hero

Ogrodzenie budowlane – jakie powinno być?

Porady i trendy

Ogrodzenie budowlane – jakie powinno być?

Ogrodzenie placu budowy jest wymagane prawnie – jako zabezpieczenie przed groźnymi wypadkami – i dyktowane zdrowym rozsądkiem: chroni w końcu także mienie przed zniszczeniem i kradzieżą. Jakie powinno być ogrodzenie budowlane? Czy musi to być konstrukcja tylko tymczasowa? I jak zamontować je najtaniej? A jak najkorzystniej? Podpowiadamy!

Czy ogrodzenie budowlane jest niezbędne?

Plac budowy sprzyja groźnym wypadkom, kradzieżom i aktom wandalizmu: musi być odpowiednio zorganizowany i zabezpieczony, tak by zapewnić ochronę osobom, które na nim przebywają i pracują, oraz mieniu, materiałom i narzędziom, a więc zapewnić prawidłowy przebieg prac. Ważniejszym z podejmowanych środków bezpieczeństwa jest ogrodzenie budowlane. Obowiązek jego montażu wynika z przepisów prawa i zdroworozsądkowego, zapobiegawczego podejścia.

Regulacje dotyczące ogrodzeń placów budowy zawiera Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 6 lutego 2003 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy podczas wykonywania robót budowlanych. Zgodnie z przepisami teren budowy musi być albo ogrodzony, albo w inny sposób uniemożliwiać wstęp osobom trzecim. Jeśli montaż płotu nie jest wykonalny, należy oznakować granice terenu za pomocą tablic ostrzegawczych i wprowadzić stały nadzór.

Obowiązek ogrodzenia placu budowy spoczywa na jej kierowniku, który powinien te prace zlecić, ale także na inwestorze, który naturalnie pokrywa koszty ich wykonania.

Teren budowy mogą zabezpieczać tymczasowe ogrodzenia budowlane, lecz można też zdecydować się na montaż płotu docelowego, który nie zostanie rozebrany. W obu przypadkach należy jednak spełnić kilka wytycznych.

Jakie powinno być tymczasowe ogrodzenie budowlane?

W przywołanym rozporządzeniu znajdziemy kilka zapisów, które dotyczą charakteru i parametrów oraz sposobu montażu tymczasowych ogrodzeń budowlanych. Zgodnie z nimi ogrodzenie budowlane:

  • musi stanąć w granicach działki – nie w linii rozgraniczającej ani poza nią,
  • powinno mieć wysokość co najmniej 1,5 m,
  • musi być odpowiednio stabilne i trwałe, aby nie stwarzać zagrożenia dla ludzi,
  • musi zostać wzniesione w odległości nie mniejszej niż 1 m od krawędzi wykopów, a jeśli wykopy są głębsze niż na 1 m, to dystans trzeba zwiększyć,
  • może mieć charakter tymczasowy lub stały, ale musi być zgodne z ustaleniami projektanta oraz wymaganiami i przepisami BHP.

Ponadto, jeżeli na terenie budowy istnieje ryzyko spadania przedmiotów z wysokości, to odległość między ogrodzeniem a obiektem powinna wynosić minimum 1/10 wysokości wznoszonego budynku.

Obowiązek montażu ogrodzenia nie dotyczy całej działki, a jedynie terenu, na którym prowadzone są prace budowlane.

Przepisy prawa nie precyzują charakteru konstrukcji ogrodzenia: może być więc pełna lub ażurowa. Nie narzucają też wytycznych w kwestii materiałów oraz sposobu montażu. Możemy zatem użyć zarówno konstrukcji siatkowych, panelowych, stali czy blachy trapezowej, jak i drewna albo tworzywa, samo ogrodzenie zaś tylko dobrze obciążyć bądź połączyć ze słupkami i oprzeć na podmurówce. Należy pamiętać jedynie o stabilności konstrukcji i braku zagrożenia dla ludzi oraz zwierząt.

Ogrodzenie budowlane tymczasowe czy jednak docelowy płot?

Na posesjach prywatnych, zwłaszcza w przypadku budowy domu, nie zawsze stosuje się tymczasowe ogrodzenia budowlane. Niektórzy inwestorzy jeszcze przed startem prac zabezpieczają cały teren posesji za pomocą ogrodzenia stałego, które zostanie na posesji na długie lata. Nowoczesne ogrodzenia metalowe są zwykle skutecznie zabezpieczone przed oddziaływaniem czynników zewnętrznych za pomocą cynkowania i malowania proszkowego, a przy tym łatwe w czyszczeniu, dzięki czemu trwające nieopodal intensywne prace ich nie niszczą.

Montując ogrodzenie stałe, które przejmie też funkcję budowlanego, oszczędzamy sporo pieniędzy, ale nie zawsze jest to dobre rozwiązanie: czasem istnieje ryzyko uszkodzenia płotu przez ciężki sprzęt, zwłaszcza jeśli działka nie jest duża. Warto też wstrzymać się z montażem furtki i bramy do czasu ukończenia najcięższych prac lub zastosować rozwiązanie tymczasowe w ramach ogrodzenia frontowego.

Ogrodzenie tymczasowe budowlane jest korzystniejsze pod kątem małego znaczenia ewentualnych zniszczeń. Dodatkowo jego montaż zazwyczaj kosztuje nieco mniej niż płotu właściwego, a na etapie budowy zapas w budżecie jest ważny.

Decyzja jest zatem w głównej mierze indywidualna i uzależniona od powierzchni bądź warunków na placu budowy oraz priorytetów inwestora. Jeżeli zdecydujemy się na montaż ogrodzenia tymczasowego, pozostaje rozważyć jeszcze kilka kwestii.

Z czego buduje się ogrodzenia tymczasowe budowlane?

Jak wspomnieliśmy, prawo nie narzuca wytycznych w kwestii materiałów oraz samej konstrukcji ogrodzeń budowlanych – pozostawia dużą dowolność. Najczęściej jednak wykorzystujemy jedno z czterech rozwiązań.

  • Siatka ogrodzeniowa. Kosztuje od kilku do kilkunastu złotych za metr oraz szybko i łatwo się ją montuje – można ją rozciągnąć na metalowych słupkach lub drewnianych palikach. Może też zabezpieczać posesję aż do montażu płotu właściwego. Ocynkowana lub otulona PVC jest wytrzymała i dobrze chroni.
  • Ogrodzenie panelowe. To nieco droższe rozwiązanie, ale estetyczniejsze – i może pełnić funkcję ogrodzenia docelowego. Panele też cechuje łatwy i szybki montaż, bo wystarczy spiąć je z zabetonowanymi w gruncie słupkami. System składa się z przęseł, dla których dostępna jest też furtka i brama wjazdowa.
  • Panele przenośne. To forma ogrodzenia znana nie tylko z placów budów, bo też z imprez masowych. Siatka z drutu o dużych oczkach jest zamknięta ramą, a całość obciążamy betonowymi bloczkami – płotu nie trzeba więc montować. Można skorzystać z firm wypożyczających takie panele na terenie całego kraju.
  • Ogrodzenie z blachy trapezowej. To tymczasowe ogrodzenie pełne, które skutecznie zabezpiecza i ukrywa budowę przed wzrokiem innych. Zwykle ma formę paneli, które ustawia się na ciężkich bloczkach, następnie łączy ze sobą – zaletą jest więc też szybki montaż i demontaż. Rozwiązanie jest dość drogie.

Tymczasowe ogrodzenie budowlane pełne czy ażurowe?

W zależności od wybranego modelu ogrodzenia budowlanego zabezpieczenie terenu budowy ma różny charakter. Jeśli wybierzemy ażurową siatkę czy przenośne panele, to konstrukcja nie ukryje placu budowy przed wzrokiem innych – zarówno postęp prac, jak i używane materiały czy sprzęt każdy zainteresowany będzie mógł podejrzeć. To stwarza większe ryzyko podjęcia prób kradzieży mienia, lecz tego typu ogrodzenia są najtańsze. Nieco droższe standardowe panele ogrodzeniowe można tanio osłonić taśmą czy matą, co ograniczy ażurowość konstrukcji.

Ogrodzenie tymczasowe budowlane z blachy trapezowej w pełni osłania teren budowy i odpowiednio wysokie jest także bardzo trudne do sforsowania, co sprawia, że uznaje się go za korzystne i najskuteczniejsze zabezpieczenie. Niestety jest również najdroższym rozwiązaniem, bo jeden panel kosztuje kilkaset złotych.

FAQ:

Jakie cechy powinno mieć ogrodzenie budowlane?

W świetle przepisów ogrodzenie budowlane nie powinno być niższe niż 1,5 m, należy też zadbać o właściwą jego odległość od wykopów. Nie może stwarzać zagrożenia oraz zawierać ostro zakończonych elementów (takich jak drut kolczasty).

Jakie konstrukcje stosuje się w ramach ogrodzeń budowlanych?

Jako ogrodzenia budowlane najczęściej wykorzystuje się siatkę albo panele z drutów – montowane na słupkach lub przenośne (podobne do tych, które są wykorzystywane podczas imprez masowych) – oraz panele z blachy trapezowej.

Ile kosztują ogrodzenia budowlane?

Wszystko zależy od rodzaju konstrukcji. Cena siatki metalowej to kilka, kilkanaście złotych za metr, a za jeden panel ze stalowego drutu zapłacimy od kilkudziesięciu do ponad 200 złotych. Element ogrodzenia z blachy trapezowej kosztuje kilkaset złotych.