hero

Ogrodzenia systemowe – poznaj ich największe zalety!

Porady i trendy

Ogrodzenia systemowe – poznaj ich największe zalety!

Ogrodzenia systemowe są coraz chętniej wybierane przez właścicieli prywatnych posesji. Nic dziwnego! W końcu spośród ogromu dostępnych w sprzedaży kolekcji ogrodzeń systemowych każdy dobierze model, który najlepiej wpisze się w stylistykę aranżacji przestrzeni przydomowej i gust domowników. Poza tym ogrodzenia systemowe są dość proste i szybkie w montażu, co skraca czas potrzebnych prac. Czym jeszcze się wyróżniają?

Czym są ogrodzenia systemowe?

Ogrodzenia systemowe składają się z gotowych do montażu komponentów – przęseł, słupków montażowych, furtki i bramy. Całość zaprojektowana jest w sposób przemyślany, aby z jednej strony zachować pełną spójność stylistyczną elementów ogrodzenia, a z drugiej – ułatwić jego montaż.

Ogrodzeniem systemowym będzie więc prefabrykowane minimalistyczne ogrodzenie stalowe, ale będzie nim też gotowy do montażu drewniany płot. Zwykle o ogrodzeniu systemowym mówi się w kontekście ogrodzenia panelowego, choć jest to mocne zawężenie.

Jakie są rodzaje ogrodzeń systemowych?

Ogrodzeniem systemowym można nazwać każde ogrodzenie, które składa się z modułów (nazywanych palisadami), czyli na miejsce montażu jest dostarczane w formie gotowych części, które należy po prostu odpowiednio ze sobą połączyć. Ogół ogrodzeń systemowych można podzielić na rodzaje – ze względu na wykorzystany do produkcji materiał, styl aranżacyjny czy sposób budowy.  

Ogrodzenia systemowe panelowe

Utarło się, że mianem ogrodzenia systemowego najczęściej nazywane jest ogrodzenie panelowe. Ten rodzaj ogrodzenia systemowego składa się z paneli, czyli szerokich przęseł (zwykle 2,5 m) tworzonych ze sztywnego drutu, który – zgrzany w odpowiednich punktach – tworzy oczka. Z wyglądu ogrodzenia panelowe systemowe nieco przypominają klasyczną siatkę ogrodzeniową, choć są oczywiście bardziej reprezentacyjne i wytrzymałe.

Całość prac montażowych ogrodzeń systemowych panelowych można sprowadzić do postawienia słupków montażowych, do których (za pomocą specjalnych obejm lub spinek) przytwierdzane będą panele. Do przęseł panelowych można od razu dobrać pasującą furtkę i bramę wjazdową – te wyglądają dokładnie tak samo jak przęsła, lecz zamknięte są w solidnych ramach.

Ogrodzenia systemowe nowoczesne

Ogrodzenia systemowe panelowe są dość ekonomiczną propozycją (to jeden z najtańszych rodzajów ogrodzenia!). I choć są estetyczne, eleganckie i trwałe, to nie zawsze są w stanie odpowiedzieć na wyszukane pomysły czy upodobania właścicieli posesji. Bardziej wymagający inwestorzy docenią nowoczesne ogrodzenia systemowe zaprojektowane w duchu minimalistycznym.

Tego typu ogrodzenia systemowe tworzone są ze stalowych profili – szerokich i płaskich, montowanych poziomo lub pionowo do podłoża. Sztachety mogą być zamknięte w ramach przęseł lub mieć formę otwartą. Nowoczesne ogrodzenia systemowe wyróżnia stylistyczny minimalizm – proste i geometryczne formy, oszczędność dekoracyjna oraz stonowana kolorystyka, która zostawia pole do zabawy z intrygującym kontrastem.

Przykłady nowoczesnych ogrodzeń systemowych

  • Ogrodzenie Metric. To masywne ramy przęseł ze stalowymi profilami, które mogą być szersze lub węższe, zamontowane gęściej lub rzadziej, pionowo bądź poziomo – w zależności od upodobań kupującego. Tę minimalistyczną linię wyróżnia wyrazistość kształtów. Dzięki wymiennym profilom pojedyncze szczebelki ogrodzenia można pomalować na jeden z niestandardowych kolorów lub zastąpić drewnem polimerowym.
  • Ogrodzenie Natura. Inspirowana elementami przyrodniczymi kolekcja dla wszystkich miłośników natury. Linię wyróżnia subtelna dekoracyjność – w każdym przęśle oraz w furtce i bramie znajduje się wkładka z perforowanej blachy. Wycięte w blasze otwory przypominają listki, kwiaty, gwiazdy, deszcz czy fale. Całość utrzymana jest w duchu minimalizmu – poza dekoracyjnymi wkładkami przęsła wypełniają jedynie proste stalowe profile.

Ogrodzenia systemowe pełne

Ogrodzenia systemowe pełne to nowoczesne kolekcje, które dbają o prywatność domowników. Całość składa się z przęseł, furtki i bramy, które utrzymane są w tym samym stylu. Profile przęseł tego ogrodzenia systemowego są szerokie i odpowiednio gęsto rozmieszczone, aby nie tworzyć prześwitów, tylko w pełni ukryć posesję przed wzrokiem osób trzecich.

Przykładem takiego ogrodzenia jest kolekcja Stante. To ogrodzenie systemowe nazywane jest też żaluzjowym, bo profile montowane są pod kątem (jak okienne żaluzje).

Jakie są zalety ogrodzeń systemowych?

  • Nieskomplikowany montaż. W związku z tym, że ogrodzenia systemowe składają się z gotowych elementów, ich montaż jest prosty i szybki, zwykle możliwy nawet we własnym zakresie. Prace montażowe mają błyskawiczny przebieg, co oszczędza czas, energię, a nierzadko i pieniądze.
  • Perfekcyjna spójność stylistyczna. Dzięki temu, że ogrodzenia systemowe projektowane są w całości, zapewnienie spójności stylistycznej nie jest trudne. Wszystkie elementy ogrodzenia, czyli przęsła, brama, furtka i elementy montażowe są perfekcyjnie do siebie dopasowane. Uzupełniają się, tworząc zamkniętą kompozycję, która uwypukla architekturę budynku czy sposób aranżacji ogrodu.
  • Trwałość na lata. Odpowiednio zabezpieczone ogrodzenia systemowe – np. pokryte powłoką cynkową i warstwą farby proszkowej – są w pełni odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne i nie ulegają korozji. Ich nienagannym wyglądem można cieszyć się przez lata bez konieczności dodatkowych prac konserwacyjnych czy renowacyjnych.

Ile kosztują ogrodzenia systemowe?

Cena przęsła ogrodzenia systemowego waha się od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Najtańsze są oczywiście ogrodzenia systemowe panelowe. Cena wzrasta wraz z rodzajem użytego materiału (np. masywne profile stalowe), sposobem zabezpieczenia (np. ocynk i malowanie proszkowe) i konkretnym projektem bądź designem (np. ogrodzenia systemowe premium z unikatowym wzornictwem).

Jak się montuje ogrodzenia systemowe?

Producent konkretnej kolekcji ogrodzenia systemowego zawsze tworzy instrukcję montażową lub określa indywidualny sposób montażu elementów ogrodzenia. Część producentów i sprzedawców proponuje swoim klientom usługę montażową, z której zdecydowanie warto skorzystać. Specjaliści wzniosą ogrodzenie sprawnie, szybko i solidnie, oszczędzając czas i nerwy właścicieli.

Większość ogrodzeń systemowych można też zamontować samodzielnie – bezpośrednio nad gruntem lub na podmurówce. W pierwszej wersji należy jedynie zabetonować słupki w ziemi i przytwierdzić do nich przęsła, furtkę i bramę. W drugiej najpierw należy wykonać wylewkę betonową pod ogrodzenie lub skorzystać z prefabrykatów, czyli gotowych murków i słupków.

Skontaktuj się z nami!

FAQ:

Jakie są główne cechy ogrodzeń systemowych?

Ogrodzenia systemowe składają się z gotowych do montażu elementów – przęsła, furtka i brama dostarczane są w całości wraz z elementami montażowymi. Całość wystarczy jedynie ustabilizować i połączyć.

Ile kosztują ogrodzenia systemowe?

Cenniki ogrodzeń systemowych są różne ze względu na sporą rozbieżność cen. Najtańszymi rozwiązaniami są ogrodzenia systemowe panelowe. Droższe będą nowoczesne, minimalistyczne ogrodzenia stalowe. Z wyższą ceną zawsze idzie w parze lepsza jakość materiałów i technologii ich zabezpieczenia oraz nietuzinkowe aspekty wizualne ogrodzenia.

Gdzie można wykorzystać ogrodzenia systemowe?

Ogrodzenia systemowe sprawdzają się w różnych warunkach. To dobry pomysł na ogrodzenie posesji prywatnej, ale też siedziby firmy czy nawet obiektów i terenów przemysłowych oraz publicznych.