hero

Ogrodzenie z profili stalowych – czym się charakteryzuje?

Porady i trendy

Ogrodzenie z profili stalowych – czym się charakteryzuje?

Profile stalowe to solidne i estetyczne materiały szeroko wykorzystywane w różnego typu konstrukcjach. Współcześnie sporą popularnością cieszą się także ogrodzenia z profili zamkniętych. A takie przęsła ogrodzeniowe przybierają różną formę – pionową, poziomą, ażurową, pełną, ozdobną i minimalistyczną. Co je wyróżnia i dlaczego warto je wybrać? Przeczytaj!

Czym jest ogrodzenie z profili stalowych?

Jako ogrodzenie z profili można dziś określić dużą część propozycji z grupy ogrodzeń metalowych modułowych. Producenci używają profili stalowych do stworzenia zarówno ram, jak i wypełnienia przęseł ogrodzenia, furtek i bram. Elementy mocuje się pionowo lub poziomo do podłoża, z rzadka lub w zagęszczeniu, mają także różne wymiary i przekroje, w tym kwadratowe, prostokątne lub okrągłe. Tak tworzy się w zasadzie dowolne wzory ogrodzeń – propozycji w sprzedaży są setki.

Przy zastosowaniu samych profili zamkniętych powstają minimalistyczne ogrodzenia nowoczesne, ale już stosując połączenia profili zamkniętych oraz metaloplastycznej ornamentyki, tworzy się dekoracyjne przęsła ogrodzenia w stylu klasycznym. Przęsła, furtki i bramy wjazdowe z profili stalowych są chętnie wybierane jako ogrodzenie frontowe – ze względu na estetykę, wieloletnią trwałość i funkcjonalność. W przypadku ograniczonego budżetu warto natomiast obok nich (z boku i na tyłach posesji) wykorzystać ogrodzenia panelowe ze stalowego drutu czy siatki.

Tego rodzaju propozycje bywają też określane jako ogrodzenie panelowe z profili lub płot modułowy, gdyż zarówno przęsła ogrodzeniowe, jak i furtki i bramy (skrzydłowe, przesuwne, łamane i teleskopowe) są już przygotowane do montażu. Profile stalowe są puste w środku, więc ogrodzenie jest lekkie, łatwe w transporcie i instalacji.

Solidne ogrodzenie z profili stalowych, czyli inwestycja na lata

Wyróżnikiem i ogromną zaletą profili stalowych jest ich trwałość i odporność na uszkodzenia mechaniczne. Powstałe z nich ogrodzenie zabezpiecza teren z dużą skutecznością, a tę właściwość zachowuje na dekady. W Gatigo przy produkcji ogrodzeń stosujemy skuteczną ochroną antykorozyjną profili zamkniętych ze stali – cynkowanie ogniowe i malowanie proszkowe uodparniają je na korozję. Z jednej strony zapobiegają utlenieniu się metalu, z drugiej uniemożliwiają szkodliwe oddziaływanie wilgoci, a z trzeciej wspierają estetykę (ogrodzenie zyskuje estetyczny i głęboki kolor, wybrany z palety barw RAL).

Funkcjonalne ogrodzenie panelowe z profili: codzienny komfort

Nasze nowoczesne ogrodzenia Gatigo projektujemy jako wielozadaniowe i ważne elementy przestrzeni do życia. Z pomocą naszych akcesoriów ogrodzenie przeobraża się w kącik do relaksu, plac zabaw lub boisko sportowe czy ogródek, które zapewniają jednocześnie wygodę i dużą oszczędność miejsca.

Ważnym elementem funkcjonalnym ogrodzenia z profili jest też zautomatyzowana brama wjazdowa – nowoczesne napędy łączą się z systemem smart home,  dzięki czemu zdalnie i za pomocą jednego urządzenia obsługujemy wjazdy i wyjazdy z posesji, ale też sprzęty w domu: rolety, oświetlenie czy ogrzewanie. Dobrze wiemy, że duże, ustawne posesje to dziś spory luksus. Dlatego dla małych, wąskich i nierównych działek zaprojektowaliśmy automatyczne bramy teleskopowe i łamane, które zajmują maksymalnie mało miejsca zarówno w linii płotu, jak i na podjeździe. A dzięki zastosowaniu profili zamkniętych są solidne i estetyczne.

Ogrodzenia z profili stalowych w wielu wersjach stylistycznych

Z prostych profili zamkniętych tworzy się najróżniejsze kompozycje – wypełnienie przęseł w zbudowanych z nich ogrodzeniach zyskuje więc różną formę oraz charakter. Możemy zdecydować się na ozdobne, klasyczne czy też minimalistyczne, czyli nowoczesne ogrodzenie, a różnorodność wzorów w obrębie tych grup sprawia, że idealnie dopasujemy model do własnego gustu i stylu aranżacji posiadłości. Czym się charakteryzują oba typy konstrukcji?

  • Ogrodzenia nowoczesne. Powstają zwykle z profili stalowych płaskich oraz szerokich, mocowanych w równych odstępach lub nieregularnie. Wspólna jest dla nich oszczędność dekoracyjna, stonowanie i prostota, zabawa kontrastem i formą. Do tej grupy należy np. nasza kolekcja Natura z subtelnym zdobieniem w postaci perforowanej blachy czy Linea z wykorzystaniem formy otwartej.
  • Ogrodzenia klasyczne. Przęsła ogrodzeń wypełniają węższe profile, często zakończone ozdobnymi grotami, a ich ramy nierzadko są wygięte w łuki i fale. Oprócz prostych profili metalowych wykorzystuje się w nich też ornamentykę – dekory ze stali pełnej np. rozety, winogrona, liście, kwiaty. Swoim wyglądem imitują dekoracyjne ogrodzenia kute – są jednak lżejsze i o wiele tańsze.

Minimalistyczne, nowoczesne ogrodzenie jest uniwersalne, choć najlepiej wpisuje się w aktualne trendy architektoniczne i aranżacyjne: proste bryły, płaskie dachy, surowe materiały. Z kolei wariant klasyczny komponuje się świetnie z tradycyjnym domem czy budownictwem w typie dworków i pałacyków.

Ogrodzenie z profili pionowych lub poziomych

Nowoczesne ogrodzenia z profili metalowych różnią się także formą, a konkretniej – układem sztachet w przęśle. Obecnie popularnością cieszą się ogrodzenia horyzontalne – profile stalowe są w nich zamontowane równolegle do podłoża, a to stwarza złudzenie optyczne, obniżając i poszerzając budynek, co genialnie współgra z geometrycznymi bryłami domów. Obok propozycji poziomych mamy też ogrodzenia z profili pionowych. Często są łączone na górze i dole poziomymi belkami, tworząc tradycyjny, prosty płotek.

W Gatigo w obu wariantach ogrodzenia z profili z linii Metric proponujemy również zastosowanie wyjątkowych stylistycznych akcentów – przygotowanie kilku sztachet w niestandardowym kolorze według palety barw RAL lub ich wymianę na drewno polimerowe, które ociepli charakter konstrukcji i nada jej rustykalną nutę. To tworzywo idealnie imituje drewno, a zarazem nie trzeba go konserwować.

Ogrodzenie z profili metalowych ażurowe lub pełne

Ogrodzenia z profili w stylu klasycznym (dekoracyjne) zwykle są ażurowe; prześwity między sztachetami przęseł stosuje się też w wielu propozycjach nowoczesnych. Jest to dobre rozwiązanie – nie przytłacza posesji, zapewnia widok na okolicę, eksponuje piękny ogród czy otwiera na sąsiadów. Wśród modeli nowoczesnych znajdziemy też natomiast modele w całości wypełnione materiałem – to m.in. ogrodzenie żaluzjowe Stante, które zapewnia niczym nieskrępowaną prywatność.

Profile stalowe ogrodzenia żaluzjowego są zamontowane pod kątem – zachodzą na siebie, pozbawiając przęsła (ale też furtkę i bramę) prześwitów. Całość daje wrażenie stylowej kurtyny, która jednocześnie ukrywa posesję przed wzrokiem innych, ale też nad nią nie dominuje.

W Gatigo znajdą Państwo niezwykle trwałe i pomysłowo zaprojektowane ogrodzenia metalowe z profili, w stylu nowoczesnym oraz z funkcjonalnymi bramami, furtkami i licznymi akcesoriami do wyboru. Z przyjemnością przygotujemy także model na indywidualne zamówienie – zachęcamy do kontaktu!

FAQ:

Ogrodzenie panelowe z drutu czy ogrodzenie z profili – co wybrać?

Oba typy ogrodzenia mają swoje zalety. Płot z profili wyróżnia się wysoką estetyką i trwałością, jest też dostępny w wielu wariantach stylistycznych. Ogrodzenia panelowe z drutu są z kolei ekonomiczne i łatwe w montażu. Warto je połączyć – ogrodzenie z profili wykorzystać od frontu, a pozostały teren zabezpieczyć panelami.

Ile kosztuje ogrodzenie z profili?

Cena ogrodzenia z profili to średnio od kilkuset do ponad tysiąca złotych za przęsło i od kilku do kilkunastu tysięcy za bramę wjazdową. Rozbieżność wynika m.in. z ilości i jakości zastosowanego materiału, poziomu ochrony antykorozyjnej i designu.

Jak montuje się ogrodzenie z profili?

Zwykle ogrodzenie z profili to gotowe do montażu przęsła, które wystarczy połączyć z słupkami ogrodzenia za pomocą obejm czy innych przewidzianych przez producenta części. Warto zastosować również podmurówkę ogrodzeniową.