hero

Ogrodzenia prefabrykowane – wady i zalety rozwiązania

Porady i trendy

Ogrodzenia prefabrykowane – wady i zalety rozwiązania

Zastosowanie prefabrykowanych elementów w budownictwie jest dzisiaj popularnym rozwiązaniem, które ułatwia pracę, obniża jej koszt i skraca czas wykonania inwestycji. I dokładnie te same korzyści dają ogrodzenia prefabrykowane. Czym się charakteryzują? Jakie mają zalety i wady? Jak z prefabrykowanych elementów powstaje płot? Wyjaśniamy!

Czym jest ogrodzenie prefabrykowane?

Ogrodzenie prefabrykowane jest konstrukcją powstająca z półproduktów budowlanych – elementów służących do montażu na miejscu budowy. Ich parametry są już zbliżone do pożądanych, dlatego zwykle wymagają tylko niewielkiej obróbki mechanicznej lub taka konieczność w ogóle nie zachodzi. Przeciwieństwem gotowych prefabrykatów są elementy konstrukcyjne powstające od zera na budowie.

O ogrodzeniu prefabrykowanym zwykle mówimy w kontekście podmurówek oraz konstrukcji betonowych. Podmurówka prefabrykowana to gotowe murki i łączniki, a nierzadko również filary czy ścianki, które wystarczy ze sobą połączyć. A prefabrykowane ogrodzenie betonowe powstaje ze słupków i segmentów, które – ułożone jeden na drugim – tworzą przęsła. Jako prefabrykaty uznaje się też wielkoformatowe bloczki, pustaki, z których tworzy się murowane ogrodzenie.

Przeciwieństwem podmurówki prefabrykowanej jest podmurówka lana – czyli tradycyjna metoda budowy, polegająca na wykopaniu, odeskowaniu i uzbrojeniu fundamentów, a następnie zalaniu ich betonem. Alternatywą zastosowania gotowych prefabrykatów do budowy ogrodzenia jest wykorzystanie np. cegły klinkierowej bądź kamienia do wymurowania konstrukcji od podstaw.

Czym różnią się modułowe i prefabrykowane ogrodzenia?

Oprócz terminu „ogrodzenie prefabrykowane” spotykamy się dzisiaj również z takimi określeniami płotów jak „modułowe” czy „systemowe”. W drugim przypadku zamiast półproduktów wykorzystujemy produkty końcowe: na ogrodzenie systemowe czy modułowe składają się gotowe komponenty – czyli przęsła, furtki i bramy wjazdowe, które tylko łączy się ze słupkami montażowymi.

Całe ogrodzenie można dziś zatem zbudować z prefabrykatów i modułów: zastosować prefabrykowane elementy podmurówki i na niej zamontować stalowe przęsła ogrodzeniowe, uzupełnione o furtkę i bramę z tego samego systemu. Inne rozwiązanie to w całości prefabrykowane ogrodzenie betonowe, czyli łączone ze sobą w przęsła segmenty, mocowane pomiędzy gotowymi słupkami, w których znajdują się specjalne rowki. Wspólną cechą prefabrykowanych konstrukcji jest prosty system montażu, który nie wymaga tradycyjnych budowlanych prac „mokrych”, bo wszystkie elementy łączą się metodami systemowymi.

Jakie zalety mają ogrodzenia prefabrykowane?

  • Szybki i prosty montaż prefabrykatów. Budowanie z prefabrykowanych elementów przypomina układanie klocków, czyli gotowe elementy wystarczy z sobą połączyć według schematu wyznaczonego przez producenta. To ogranicza liczbę etapów pracy i czas trwania budowy do absolutnego minimum.
  • Możliwość samodzielnego montażu. Dzięki temu, że budowa ogrodzenia z prefabrykatów nie wymaga stosowania tradycyjnych prac budowlanych, całą inwestycję można wykonać samodzielnie. To duża oszczędność pieniędzy (rząd kilkudziesięciu złotych za metr bieżący płotu), ale także bezcenna satysfakcja!
  • Niska cena elementów prefabrykowanych. Ogrodzenie prefabrykowane to też ekonomiczne rozwiązanie – w przypadku przęseł betonowych za jedno zapłacimy około 40-70 złotych. Gotowe murki podmurówki o długości 2-2,5 m to koszt 40-60 złotych. Praca nie wymaga profesjonalnych narzędzi i sprzętu.
  • Estetyka prefabrykowanych elementów. W procesie produkcji ogrodzeń prefabrykowanych powstają idealnie powtarzalne elementy – wszystkie cechy konstrukcyjne i wizualne pokrywają się ze sobą. A to przekłada się na wysoką estetykę – nierzadko wyższą niż w przypadku budowy od podstaw.
  • Różne wzory prefabrykowanych ogrodzeń. Ogrodzenie prefabrykowane jest dostępne w setkach wariantów i bardzo często imituje inne materiały, np. deski czy kamień naturalny. Wówczas wystarczy je pomalować, żeby uzyskać profesjonalny efekt – we własnym zakresie i przy minimum kosztów.

Jakie wady mają ogrodzenia prefabrykowane?

  • Koszt transportu prefabrykatów. Stworzoną poza placem budowy część trzeba przewieźć na niego przewieźć – kilkadziesiąt długich, ciężkich murków czy segmentów betonowych wymaga dużego pojazdu i pomocy wielu osób w rozładunku. Koszt dostawy elementów konstrukcji nie należy do niskich.
  • Ograniczona stylistyka materiałów. Budując konstrukcję od podstaw – np. przygotowując wylewkę czy murując ścianki – można jej nadać w zasadzie dowolne wymiary i kształty i wykończyć ją według własnego pomysłu. Stosując prefabrykaty, projekt opieramy wyłącznie na dostępnych komponentach.

Jakie wybrać ogrodzenie prefabrykowane?

Ogrodzenia prefabrykowane to dzisiaj duża i różnorodna grupa rozwiązań: odmienne wzory betonowych segmentów, murków i filarów sprawiają, że można je precyzyjnie dopasować do architektury i aranżacji budynku, pomysłów, oczekiwań i gustu. Na rynku są dostępne zarówno minimalistyczne, proste i surowe komponenty, jak i elementy zdobione, stylizowane np. na cegłę klinkierową i kamień naturalny. Te pierwsze świetnie się sprawdzają w przypadku nowoczesnego budynku, a prefabrykaty dekoracyjne doskonale pasują do tradycyjnego budownictwa, także w typie dworków czy pałacyków.

W całości prefabrykowane ogrodzenie betonowe, powstające z gotowych segmentów, to rozwiązanie przede wszystkim dla dużych, przestronnych działek. Mniejsze posesje taka konstrukcja może przytłoczyć – warto ograniczyć się do prefabrykowanej podmurówki i uzupełnić ją o klasyczne metalowe przęsła ogrodzeniowe.

Jak połączyć ogrodzenie prefabrykowane i gotowe przęsła?

Duże znaczenie ma wybór typu ogrodzenia. W przypadku ekonomicznych paneli ogrodzeniowych ze stalowego drutu warto wybrać proste niskie elementy podmurówki prefabrykowanej – wyłącznie same murki. Całość nabierze wówczas uniwersalnej, lekkiej formy.

Standardowe przęsła metalowe powstają dziś z profili stalowych i profilowanej blachy (warto wybrać modele ze stali ocynkowanej i malowane proszkowo, metodą natrysku elektrostatycznego – w pełni zabezpieczone przed korozją). Pod względem stylistyki wszystkie je możemy podzielić na ogrodzenia nowoczesne: minimalistyczne i ogrodzenia klasyczne – dekoracyjne. A do nich dopasowujemy charakter prefabrykatów (surowy beton kontra zdobione, „ceglane” i „kamienne” elementy), które wykorzystamy do budowy podmurówki, ścianek czy filarów.

Zarówno prefabrykowana podmurówka, jak i metalowe przęsła ogrodzenia powinny spójną klamrą połączyć całą aranżację posesję – w Gatigo z przyjemnością pomożemy dobrać idealnie pasujące elementy, zachęcamy do kontaktu.

FAQ:

Czym są prefabrykaty?

Prefabrykaty to półprodukty budowlane służące do montażu na placu budowy: takie gotowe komponenty zastępują elementy konstrukcyjne wykonywane na miejscu. Nie wymagają one zwykle obróbki, a jedynie połączenia ze sobą.

Czym jest ogrodzenie prefabrykowane?

Ogrodzenie prefabrykowane to konstrukcja powstająca z półproduktów betonowych, w całości (przęsła betonowe z segmentów) lub w formie podmurówki (gotowe murki, słupki i filary czy ścianki). Taką konstrukcję zwykle łączy się z przęsłami metalowymi ogrodzenia modułowego.

Ile kosztują ogrodzenia prefabrykowane?

Cena części ogrodzenia prefabrykowanego to średnio około 40-70 złotych za gotowy murek o długości 2-2,5 m i kilkaset złotych za ozdobny filar i wąską ściankę. Przęsło ogrodzenia betonowego składające się z segmentów to koszt około 40-60 złotych.