hero

Ogrodzenie z podmurówką – najważniejsze zalety

Porady i trendy

Ogrodzenie z podmurówką – najważniejsze zalety

Choć nowoczesne ogrodzenia w dużej części są lekkie i stabilne i budowa podmurówki nie jest niezbędna: można zamontować je bezpośrednio nad gruntem, to chętnie się na nią decydujemy. Okazuje się, że ogrodzenie z podmurówką ma wiele zalet: praktycznych i estetycznych! Jakie to zalety, kiedy podmurówka jest potrzebna i jak ją zbudować? O tym w artykule!

Dlaczego buduje się ogrodzenie z podmurówką?

Ogrodzenie z podmurówką buduje się z kilku powodów: praktycznych i estetycznych. Z jednej strony podmurówka stabilizuje ogrodzenie, spaja je z podłożem i rozkłada jego ciężar na gruncie, a z drugiej po prostu ładnie wygląda i eksponuje walory wizualne ogrodzenia. Z pomocą podmurówki można również dodatkowo zabezpieczyć swoją posesję lub zapewnić sobie trochę więcej prywatności.

Często przed ogrodzeniem z podmurówką stawia się jeszcze jedno ważne zadanie – ma stać się taką klamrą stylistyczną dla całej posesji. Wtedy nadaje się mu te cechy, które dominują w aranżacji przestrzeni i wykorzystuje jednakowe materiały.

Kiedy trzeba zamontować ogrodzenie z podmurówką?

Z podmurówką ogrodzenie trzeba zamontować wtedy, gdy jest masywne i bardzo ciężkie (np. kute lub w całości wypełnione materiałem). W takim wypadku zwykle konieczna jest podmurówka betonowa w formie wylewki, z fundamentem na całej długości. A bez podmurówki „obejdą” się ogrodzenia lekkie i stabilne, m.in. ogrodzenie panelowe (z podmurówką buduje się już z kolei specjalistyczne ogrodzenia panelowe, np. wokół farm słonecznych, boisk i terenów przemysłowych).

Bardzo często spotyka się również ogrodzenie z siatki z podmurówką, choć jest lekkie – natomiast jeśli zabezpiecza teren użytkowy czy rolny, np. pastwisko lub część lasu, to za pomocą podmurówki betonowej w formie wylewki zapobiega się też podkopom zwierząt dzikich i domowych.

Ogrodzenie z podmurówką często jest niezbędne na nierównym terenie – jeśli przebiega przez skarpy czy fałdy ziemne lub jeśli grunt jest niestabilny. Wtedy taka podmurówka betonowa nie tylko łączy ogrodzenie z gruntem oraz zapewnia mu sztywność i stabilność, ale może też pomóc uporać się z niedoskonałością terenu, np. ogrodzenie panelowe czy palisadowe z podmurówką montuje się metodą schodkową, co wizualnie wpasowuje je w ukształtowanie posesji.

Jakie zalety ma ogrodzenie z podmurówką?

W pozostałych przypadkach, czyli gdy ogrodzenie jest lekkie, a grunt stabilny i równy, ogrodzenie można montować bez podmurówki – zadanie podmurówki betonowej po prostu przejmują stopy fundamentowe pod słupkami montażowymi. Mimo to zawsze warto budowę podmurówki rozważyć. Dlaczego?

  • Większa wytrzymałość ogrodzenia. Gdy ekstremalne wybryki pogodowe przestają należeć do rzadkości, każde dodatkowe zabezpieczenie jest na wagę złota. Lekkie ogrodzenie panelowe z podmurówką będzie skuteczniej stawiać opór silnemu wiatrowi. Podmurówka betonowa zapobiega także podmywaniu gruntu w trakcie silnej ulewy. W takich sytuacjach zdecydowanie się przydaje!
  • Skuteczna ochrona przed zwierzętami. Nie tylko ogrodzenie z siatki – z podmurówką każde ogrodzenie staje się barierą przeciwko podkopom dzikich i domowych zwierząt, które mogłyby wyrządzić krzywdę naszym pupilom bądź zniszczyć ogródek i mienie. Pod podmurówką musi być fundament wylewany – podmurówka prefabrykowana może nie zdać tego egzaminu! 
  • Ochrona przed „niechcianą” roślinnością. Podmurówka ogrodzeniowa zapobiega również „przedostawaniu” się i rozrostowi roślinności z okolicznych działek, a niektóre gatunki potrafią wyjątkowo agresywnie przejąć ogródek! W tym wypadku prefabrykowana podmurówka (murki i łączniki betonowe) jest już zwykle wystarczająca, a montuje się ją szybko, sprawnie i relatywnie tanio.
  • Zabezpieczenie przed kradzieżą. Ogrodzenie panelowe czy modułowe za pomocą podmurówki betonowej można podwyższyć, dzięki czemu będzie też trudniejsze do sforsowania. Z kolei wypełnione w całości drogim materiałem np. ogrodzenie palisadowe z podmurówką będzie trudniejsze do demontażu, a takie elementy coraz częściej padają łupem sprytnych złodziei! 
  • Większa ochrona prywatności. Wysokie murki i duże słupki podmurówki betonowej lub prefabrykowanej zmniejszą również prześwity w ogrodzeniu – czyli ukrywają strategiczne elementy posesji przed wzrokiem sąsiadów bądź przechodniów, a to zwiększa już poczucie prywatności i bezpieczeństwa. Pełen komfort zapewniają zwłaszcza ogrodzenia żaluzjowe z wysoką podmurówką.
  • Dodatkowe walory estetyczne. Ogrodzenie panelowe z podmurówką może zyskać bardziej indywidualny charakter, zaś płoty tradycyjne czy nowoczesne można wyeksponować za pomocą elementów betonowych pokrytych np. cegłą klinkierową czy kamieniem bądź za pomocą podmurówki prefabrykowanej – w konkretnym stylu, który spójnie połączy się z aranżacją domu czy podjazdu.

Jak buduje się ogrodzenie z podmurówką?

Podmurówka pod ogrodzenie powstaje z reguły na jeden z dwóch sposobów:

  1. Wylewka betonowa. Na całej linii ogrodzenia przygotowuje się fundament wylewany, sięgający poniżej strefy przemarzania gruntu. Podczas deskowania ustala się pożądaną wysokość podmurówki i całość wypełnia betonem. Takie podmurówki betonowe zwykle pokrywa się materiałem wykończeniowym lub tynkuje i maluje. Dobrze stabilizują ogrodzenie i chronią przed zwierzętami.
  2. Prefabrykowana podmurówka. Składa się z przygotowanych do montażu elementów betonowych (są to murki, łączniki betonowe oraz słupki), będących imitacją konkretnego materiału, np. klinkieru czy kamienia. Zwykle wymaga fundamentu tylko pod słupkami. Często dostępne jest kompletne ogrodzenie panelowe z podmurówką, przeznaczone do samodzielnego montażu.

Ile kosztuje ogrodzenie z podmurówką?

Cena ogrodzenia z podmurówką jest uzależniona od masy czynników i możliwa do oszacowania dopiero po wyborze konkretnego modelu ogrodzenia oraz materiałów na podmurówkę. W kategorii ekonomicznej wyróżnia się ogrodzenie z siatki z podmurówką betonową i panele ogrodzeniowe z prefabrykatami.

Koszt podmurówki betonowej zależy od ilości i jakości materiału: betonu i zbrojeń, a do budżetu doliczyć trzeba również koszt pracy fachowców. Podmurówka gotowa, prefabrykowana kosztuje od kilkudziesięciu złotych za murek i słupek.

Po nowoczesne ogrodzenie posesji zapraszamy do Gatigo – z przyjemnością doradzimy też w sprawie podmurówki i polecimy ciekawe rozwiązania!

Skontaktuj się z nami!

FAQ:

Jak montuje się ogrodzenie palisadowe z podmurówką?

Podmurówkę przygotowuje się za pomocą wylewki betonowej lub prefabrykatów – w drugim przypadku potrzebne są wyłącznie fundamenty pod słupkami murowanymi. Słupki montażowe montuje się do murków lub osadza w specjalnych łącznikach, a do nich przytwierdza się przęsła ogrodzenia.

Ogrodzenie z siatki – z podmurówką czy bez?

Ogrodzenie z siatki jest lekkie i może zostać zamontowane bez podmurówki. Chyba że grunt jest niestabilny lub potrzeba zabezpieczyć teren przed podkopami zwierząt – wtedy warto zadbać o podmurówkę betonową.

Ile kosztuje ogrodzenie z podmurówką?

Cena ogrodzenia z podmurówką jest trudna do ustalenia – jedno przęsło kosztuje od kilkudziesięciu złotych w przypadku ogrodzeń panelowych, przez kilkaset złotych za ogrodzenie modułowe, po ponad tysiąc za przęsło kute lub o oryginalnym designie. Podmurówka prefabrykowana to kilkadziesiąt złotych za jeden element, a na cenę wylewki betonowej składa się koszt materiałów (beton, zbrojenia) i pracy fachowców.