hero

Ogrodzenia palisadowe – czym się charakteryzują i jaka jest ich cena?

Porady i trendy

Ogrodzenia palisadowe – czym się charakteryzują i jaka jest ich cena?

Współcześnie najbardziej pożądane cechy ogrodzenia to: dobra ochrona, trwałość, walory estetyczne i praktyczne, łatwość montażu i niewysoka cena. Wbrew pozorom nietrudno takie ogrodzenie znaleźć – wystarczy wybrać spośród dużej oferty ogrodzeń palisadowych. Jak one wyglądają, jakie są ich rodzaje, czym się wyróżniają i ile kosztują? Wyjaśniamy!

Czym właściwie jest ogrodzenie palisadowe?

W ujęciu historycznym palisada była typem ogrodzenia, częstokołem – konstrukcją obronną składającą się z wbitych w ziemię (jeden przy drugim) drewnianych, ostro zakończonych pali. Współcześnie funkcjonujące określenie „ogrodzenia palisadowe” odnosi się do typu ogrodzeń o budowie modułowej, których elementy są tworzone z płaskich i szerokich profili, najczęściej stalowych.

Ogrodzenia palisadowe bywają też nazywane modułowymi i panelowymi. Chodzi o to, że tworzą je prefabrykowane, przygotowane do montażu elementy: przęsła, furtka i brama wjazdowa oraz słupki montażowe.

Jak wyglądają ogrodzenia palisadowe?

Ogrodzenia palisadowe to ogromna kategoria, w której dostępne są setki odmiennych modeli różniących się np. stylistyką. Niemniej wszystkie ogrodzenia palisadowe mają podobną formę – ich przęsła, furtki i bramy składają się z płaskich profili. Te mogą być węższe lub szersze, zamontowane pionowo bądź poziomo, zagęszczone lub montowane z rzadka, czyli tworzące spore prześwity w ogrodzeniu.

Zwykle ogrodzenia palisadowe wyróżnia nowoczesna stylistyka, czyli projektowane są w zgodzie z aktualnie panującymi trendami architektoniczno-aranżacyjnymi.

Czym charakteryzują się ogrodzenia palisadowe?

Mnogość rozwiązań w kategorii ogrodzeń palisadowych sprawia, że każdy model ma w sobie coś wyjątkowego i różni się czymś od innych. Natomiast całą tę kategorię charakteryzuje kilka cech, które sprawiają, że ogrodzenia palisadowe są obecnie tak chętnie wybierane. Można je spotkać zarówno na posesjach (ogrodzenia domów prywatnych), jak i na terenach firmowych, przemysłowych czy publicznych.

Nowoczesny design

Ogrodzenia palisadowe wyróżnia zwykle nowoczesny design, czyli są projektowane w odpowiedzi na takie trendy jak minimalizm, surowość, prostota, stonowanie, inspiracja naturą czy zabawa formą. Nowoczesny wymiar designu to nie tylko estetyka, ale także funkcjonalność oraz trwałość, co doskonale widać na przykładzie ogrodzeń palisadowych.

Gatigo projektujemy i produkujemy ogrodzenia palisadowe, które mają przerastać wszelkie standardy. To zupełnie nowe propozycje, które – dzięki swojej stylistyce, ale i wielozadaniowości – stają się integralnym elementem całej posesji!

Polecamy uwadze m.in. kolekcję Linea, która realizuje założenia formy otwartej (ogrodzenie pozbawione ram) czy kolekcję Natura, minimalistyczną propozycję ze wstawkami z perforowanej blachy o wzorach inspirowanych lasem, morzem, łąką czy niebem.

Możliwość personalizacji

Wspomnieliśmy już, że ogrodzenia modułowe to imponująco duża kategoria, w której każdy znajdzie propozycję idealną dla siebie, która będzie się podobać, a jednocześnie dobrze wpisze się w styl aranżacji budynku, ogrodu i całej posesji.

W Gatigo idziemy o krok dalej – czyli umożliwiamy naszym Klientom dopasowanie danego modelu do swoich preferencji. Najchętniej wybierane ogrodzenia to modele o stonowanej kolorystyce (np. w odcieniach szarości, czerni i brązu), która eksponuje, całości posesji, nie przytłaczając jej.
My zachęcamy do odważnych kontrastów kolorystycznych – pomalowania wybranych szczebli ogrodzenia na jakiś niestandardowy kolor (np. chilli czerwień, energetyczną limonkę czy malinowy róż). Niektóre stalowe profile można też śmiało wymienić na drewno polimerowe, które „ociepli” ogrodzenie i wprowadzi nieco rustykalnej, sentymentalnej nuty!

Dodatkowo ogrodzenia palisadowe świetnie komponują się z podmurówką, którą można np. pokryć ozdobnym kamieniem czy imitacją cegły klinkierowej.

Bezkompromisowa trwałość

Wspomnieliśmy już także, że to ze stali zwykle produkuje się ogrodzenia palisadowe. Producent danego ogrodzenia stosuje różne zabezpieczenia, które mają za zadanie zapewnić konstrukcji wieloletnią trwałość. W Gatigo jesteśmy w tej kwestii wręcz bezkompromisowi! Nasze ogrodzenia palisadowe są chronione powłoką cynkową i warstwą farby proszkowej. To sprawia, że stal jest zabezpieczona przed wilgocią oraz niską temperaturą i nie ulega korozji. Powłoki są nieścieralne – ogrodzenie nie traci koloru, nie niszczeje i jest odporne na uszkodzenia mechaniczne.

Wszystkie nasze ogrodzenia palisadowe testujemy w Gatigo Lab. W naszym centrum testowym ogrodzenia są poddawane próbie odpowiadającej dziesięcioletniemu użytkowaniu w rzeczywistych warunkach.

Łatwość montażu

I wreszcie – ogrodzenia palisadowe są produkowane pod kątem sprawnego montażu.

Po pierwsze, pomimo materiału (stali), którego często zużywa się naprawdę wiele (np. w ogrodzeniu pełnym, bez prześwitów), ogrodzenia palisadowe są stosunkowo lekkie i bardzo stabilne, dzięki czemu podmurówka nie jest niezbędna. Choć oczywiście zawsze warto rozważyć jej budowę, bo – poza stabilizacją ogrodzenia – przynosi jeszcze wiele innych korzyści!

Po drugie, ogrodzenia palisadowe składają się z gotowych elementów: przęseł, furtki i bramy (skrzydłowe, przesuwne, łamane, teleskopowe). Wystarczy je ze sobą połączyć za pomocą słupków montażowych i obejm czy łączników!

Jakie są rodzaje ogrodzeń palisadowych?

W przypadku ogrodzeń palisadowych nie istnieje oficjalny podział tej kategorii na rodzaje, ale warto wspomnieć, że ich konstrukcja może się różnić, co przekłada się na odmienne cechy i korzyści, więc pozwala spełnić wymagane założenia.

Ogrodzenia palisadowe pionowe i poziome

Przede wszystkim profile w przęsłach, furtkach i bramach ogrodzeń palisadowych są montowane na dwa sposoby – pionowo (prostopadle do podłoża) i poziomo (równolegle). Pierwszy wariant jest nieco bardziej uniwersalny. Za to poziomy może świetnie podkreślić nowoczesne, proste, geometryczne bryły budynków, bo wywołuje iluzję optyczną, czyli wizualnie obniża i poszerza posiadłość. To też dobry wybór w przypadku poziomych elementów konstrukcyjnych (takich jak np. poziome balustrady czy deska elewacyjna).

Ogrodzenia palisadowe pełne i ażurowe

Przed nowoczesnymi ogrodzeniami palisadowymi stawia się też zadanie ochrony prywatności domowników. Oczywiście można wybrać ogrodzenie ażurowe, czyli z większymi lub mniejszymi otworami, ale można również zdecydować się na model żaluzjowy, jak kolekcja Stante z naszej oferty, której elementy są wypełnione, więc uniemożliwiają wgląd w to, co dzieje się za ogrodzeniem. A to zapewnia poczucie prywatności, ale też bezpieczeństwa.

Ile kosztuje ogrodzenie palisadowe?

Cena ogrodzenia palisadowego jest przypisana do modelu – zależy m.in. od materiału i sposobu jego zabezpieczenia oraz ilości, jaką zużyto do produkcji, a także od samego projektu ogrodzenia oraz funkcjonalności, np. cena bramy jest znacznie wyższa, jeśli zamontowano w niej mechanizm (choć jest to opłacalna inwestycja!).

Zwykle jedno przęsło ogrodzenia palisadowego kosztuje od 300 do 1000 zł, a brama otwierana automatycznie – kilka tysięcy. Niemniej jednak każdy kupujący jest w stanie znaleźć model ogrodzenia palisadowego, który spełni oczekiwania oraz zmieści się w założonym budżecie.

Skontaktuj się z nami!

FAQ:

Jak wyglądają ogrodzenia palisadowe?

Ogrodzenia palisadowe to gotowe segmenty: przęsła ogrodzeniowe, furtka i brama. Te elementy z kolei zwykle składają się z zamkniętych w masywnych ramach stalowych profili – płaskich i szerokich. Jest to typ ogrodzeń nowoczesnych, który wyróżnia się stylistyką w duchu minimalizmu.

Jak montuje się ogrodzenie palisadowe?

Prefabrykowane elementy: przęsła, bramę i furtkę należy połączyć z zabetonowanymi w gruncie słupkami montażowymi (ich fundament musi sięgnąć poniżej głębokości przemarzania gruntu, ale sam wykop fundamentów jest jedynie punktowy). Montaż ogrodzeń palisadowych jest możliwy bezpośrednio nad ziemią lub na podmurówce.

Gdzie wykorzystuje się ogrodzenia palisadowe?

Ogrodzenia palisadowe wykorzystuje się do zabezpieczenia prywatnych domów, ale też terenów firmowych (biur, siedzib) i przemysłowych oraz obiektów publicznych.