hero

Ogrodzenie ogrodu – pomysły oraz ciekawe inspiracje!

Porady i trendy

Ogrodzenie ogrodu – pomysły oraz ciekawe inspiracje!

Niewiele osób obecnie rezygnuje z tak wygodnego rozwiązania, jakim jest domofon do furtki, tym bardziej że dziś to urządzenie jest wielofunkcyjne i znacznie ułatwia codzienność. Czym kierować się przy wyborze sprzętu? Jak podłączyć domofon do furtki krok po kroku? Czy można zrobić to bez pomocy fachowca? Ile kosztuje instalacja domofonu? Przeczytaj!

Co się sprawdzi jako tanie ogrodzenie ogródka?

Zacznijmy od problemu, z którym borykamy się często – ograniczonego budżetu. Bo choć pomysły na ogrodzenie ogrodu możemy mnożyć, to pula takich ekonomicznych rozwiązań jest nieco bardziej ograniczona.

Bodaj najtaniej ogrodzić ogród możemy za pomocą siatki ogrodzeniowej – metr bieżący materiału kosztuje kilka, kilkanaście złotych. Ocynkowana lub powleczona otuliną PVC siatka nie wymaga konserwacji, a wygląda estetycznie. Staje się dobrą bazą dla roślin ogrodowych: pnączy, kwietnych parkanów, ozdobnych traw i żywopłotów czy szpalerów dekoracyjnych krzewów. A w „strategicznych” miejscach ogródka możemy przysłonić ją naturalną matą bambusową lub płotem lamelowym.

Trochę droższym, ale i estetyczniejszym rozwiązaniem jest ogrodzenie panelowe: przęsła stworzone ze stalowych drutów połączonych w rodzaj siatki. Jego wygląd jest uniwersalny, panele są dostępne w różnych rozmiarach (koszt jednego to od około 50 złotych), a dodatkową zaletą jest prosty i szybki montaż oraz możliwość łatwego osłonięcia konstrukcji – służą do tego m.in. taśmy ogrodzeniowe.

Natomiast gdy pozwala na to budżet, warto na ogrodzenie ogrodu przeznaczyć nieco więcej środków: wówczas z samego ogrodzenia uczynimy piękną ozdobę!

Metalowe czy drewniane ogrodzenia ogródka?

Drewniany płot ma wiele zalet – przede wszystkim jest jedyny w swoim rodzaju, bo nie ma w naturze dwóch takich samych drzew, a każda deska ma własny „rysunek” usłojenia. Drewno wprowadzi do Twojego ogrodu ciepły klimat i nada mu rustykalny charakter. Musisz jednak pamiętać, że drewniane płoty wymagają już regularnej i pieczołowitej pielęgnacji czy konserwacji, w przeciwnym wypadku szybko tracą swój urok oraz właściwości. Minusem rozwiązania jest też schematyczność, bo ogrodzenia drewniane wyglądają podobnie: trudno z nimi wyróżnić swój ogródek.

Z kolei ogrodzenie metalowe to setki wariantów zarówno w nowoczesnym, jak i w tradycyjnym stylu. Jest odporne na uszkodzenia mechaniczne, zapewnia wysoki poziom bezpieczeństwa, powleczone cynkiem i farbą proszkową nie koroduje i nie wymaga żadnych zabiegów pielęgnacyjnych czy konserwacyjnych. Stal jest także niezwykle podatna na obróbkę, dzięki czemu ogrodzenia przyjmują różne unikatowe formy i zdobienia, pozwalając na dużą dozę oryginalności.

Jak wybrać metalowe ogrodzenie do ogrodu?

Przede wszystkim wybierz ogrodzenie trwałe i dobrze zabezpieczone przed korozją – ocynkowane, pomalowane proszkowo. Całą resztę dopasujesz pod względem potrzeb, oczekiwań i upodobań. Możesz też dostosować ogrodzenie ogrodu do stylu aranżacji budynku, czyniąc z niego spójną klamrę prywatnej przestrzeni. Pomysły?

Ogrodzenie do ogródka inspirowane naturą

A może by ogrodzić ogród minimalistycznym, nowoczesnym płotem, który zdobią perforacje inspirowane przyrodą? Proponujemy naszą kolekcję Natura – wypełniliśmy przęsła prostymi stalowymi profilami uzupełnionymi o perforowaną blachę. Różne wzory – liście, kwiaty, gałązki, gwiazdy, krople deszczu, jodełki czy fale – stanowią subtelną dekorację, która wzmaga poczucie bliskości natury i przypomina o tym, jak złożony i piękny jest otaczający nas świat.

Co więcej, proste sztachety ogrodzenia są zamocowane bardzo blisko siebie, a dzięki temu płot dobrze osłania ogród, jednocześnie go nie przytłaczając – idealnie sprawdzi się w połączeniu z bujną roślinnością, ale też nowoczesną małą architekturą.

Ogrodzenie ogrodu dbające o prywatność domowników

Przydomowy ogród to idealne miejsce na przyjęcie na świeżym powietrzu, ale i kąpiel słoneczną, ćwiczenia na macie czy też niedzielne leniuchowanie w piżamie. Niestety coraz częściej radość tych momentów odbiera poczucie skrępowania wobec spojrzeń sąsiadów czy przechodniów. Dlatego dzisiaj dużą popularnością cieszą się żaluzjowe ogrodzenia w ogrodzie – ich sztachety zachodzą na siebie, skrywając całą przestrzeń. To daje najpełniejsze poczucie prywatności, ale i bezpieczeństwa.

Przykładem tego rodzaju płotu jest nasza kolekcja Stante. Każdy szczebelek w przęśle możemy też pomalować na dowolny kolor z naszej palety barw niestandardowych, np. na malinowy róż czy energetyczną limonkę. To stworzy ciekawy kontrast i ładnie wpisze się w ogrodową wielobarwność.

Wyjątkowe ogrodzenia ogrodu w nowoczesnym stylu

Projektowanie nowoczesnej przestrzeni prywatnej ma wiele imion – jednym z nich jest zabawa formą w harmonijnym, minimalistycznym wydaniu. Pozioma belka i wyrastające z niej pionowe sztachetki pozbawione ram jednocześnie dają wrażenie rytmiki i otwartości, intrygują i uspokajają. Kolekcja Linea, bo o niej mowa, jest dostępna w kilku wariantach. Jeśli pionowe sztachety uzupełnimy o dwie poziome belki w górnej i dolnej części, zyskają charakter tradycyjnego płotu.

W prosty sposób dopasujemy ogrodzenie do Twojego ogrodu również za pomocą linii Metric – minimalistycznego, wyrazistego ogrodzenia z wymiennymi szczebelkami. To stwarza okazję do włączenia kilku niestandardowych barw, ale proponujemy jeszcze coś. Poszczególne sztachetki wymieniamy na drewno polimerowe: doskonałą imitację naturalnego drewna, ale w pełni odporną na warunki pogodowe. Dzięki temu zabiegowi ogrodzenie ogrodu się ociepla i zyskuje rustykalny akcent.

A jaki pomysł na ogrodzenie ozdobne do ogrodu?

Tradycyjne budownictwo w typie dworku czy pałacyku, pięknie zaaranżowany ogród, eleganckie i luksusowe meble ogrodowe lub brukowane ścieżki pięknie podkreśli czy wyeksponuje klasyczne ogrodzenie: bogato zdobionego metaloplastyczną ornamentyką i ze sztachetami zakończonymi grotami.

Tego typu metalowe ogrodzenie dostępne jest w tysiącach wzorów – często mamy do czynienia z wyginanymi w łuki czy fale ramami przęseł i rzeźbieniami sztachetek, a same dekoracje przyjmują rozmaite formy od dość prostych geometrycznych wzorów przez rozety po misterne listeczki i kwiaty. To dobry pomysł na ogrodzenie ogródka, który chcemy zamienić w zaczarowane baśniowe miejsce.

Wysokie czy niskie ogrodzenie ogródka?

Na koniec aspekt praktyczny – wysokość płotu. I to na pewno kwestia indywidualna. Niskie ogrodzenie do ogrodu nie zapewni prywatności i bezpieczeństwa – stanie się wyłącznie ozdobą. Takie rozwiązanie świetnie sprawdza się na posesji, na której wydzielamy ogródek z całości terenu i nie musi on faktycznie odgraniczać całej działki, a jedynie akcentuje tę jedną strefę posiadłości.

Wysokie ogrodzenie (bez konieczności zgłaszania budowy do 2,2 m od linii gruntu) skuteczniej chroni przed niepożądanymi gośćmi, w tym zwierzętami, a jednocześnie zapewnia więcej prywatności. Wszystko więc zależy od potrzeb i oczekiwań.

Specjaliści Gatigo z przyjemnością indywidualnie doradzą w wyborze płotu ogrodowego i przygotują dopasowaną do potrzeb propozycję – zapraszamy do kontaktu!

FAQ:

Jak ogrodzić ogród?

Pomysł na ogrodzenie ogródka najlepiej uzależnić od oczekiwań i budżetu. Dobrze sprawdzi się siatka ogrodzeniowa i panele ogrodzeniowe, a z nieco droższych modeli także ogrodzenie metalowe w stylu nowoczesnym lub klasycznym. Naturalnie wciąż dużą popularnością cieszą się płoty drewniane.

Jakie kupić tanie ogrodzenie ogródka?

Tanie ogrodzenie ogródka, ale jednocześnie trwałe i estetyczne, to przede wszystkim siatka ogrodzeniowa oraz panele ze stalowego drutu.

Kiedy dobrze sprawdzi się ogrodzenie niskie do ogrodu?

Niskie ogrodzenie ogródka sprawdzi się dobrze jako oddzielenie strefy ogrodowej od reszty posesji. Jeśli granica ogrodu jest jednocześnie granicą posesji, warto zadbać o nieco wyższy płot, który będzie trudniejszy do sforsowania i da więcej prywatności.