hero

Ogrodzenie frontowe nowoczesne ­– jakie powinno być?

Porady i trendy

Ogrodzenie frontowe nowoczesne ­– jakie powinno być?

Ogrodzenie frontowe pełni różne funkcje – chroni przed niepowołanymi gośćmi, daje poczucie bezpieczeństwa, wyznacza granice działki, staje się też wizytówką właścicieli. W nowoczesnej przestrzeni do życia jest także klamrą spinającą aranżację posesji! Jakie więc powinno być ogrodzenie frontowe, aby dobrze wywiązywać się ze swoich zadań? Podpowiadamy!

Nowoczesne ogrodzenie frontowe, czyli jakie?

Trudno jest ująć w sztywne ramy pojęcie „ogrodzenie nowoczesne”. Z jednej strony można powiedzieć, że takie ogrodzenie spełnia wyznaczone mu współcześnie funkcje: nie tylko odgradza posiadłość od innych i ją chroni, ale też odgrywa rolę funkcjonalną i reprezentacyjną. Z drugiej strony można również uznać, że takie ogrodzenie ma nowoczesny „charakter”, czyli odpowiada na aktualne trendy w aranżacji i architekturze. Biorąc pod uwagę wszystkie te aspekty, możemy wyznaczyć pewne cechy, którymi ogrodzenie frontowe nowoczesne powinno się odznaczać.

Stawiając ogrodzenie frontowe nowoczesne, mamy szansę przebierać w materiałach i stylistykach. Współcześnie wyróżnia się natomiast głównie cztery najpopularniejsze rodzaje ogrodzenia o „charakterze” nowoczesnym.

  1. Ogrodzenia palisadowe, modułowe. Są tworzone głównie z profili ze stali – szerokich i płaskich, montowanych poziomo lub pionowo i zamkniętych w masywnych ramach. Mają budowę modułową, co oznacza, że w jednej kolekcji dostępne są przęsła, brama oraz furtka, które wystarczy ze sobą połączyć. Są raczej oszczędne dekoracyjnie, minimalistyczne, proste i eleganckie.
  2. Ogrodzenia panelowe. To ekonomiczne, tanie ogrodzenie frontowe, które składa się z przęseł, furtki i bramy – „panelowych”, czyli tworzonych z grubego stalowego drutu, zgrzewanego w pionie i poziomie, czasem z przetłoczeniami (panele 3D). Ogrodzenia panelowe są lekkie i estetyczne, dobrze komponują się z podmurówką, świetnie prezentują się obrośnięte roślinnością.
  3. Ogrodzenia gabionowe. Gabiony, początkowo wykorzystywane do ochrony skarp, dziś coraz częściej otaczają prywatne posesje. To specjalne kosze, które wzmacnia się panelami stalowymi, a wypełnia kamieniami, żwirem czy nawet tłuczonym szkłem bądź cegłą. Kosze są zwykle wysokie i wypełnione w całości, więc w pełni ukrywają dom i całą przestrzeń przed wzrokiem sąsiadów.
  4. Ogrodzenia łupane. Zwykle są łączone z przęsłami ogrodzenia metalowego w stylu nowoczesnym lub tradycyjnym. Powstają z bloczków łupanych, które upodabniają się do kamienia naturalnego, mogą mieć różną fakturę i kształt. Jest to rodzaj ogrodzenia murowanego – pustaki łupane zalewa się betonem. Ogrodzenie łupane uzupełnia się przęsłami, furtką i bramą.

W Gatigo tworzymy nowoczesne ogrodzenia frontowe metalowe – poniżej wskazujemy kilka cech, którymi takie ogrodzenia powinny się odznaczać, ale wiele z nich można odnieść do każdego ogrodzenia, niezależnie od jego materiału, budowy i walorów wizualnych.

Ogrodzenie frontowe powinno być trwałe i zabezpieczone

Ogrodzenie frontowe powinno być inwestycją na dekady i nie wymagać od właścicieli szeroko zakrojonych prac remontowych czy konserwacyjnych. Ogrodzenia z kamienia (naturalnego lub imitacji) czy ogrodzenia gabionowe muszą powstać z solidnych, odpornych na pękanie i kruszenie materiałów, i zostać dobrze zamontowane.

Ogrodzenia panelowe oraz ogrodzenia palisadowe czy modułowe powstają z metalu – to materiał trwały, ale musi być dobrze zabezpieczony. Warto się zatem upewnić, że ogrodzenie zostało ocynkowane i pomalowane proszkowo. Połączenie tych dwóch warstw jest jednym z najlepszych zabezpieczeń antykorozyjnych, a zarazem zmniejsza podatność materiału na uszkodzenia mechaniczne. W naszym Gatigo Lab – centrum testowym – poddajemy tak przygotowane ogrodzenia frontowe próbie, która odpowiada dekadzie użytkowania. Zdają egzamin celująco!

Ogrodzenie frontowe powinno być praktyczne

W Gatigo wierzymy, że ogrodzenia – frontowe, ale też w całości, są integralną częścią przestrzeni do życia. Ogrodzenie musi być praktyczne, czyli ułatwiać życie codzienne domownikom. Z jednej strony to automatyzacja ogrodzenia – wyposażenie bramy w mechanizm do zdalnego obsługiwania. Z drugiej strony także takie wygodne rozwiązania jak np. elektrozaczep do furtki. A z trzeciej – wielofunkcyjność ogrodzeń, czyli np. wykorzystanie ich jak gadżetów do wypoczynku, sportu i rekreacji (np. kącik malarski czy tablica do koszykówki montowane na ogrodzeniu).

Dodatkowo ogrodzenie frontowe nowoczesne powinno maksymalnie oszczędzać miejsce na posesji – warto zdecydować się więc na nowoczesne warianty bram, takie jak teleskopowa czy składana, które praktycznie nie potrzebują miejsca do pracy ani w linii ogrodzenia, ani na podjeździe.

Ogrodzenie frontowe powinno być estetyczne i spójne

Ogrodzenie frontowe nowoczesne musi trafiać w gust domowników – jest elementem przestrzeni, w której przecież powinniśmy czuć się swobodnie i szczęśliwie. Wśród ogrodzeń o „charakterze” nowoczesnym dominuje m.in. minimalizm – prostota i oszczędność dekoracyjna, surowość, ale też zabawa formą i kolorystyką. Ciekawymi propozycjami są forma otwarta ogrodzenia (kolekcja Linea), inspiracje naturą (kolekcja Natura) i kontrasty kolorystyczne (kolekcja Metric z wymiennymi szczebelkami).

Ogrodzenia frontowe powinny także spójnie łączyć się z aranżacją domu i całej przestrzeni wokół niego (ogrodu, podjazdu, architektury ogrodowej) – być takimi stylistycznymi klamrami. W tym celu można zwrócić uwagę np. na dominujące linie budynku i dobrać ogrodzenia pionowe bądź poziome, albo dopasować ich kolorystykę do elewacji czy akcentów ozdobnych, zapewniając atrakcyjny wygląd całej posesji!

Ogrodzenie frontowe powinno odpowiadać na potrzeby domowników

Ogrodzenie frontowe domu powinno także spełniać potrzeby właścicieli w zakresie bezpieczeństwa i prywatności. Pod tym pierwszym względem powinno wyróżniać się trudną do sforsowania konstrukcją i być wyposażone w antywłamaniowe mechanizmy (zamki, rygle, zasuwy). Potrzeba prywatności jest już nieco bardziej indywidualna – jedni chcą się schować na swojej posesji przed całym światem, a inni nieco na niego otworzyć.

Pełne poczucie prywatności zapewnia ogrodzenie pełne, m.in. żaluzjowe (np. kolekcja Stante), natomiast ogrodzenia frontowe ażurowe, czyli z prześwitami, nie zasłaniają w pełni posesji, ale jednocześnie zapewniają widok na okolicę. 

Ogrodzenia frontowe to ogromna kategoria i każdy – kierując się np. wspomnianymi kryteriami – znajdzie model odpowiedni dla siebie. A w Gatigo z przyjemnością w tych poszukiwaniach idealnego ogrodzenia pomożemy – zapraszamy do kontaktu!

Skontaktuj się z nami!

FAQ:

Jakie kupić tanie ogrodzenie frontowe?

Ekonomicznym wariantem ogrodzenia frontowego jest ogrodzenie panelowe 2D i 3D – produkuje się je ze sztywnych i zgrzewanych ze sobą drutów. W kolekcji ogrodzenia panelowego dostępne są zwykle przęsła, furtka i brama (także zautomatyzowana).

Ile kosztuje ogrodzenie frontowe?

Cena ogrodzenia frontowego zależy od wielu zmiennych (np. rozmaitych materiałów, projektów, wymiarów, marki producenta, sposobów zabezpieczenia). Jedno przęsło kosztuje od kilkudziesięciu złotych (ogrodzenia panelowe) do ponad tysiąca złotych. Furtka to koszt rzędu kilkuset złotych w górę, a za bramę trzeba zapłacić od kilku do kilkunastu tysięcy złotych.

Jakie są najpopularniejsze ogrodzenia frontowe?

Wśród najpopularniejszych ogrodzeń domu na teren posesji prywatnej wyróżnia się ogrodzenie palisadowe oraz modułowe, ogrodzenie panelowe, ogrodzenie gabionowe i ogrodzenie łupane.