hero

Oświetlenie ogrodzenia – jakie lampy wybrać?

Porady i trendy

Oświetlenie ogrodzenia – jakie lampy wybrać?

Urządzając wnętrze domu, już w jednym z pierwszych kroków dobieramy estetyczne i funkcjonalne lampy stołowe, wiszące i podłogowe. Tak samo warto potraktować przestrzeń przydomową – zadbać o dobre oświetlenie ogrodzenia, podjazdu i drzwi wejściowych, ze względów bezpieczeństwa i komfortu. Podpowiadamy, jak oświetlić płot i wybrać odpowiedni sprzęt.

Gdzie zamontować oświetlenie ogrodzenia?

Oświetlić możemy całe ogrodzenie, tylko frontową część, elementy położone najbliżej domu, tarasu czy najbardziej użytkowej części ogrodu lub wyłącznie furtkę i bramę – wszystko zależy od potrzeb i oczekiwań. Oświetlenie zewnętrzne warto przemyśleć i zaprojektować dokładnie tak samo, jak to domowe. Jaki obszar oraz jak skutecznie chcemy oświetlić? Jaką funkcję ma pełnić to oświetlenie: tylko użytkową, a może również dekoracyjną? Na jakie rozwiązania pozwala nam instalacja elektryczna lub jej wstępny projekt? Albo jak musimy ją przygotować, by zrealizować pomysł – w tym wypadku warto wziąć pod uwagę trudność prac i ich koszt. Istotna jest też wielkość posesji i zasięg, jaki mają inne lampy zewnętrzne.

Z punktu widzenia bezpieczeństwa i wygody najistotniejsze jest oświetlenie wejścia i wjazdu. Warto zainwestować w dobrą lampę ostrzegawczą, która sygnalizuje pracę automatycznej bramy wjazdowej oraz ułatwia korzystanie z niej po zmroku. Na pewno korzystne jest oświetlenie furtki, a więc także domofonu i skrzynki na listy, bo dzięki temu nie trzeba szukać po omacku lub z telefonem w ręku kluczy czy przycisków. Bardzo dobrze sprawdza się też delikatnie podświetlenie całej części frontowej i boków ogrodzenia, które łączą się z werandą czy tarasem.

Nowoczesne oświetlenie ogrodzenia – jakie są możliwości?

Gdy już wiemy, gdzie zainstalować oświetlenie ogrodzenia, możemy wybrać jego typ ze względu na rodzaj źródła światła oraz formę i sposób montażu lampy. Halogen czy LED? Zasilanie sieciowe czy też energia ze słońca? Lampa na słupek ogrodzeniowy, a może klasyczny reflektor, kinkiet albo model podtynkowy? Sprawdźmy!

Oświetlenie ogrodzenia – LED kontra halogen

Oświetlenie LED emituje światło jasne, ale zwykle delikatne i rozproszone. Jest też energooszczędne, zatem służy długo. Z tego względu dzisiaj to właśnie lampy LED większość inwestorów wybiera do zastosowań domowych i zewnętrznych. Z kolei lampy halogenowe świecą mocniej, jaśniej, a wiązka jest też bardziej skupiona – lepiej sprawdzają się w przypadku ważnej, sporej części posesji, np. całego pojazdu. Z drugiej strony, zamiast halogenów można też wybrać reflektor czy naświetlacz LED  przeznaczone właśnie do mocnego doświetlania dużej przestrzeni. Część tego typu modeli oświetlenia jest również od razu wyposażona w kamerę.

Standardowe lampy ledowe i halogenowe potrzebują zasilania – koniecznie jest więc doprowadzenie odpowiedniej liczby przewodów do punktów w ogrodzeniu. A co, jeśli nie jest to możliwe, wiąże się z uciążliwym rozkopywaniem posesji i wymaga sporych nakładów finansowych? Odpowiedź to lampy solarne na ogrodzenie!

Oświetlenie ogrodzenia solarne

Oświetlenie solarne ogrodzenia to zestaw złożony z lampy LED, panelu solarnego oraz akumulatora, który magazynuje energię ze słońca, wykorzystywaną po zmroku. Dobre lampy solarne na ogrodzenie działają bez zarzutów – pochłaniają oraz magazynują światło również w pochmurny dzień, a świecą nawet kilkanaście godzin.

W sprzedaży są obecnie dostępne lampy typowo użytkowe, np. silne reflektory ze sporym panelem fotowoltaicznym, i bardziej dekoracyjne, w kształcie ozdobnych kuli, latarni i lampionów, które cały mechanizm ukrywają na małej połaci obudowy bądź jest on montowany obok sprzętu. Plusem oświetlenia solarnego jest brak konieczności doprowadzania do niego instalacji, jednak ma też kilka wad – są nimi wyższa cena i mniejsze natężenie światła w stosunku do lamp sieciowych.

Nowoczesna lampa na słupek ogrodzeniowy

Najchętniej dzisiaj wybierane metalowe ogrodzenia nowoczesne – ich przęsła, furtki i bramy wjazdowe – mocuje się na wąskich słupkach. W takim wypadku warto wybrać rozwiązanie przeznaczone dla tego systemu, czyli tzw. zaślepki czy też kapturki: strefowe lampy LED mocowane jako zwieńczenie słupków ogrodzeniowych.

Niektóre modele takich lamp można też połączyć ze sterownikiem bramy, a wówczas pełnią również funkcję ostrzegawczą (sygnalizują pracę bramy). Taki system świetnie uzupełnia nasz ogrodzeniowy słupek wielofunkcyjny Gatigo ze skrzynką montażową na gniazdo zasilania oraz inne elementy instalacji, takie jak napęd do bramy czy elektrozaczep. Jest też wyposażony w skrzynkę na listy, a na nim można zamocować tabliczkę adresową oraz domofon czy klawiaturę dostępu.

Standardowe lampy podtynkowe, kinkiety i reflektory

W przypadku ogrodzenia metalowego poza wygodnym i estetycznym oświetleniem wpuszczanym w słupki montażowe można zdecydować się również na standardowe reflektory mocowane na specjalnych wysięgnikach. Jeżeli natomiast płot zawiera elementy betonowe bądź murowane, pojawia się więcej możliwości – są nimi dekoracyjne kinkiety, ale także lampy podtynkowe i natynkowe. A to dziesiątki wariantów, np. modele nowoczesne, minimalistyczne i surowe, oraz lampy klasyczne, finezyjnie zdobione, subtelne i delikatne. Zatem oświetlenie na ogrodzenie dobierzemy idealnie do estetyki płotu i budynku oraz własnego gustu.

Jeśli z jakichś powodów – czy to technicznych, czy wizualnych – oświetlenie nie może zostać zamontowane na ogrodzeniu, to warto wykorzystać podłoże, decydując się na lampy płaskie, wpuszczane w podjazd, bądź lampy stojące. Takie modele mogą jednak nie zapewnić wystarczającego oświetlenia, zwłaszcza w przypadku furtki i bramy: przynajmniej w tym miejscu warto umieścić jeden reflektor lub (gdy działka jest mała), zadbać o solidne oświetlenie drzwi wejściowych i bramy garażowej.

Jak wybrać odpowiednie oświetlenie ogrodzenia?

Poza rodzajem zasilania, formą i stylistyką oraz sposobem montażu bardzo ważne są także parametry wybranych urządzeń i ich funkcjonalność. Co sprawdzić?

  • Materiał i klasa szczelności. Oświetlenie zewnętrzne musi być odporne na warunki atmosferyczne. Jego obudowa powinna być więc wykonana z trwałych materiałów np. stali nierdzewnej. Pod kątem szczelności bezpieczne minimum to klasa IP44. Jeśli lampy są montowane w podłożu, musi być jednak wyższa.
  • Sposób montażu. Należy sprawdzić, czy parametry instalacji elektrycznej – istniejącej lub przygotowywanej, odpowiadają wymaganiom producenta, a do montażu zaangażować fachowca. Istotne są warunki techniczne ogrodzenia – np. lampa na słupek wymaga tego, aby ten element miał odpowiedni przekrój.
  • Funkcje lampy. Na pewno warto zainwestować w lampę, w której natężenie światła można regulować, a także wyposażoną w czujniki zmierzchu i ruchu (to oszczędność energii i wygoda). Doskonale sprawdza się też funkcja sygnalizacji pracy bramy oraz sterowanie oświetleniem za pomocą pilota lub smartfona.

FAQ:

Czy oświetlenie na ogrodzenie jest konieczne?

Wszystko zależy od pozostałego oświetlenia posesji i potrzeb. Na pewno warto kupić lampy do furtki i bramy: jest to kwestia bezpieczeństwa i wygody. Oświetlenie całego ogrodzenia umila też letnie wieczory i odstrasza potencjalnych włamywaczy.

Jak działa oświetlenie ogrodzenia solarne?

Zwykle cały zestaw składa się z lampy LED, panelu solarnego i akumulatora. W dzień akumulator magazynuje energię elektryczną, w którą panel zamienia światło, a po zmroku można ją wykorzystać. Lampa solarna świeci nawet do 12 godzin.

Jak wygląda lampa na słupek ogrodzeniowy?

Najpopularniejszy model to lampa strefowa LED wpuszczana w słupek ogrodzeniowy – tzw. zaślepka czy kapturek. Dostępne jest też oświetlenie mocowane na wysięgniku do słupka ogrodzeniowego. Część modeli lamp strefowych pełni funkcję ostrzegawczą w przypadku pracy automatycznej bramy.