hero

Ogrodzenia poziome – nowoczesne i stylowe rozwiązanie

Porady i trendy

Ogrodzenia poziome – nowoczesne i stylowe rozwiązanie

Ogrodzenia poziome – inaczej horyzontalne – od kilku lat biją rekordy popularności. Minimalistyczne, stonowane projekty świetnie komponują się z nowoczesnym budownictwem, ale… jest coś jeszcze! Okazuje się, że ułożenie sztachet w przęsłach ogrodzenia równolegle do podłoża wpływa na postrzeganie całej posiadłości. Jak to działa i kiedy się sprawdza?

Jak są skonstruowane ogrodzenia poziome?

Ogrodzenie poziome uznać można za przeciwieństwo pionowego i jeden z wariantów nowoczesnego płotu. Nazywane jest „poziomym”, ponieważ sztachety w przęsłach montuje się poziomo, równolegle do podłoża, inaczej niż w większości modeli ogrodzeń, w których profile układa się pionowo, prostopadle. Podczas gdy ogrodzenia pionowe projektuje się w setkach wariantów oraz zarówno w stylu nowoczesnym, jak i klasycznym, modele poziome nawiązują zazwyczaj wyłącznie do trendów minimalistycznych.

Jak wyglądają ogrodzenia poziome nowoczesne?

Ogrodzenia poziome to ogólne określenie na dość już dużą kategorię, która obejmuje setki czy tysiące modeli. Zazwyczaj jednak projektanci stawiają na aktualne trendy w architekturze i designie, z których wybija się minimalizm. Przeważają zatem proste, geometryczne kształty, stonowane barwy oraz dekoracyjna oszczędność. Aczkolwiek ten styl nie jest pozbawiony kreatywności, bo zakłada także zabawę formą i kolorystyką oraz silne kontrasty i zaskakujące połączenia.

W takim minimalistycznym wydaniu ogrodzenia poziome nowoczesne to metalowe przęsła, furtki i bramy składające się z szerokich i płaskich profili. Proste sztachety zamyka się w masywnych ramach lub pozostawia w tzw. formie otwartej.

Wymiary sztachet i sposoby ich rozmieszczania są różne. To może być kilka szerokich profili ułożonych w sporej odległości od siebie lub też kilkanaście węższych elementów w dużym zagęszczeniu. Różnej wielkości są również prześwity w płocie, ale też może nie być ich wcale, jak np. w modelu ogrodzenia żaluzjowego Stante. W tym ogrodzeniu profile zachodzą na siebie i są zamontowane pod kątem, a przęsła osłaniają szczelnie całą posesję.

Choć cechą charakterystyczną ogrodzeń poziomych jest powściągliwość zdobnicza, to dekoracje także się pojawiają, tylko w wydaniu nowoczesnym. To np. perforowana blacha z wycięciami inspirowanymi przyrodą kolekcji Natura. Stosuje się też zabawę kolorem i kontrastem – klientom Gatigo umożliwiamy pomalowanie kilku szczebli ogrodzenia na niestandardowe kolory z palety RAL (np. limonkowy).

Kiedy warto zdecydować się na ogrodzenie poziome?

Równoległe do podłoża rozmieszczenie sztachet w przęsłach nie jest bez znaczenia, bo wywołuje złudzenie optyczne – ogrodzenie poziome wizualnie obniża, ale też poszerza budynek i całą posiadłość. Nie jest to rozwiązanie uniwersalne, gdyż nie sprawdza się w każdej aranżacji i też nie każdego inwestora taki efekt cieszy.

Ogrodzenie poziome świetnie sprawdza się w sąsiedztwie budynku nowoczesnego czy minimalistycznego, ale i to nie jest to sztywną regułą. Jest po prostu kilka elementów, które dobrze współgrają z poziomym ułożeniem sztachetek. 

  • Niski budynek i płaski dach. W tym wypadku efektownie zadziała ta iluzja optyczna – płaski dach i linie ogrodzenia współgrają, całość wizualnie obniża się i poszerza, posiadłość niejako „chowa się” za ogrodzeniem, a jednocześnie prezentuje się prosto i elegancko, w harmonii ze swoim otoczeniem.
  • Poziome balustrady. Balkonowe balustrady, panele tarasowe czy elementy małej architektury (np. domek grillowy, altany) warto skomponować właśnie z ogrodzeniem. Jeżeli w ich konstrukcji dominują poziome elementy, to nawet nie warto się dłużej zastanawiać – poziome ogrodzenie dopełni tę całość!
  • Dominujące poziome linie. Pozioma deska elewacyjna czy inne równolegle do podłoża montowane elementy konstrukcyjne lub dekoracyjne w budynku to również argument przemawiający za wyborem ogrodzenia poziomego. Wtedy projekt całej przestrzeni „spina się”, tworząc harmonijną kompozycję.
  • Efekt silnego kontrastu. Ale również i dominujące pionowe linie budynku przełamać można ogrodzeniem poziomym. Powinien to być jednak świadomy i dobrze zaprojektowany zabieg, aby efekt nie zaburzał harmonii, nie wywoływał dysonansu – zamiast intrygować. Pomysł warto skonsultować z ekspertem!

Jakie wybrać ogrodzenie poziome?

Wybierając ogrodzenie poziome, warto na pewno szczególną uwagę zwrócić na jego walory wizualne, czyli sam projekt – wymiary sztachetek, sposób ich rozmieszczenia, formę ogrodzenia, kolorystykę czy elementy dekoracyjne. Ale ogrodzenie powinno nie tylko dobrze wyglądać, lecz także być praktyczne i trwałe.

Ogrodzenia poziome metalowe tworzy się najczęściej z profili stalowych – to solidny i odporny na uszkodzenia materiał, ale by zachował właściwości fizyczne na lata, musi zostać właściwie przygotowany. Najlepiej wybrać model odporny na korozję, który nie będzie już wymagał okresowej konserwacji.

W Gatigo proponujemy ogrodzenia poziome metalowe ocynkowane oraz malowane proszkowo. Części ogrodzenia trafiają do „kąpieli” cynkowej i na ich powierzchni tworzy się warstwa czystego cynku. Dalej malujemy je farbą proszkową (oferujemy kolory standardowe i niestandardowe z palety RAL), która wtapia się w materiał. Powłoki zapewniają ogrodzeniu pełną ochronę przed korozją. Ogrodzenia Gatigo testujemy w warunkach odpowiadających dekadzie użytkowania. 

Jak przebiega montaż ogrodzeń poziomych?

Ogrodzenia poziome nowoczesne Gatigo należą do grupy ogrodzeń modułowych – z jednej kolekcji wybierają Państwo przęsła, furtkę, bramę i części montażowe, a całość składają niczym budowlę z klocków. Wszystkie części łączy się za pomocą obejm czy spinek ze słupkami ogrodzeniowymi. Montaż jest szybki i prosty!

Zamontować ogrodzenie poziome można bezpośrednio nad podłożem, jeśli tylko jest lekkie, a grunt równy i stabilny. W takim przypadku wystarczy ustabilizować słupki betonem i przymocować do nich przęsła. Ogrodzenia poziome świetnie prezentują się także na podmurówce pokrytej np. płytkami klinkierowymi czy kamieniem.

Ogrodzenie poziome jest propozycją, która ciekawie eksponuje nowoczesny budynek i dodaje posiadłości walorów estetycznych, ale nie przyćmiewa jej. Z pełnym przekonaniem polecamy i zachęcamy do kontaktu ze specjalistami Gatigo – pomożemy wybrać wariant i model ogrodzenia, aby spełnił Państwa oczekiwania!

Skontaktuj się z nami!

FAQ:

Co to jest ogrodzenie poziome?

Ogrodzenie poziome to takie, w którym sztachety (np. profile) w przęsłach mocuje się równolegle do podłoża. To przeciwieństwo ogrodzenia pionowego, w którym przęsła wypełniają elementy montowane prostopadle.

Kiedy sprawdzają się ogrodzenia poziome?

Ogrodzenia poziome dobrze komponują się z nowoczesnym budownictwem: niskimi i prostymi bryłami budynków i płaskimi dachami. To dobry wybór także wtedy, gdy w całej aranżacji budynku dominują linie poziome.

Ile kosztują ogrodzenia poziome?

Cena ogrodzenia poziomego zależy od wielu zmiennych (np. marka, materiał, projekt, sposób zabezpieczenia) – średnio to od ok. 200 do ponad 1000 zł za jedno przęsło, od kilkuset złotych za furtkę i kilka tysięcy za bramę z automatem.