hero

Ogrodzenie żaluzjowe – nowoczesne i trwałe rozwiązanie

Porady i trendy

Ogrodzenie żaluzjowe – nowoczesne i trwałe rozwiązanie

Ogrodzenia żaluzjowe już od kilku lat zyskują na popularności. To modne i nowoczesne rozwiązania, które troszczą się o prywatność domowników – gustownie skrywają przestrzeń życiową przed wzrokiem osób trzecich. Są też solidne, trwałe i odporne na niekorzystne warunki pogodowe. Jak wygląda ogrodzenie żaluzjowe, ile kosztuje i jakie ma zalety? Dowiesz się z artykułu!

Co to jest ogrodzenie żaluzjowe?

Ogrodzenie żaluzjowe tworzą przęsła, furtka i brama, na które składają się solidne, masywne sztachety stalowe. Są one zamontowane równolegle do podłoża, więc ogrodzenie żaluzjowe jest ogrodzeniem poziomym (horyzontalnym). Te szerokie i płaskie profile ułożone są pod kątem i zachodzą na siebie. Dzięki temu nie tworzą prześwitów – w ogrodzeniu nie ma otworów, co uniemożliwia osobom trzecim obserwowanie tego, co się za nim dzieje.

Profile ogrodzeń żaluzjowych z wyglądu i budowy przypominają okienne żaluzje, stąd też wzięła się nazwa tego rodzaju ogrodzenia.

Pod względem charakteru ogrodzenie żaluzjowe jest ogrodzeniem nowoczesnymminimalistycznym – brakuje w nim metaloplastycznych zdobień czy misternych ornamentów. Ta prostota i oszczędność przekładają się na bardzo wysoką estetykę i uniwersalność ogrodzenia – doskonale pasuje zarówno do tradycyjnych, jak i bardziej nowoczesnych stylów architektoniczno-aranżacyjnych.

Z czego zbudowane jest ogrodzenie żaluzjowe?

Ogrodzenie żaluzjowe jest zbudowane ze stalowych, szerokich profili. Wypełniają one zarówno przęsła, jak i furtkę oraz bramę ogrodzenia. Zachodzące na siebie pod kątem profile są zamocowane w solidnych ramach. Przęsła oraz furtkę i bramę łączy się z słupkami montażowymi.

Całość można oprzeć na podmurówce, ale nie jest to konieczne. Pomimo sporej ilości użytego do produkcji metalowego materiału ogrodzenia żaluzjowe są stosunkowo lekkie i stabilne, więc nie potrzebują koniecznie takiego rozwiązania.

Ogrodzenie żaluzjowe z kolekcji Gatigo jest doskonale zabezpieczone przed wilgocią, niską temperaturą i korozją – pokrywamy je warstwą cynku i farbą proszkową, co razem stanowi system tzw. DUPLEX, czyli jedno z najlepszych antykorozyjnych zabezpieczeń.

Jak można zaaranżować ogrodzenie żaluzjowe?

To wszystko nie oznacza, że ogrodzenie żaluzjowe jest pospolite czy nudne. W Gatigo zawsze zachęcamy naszych Klientów do indywidualnej aranżacji ogrodzenia żaluzjowego – w naszej ofercie jest to kolekcja Stante. W jaki sposób?

  • Aspekty kolorystyczne – profile ogrodzenia żaluzjowego powlekamy farbą proszkową. Oferujemy szeroką gamę kolorów standardowych z palety RAL (jak antracyt, grafit, brąz i czerń) oraz niestandardowych (jak chilli czerwień, intensywny kobalt czy energetyczna limonka), które możemy wykorzystać do pomalowania ogrodzenia i wyróżnienia go spośród innych.
  • Kontrast kolorystyczny – ogrodzenie żaluzjowe może być intrygujące! Jeśli nawet wykorzystamy jeden ze stonowanych, standardowych kolorów, dalej warto przełamać go odważnym akcentem kolorystycznym. Jeden kolorowy szczebelek w każdym przęśle ogrodzenia nada mu indywidualnego charakteru!
  • Ciepło bijące od drewna – a może by tak połączyć stal i drewno, stawiając na rustykalną nutę? W Gatigo proponujemy drewno polimerowe (materiały o wyglądzie drewna, będące jego doskonałą imitacją, ale o właściwościach tworzywa). Wymieniając szczeble na „drewniane”, dodamy ogrodzeniu lekkości, ciepła i „przytulności”! W swojej ofercie posiadamy również sztachety stalowe imitujące drewno. 

Jakie zalety ma ogrodzenie żaluzjowe?

  • 100% ochrony prywatności. To ogrodzenie bez prześwitów, które chroni przed postronnymi obserwatorami. Sąsiedzi, przechodnie czy przejezdni nie są w stanie obserwować przestrzeni za ogrodzeniem. To sprzyja relaksowi w ogrodzie czy na tarasie – można się poopalać, poćwiczyć na macie czy zorganizować przyjęcie, bez obaw o natręctwo ze strony „podglądaczy”.
  • Możliwość indywidualnej aranżacji. Decydując się na pomalowanie kilku elementów ogrodzenia na niebanalny, intrygujący kolor (lub wymieniając stalowe profile na drewno polimerowe), bądź wspierając je na dopasowanej podmurówce, można dobrze dostosować je do stylu, w którym urządzony jest dom, ogród i przestrzeń przydomowa. Ogrodzenie żaluzjowe może tym samym zyskać indywidualny charakter!
  • Trwałość na dziesiątki lat. Solidna, masywna stal i dobre zabezpieczenie przed korozją sprawiają, że ogrodzenia żaluzjowe nie są problematyczne w utrzymaniu. Fabryczny wygląd ogrodzenia jest trwały – ani upływ czasu, ani niekorzystne warunki pogodowe go nie niszczą.

Jakie wady ma ogrodzenie żaluzjowe?

Główne zalety ogrodzenia żaluzjowego mogą być też jego wadami!

Ułożenie profili bez zachowania prześwitów w pełni skrywa dom, ogród i przestrzeń wokół budynku przed obserwatorami, ale z drugiej strony zasłania też widok na okolicę. Nie jest to więc rozwiązanie dla każdego i na pewno wymaga przemyślenia.

Ogromna ilość wykorzystywanego do produkcji ogrodzenia żaluzjowego materiału oraz skuteczne zabezpieczenie bezsprzecznie wpływają na jego stosunkowo wysoką cenę. Oczywiście jest to świetna inwestycja i w perspektywie czasu zwraca się wielokrotnie, lecz wymaga nieco wyższego budżetu.

Jak montuje się ogrodzenia żaluzjowe?

Ogrodzenia żaluzjowe to nowoczesne ogrodzenia modułowe. Oznacza to, że na miejsce budowy dostarczane są gotowe przęsła, furtka i brama ogrodzenia. Montaż sprowadza się więc do zabetonowania słupków montażowych w ziemi oraz połączenia wszystkich elementów ogrodzenia za pomocą łączników czy obejm. Istnieją również na rynku słupki do przykręcania do podłoża np. betonowego. Dodatkowo bramę wjazdową można wyposażyć w automat, a furtkę w elektrozaczep, które również wymagają montażu i zaprogramowania.

Ogrodzenie żaluzjowe może wspierać się podmurówce, ale nie musi. Podmurówka może genialnie zmienić charakter ogrodzenia i podnieść jego walory wizualne. W tym celu można przygotować wylewkę betonową i następnie ją odpowiednio wykończyć lub skorzystać z podmurówki prefabrykowanej – gotowych słupków i murków.

Ile kosztuje ogrodzenie żaluzjowe?

Produkcja ogrodzenia żaluzjowego wymaga dużych nakładów czasu i pracy, ogromnej ilości materiału oraz indywidualnego projektu. To wszystko sprawia, że ten rodzaj zalicza się do kategorii ogrodzeń „premium”. Elementy ogrodzenia żaluzjowego od Gatigo (linia Stante) kosztują odpowiednio:

  • przęsło ok. 1400 zł,
  • furtka ok. 2400 zł,
  • brama wjazdowa ok. 3200 zł.

Do tego warto doliczyć koszt dodatkowych elementów takich jak automat do bramy czy elektryczny zamek do furtki. Ogrodzenie żaluzjowe to propozycja z najwyższej półki cenowej – zwiększa komfort, bezpieczeństwo i prywatność domowników, a nie wymaga dodatkowych prac konserwacyjnych czy remontowych!

Skontaktuj się z nami!

FAQ:

Jak wyglądają ogrodzenia żaluzjowe?

Przęsła, furtki i bramy ogrodzeń żaluzjowych składają się z masywnych ram, których płaskie i szerokie profile zamontowane są pod kątem i równolegle do podłoża. Z wyglądu przypominają żaluzje w oknie i nie ma między nimi przerw. Jest to rodzaj ogrodzenia posesji bez prześwitów.

Dlaczego warto wybrać nowoczesne ogrodzenia żaluzjowe?

Ogrodzenie żaluzjowe w pełni chroni prywatność domowników, skrywając przestrzeń przed wzrokiem osób trzecich. Dodatkowo jest solidne i dobrze zabezpieczone, dzięki czemu nie traci swoich walorów estetycznych przez lata.

Ile kosztują nowoczesne ogrodzenia żaluzjowe?

Cena ogrodzenia żaluzjowego jest nieco wyższa niż standardowych rozwiązań. Jedno przęsło ogrodzenia kosztuje ponad 1000 zł (oczywiście w zależności od oferty; mniejsze przęsła mogą być tańsze), a furtka czy brama (bez automatu) to koszt ok. 2000-3500 zł.