hero

Podmurówka prefabrykowana czy lana ? Na co się zdecydować?

Porady i trendy

Podmurówka prefabrykowana czy lana ? Na co się zdecydować?Przed podmurówką ogrodzeniową stawiamy różne zadania: ma nie tylko stabilizować konstrukcję i zapewnić nośność, ale też eksponować walory wizualne ogrodzenia, stanowić barierę dla zwierząt i zwiększać poczucie prywatności. Która lepiej się sprawdzi – podmurówka prefabrykowana czy lana? Jak wyglądają kwestie kosztu i łatwości wykonania? Sprawdź!

Czy podmurówka zawsze jest niezbędna?

Zastanawiając się nad tym, czy lepiej sprawdzi się podmurówka prefabrykowana czy lana, warto rozważyć jeszcze jedną możliwość – zupełny brak podmurówki. Nie zawsze jest ona niezbędna, a jej budowa pochłania pieniądze i czas. Można zamontować ogrodzenie także tuż nad podłożem. Wówczas należy wykonać wyłącznie stopy fundamentowe do montażu słupków ogrodzeniowych, innymi słowy – osadzić je w otworach, które zalejemy betonem, i połączyć przęsła ze słupkami.

Rodzaje płotu, które w większości wypadków bez podmurówki się „obejdą”, to siatka ogrodzeniowa, ogrodzenie panelowe i lekki płot modułowy.

Konieczność budowy podmurówki w celu stabilizacji konstrukcji dotyczy wyłącznie ogrodzeń ciężkich (np. w całości wypełnionych materiałem jak ogrodzenie żaluzjowe) i wysokich, montażu bramy wjazdowej, a także gruntów nierównych i niestabilnych. 

Naturalnie nie odradzamy wykonywania podmurówki: ma wiele zalet, daje sporo korzyści, natomiast warto wiedzieć, że takie rozwiązanie też wchodzi w grę. A jak wygląda starcie na zalety i wady podmurówki prefabrykowanej i lanej?

Jakie zalety mają podmurówki prefabrykowane?

 • Duża różnorodność produktów. Podmurówki prefabrykowane to gotowe do montażu produkty – konkretnej długości murki, ale także filary czy ścianki. Są dostępne w dziesiątkach wariantów pod kątem rozmiaru, kolorów czy stylu. Często też imitują inne materiały, np. kamień naturalny lub cegłę klinkierową.
 • Łatwy montaż podmurówki. Prefabrykowana podmurówka to elementy, które wystarczy połączyć za pomocą kotew czy innych części montażowych. W dodatku montuje się je nad ziemią, nie trzeba więc rozkopać całej linii płotu. Wszystkie czynności związane z budową można wykonać nawet samodzielnie.
 • Szybkość wykonania przedsięwzięcia. Podmurówkę montujemy niczym budowlę z klocków – poza etapem betonowania słupków w gruncie wszystkie prace wykonamy błyskawicznie, nawet w jeden dzień. Po ułożeniu murków od razu możemy również przejść do głównego etapu prac: montażu ogrodzenia.
 • Relatywnie niska cena inwestycji. Jeden gotowy murek kosztuje od około 40 złotych. Z innych materiałów potrzebujemy tylko betonu na fundament punktowy pod słupkami. W porównaniu z wylewką – dużą ilością betonu, ale także desek i prętów zbrojeniowych – koszty są zazwyczaj dużo niższe.

Jakie wady ma podmurówka prefabrykowana pod ogrodzenie?

 • Gorzej stabilizuje ogrodzenie. Ze względu na to, że fundament nie biegnie w całej linii ogrodzenia, konstrukcja nie jest tak dobrze ustabilizowana, jak w przypadku wylewki (ta faktycznie spaja płot z gruntem, przenosi jego ciężar na podłoże). Gdy ogrodzenie jest dość ciężkie, prefabrykaty mogą nie wystarczyć.
 • Nie stanowi bariery dla zwierząt. Podmurówkę prefabrykowaną montuje się na podłożu, nie w nim, co oznacza, że zwierzęta wciąż mogą z łatwością pod murkiem robić podkopy i przedostawać się na posesję, stwarzając zagrożenie dla dzieci, pupili, porządku i estetyki w ogrodzie czy przestrzeni przydomowej.
 • Wybór jest ograniczony. Wybór produktów jest spory, ale nadal skończony – wylewkę zaś możemy wykończyć dowolnie, według własnego projektu (czyli np. pomalować lub pokryć jakimś materiałem), nadać jej konkretne wymiary i kształt. Czasem trzeba więc pójść na kompromisy np. w kwestii estetyki.

Jak montuje się podmurówkę z prefabrykatów?

Sposób montażu podmurówki prefabrykowanej zawsze określa producent i najlepiej podążać za dołączoną instrukcją. Zwykle natomiast komplet elementów składa się z murków i łączników betonowych. Łączniki zakładamy na osadzone w podłożu słupki ogrodzeniowe. Pomiędzy łącznikami montujemy murki, najczęściej za pomocą specjalnych kotew bądź innych części montażowych. Najtrudniejszy etap prac to przygotowanie fundamentów punktowych i zabetonowanie słupków.

Jakie zalety ma podmurówka betonowa lana?

 • Świetnie stabilizuje konstrukcję. Odpowiedniej głębokości fundament na całej linii ogrodzenia, nawet w połączeniu z niskim murkiem, zapewnia dobrą stabilność i nośność ogrodzenia, wyważenie i rozłożenie ciężaru i działających na konstrukcję sił. Ogrodzenie jest bezpieczniejsze, nawet podczas nawałnicy.
 • Jest dodatkowym zabezpieczeniem. Z jednej strony wpuszczony w grunt mur stanowi barierę dla zwierząt i zapobiega podkopom, z drugiej strony spaja elementy ogrodzenia, co sprawia, że jest trudniejsze do zdemontowania, gdyby ktoś np. chciał się pokusić o kradzież kosztownego stalowego przęsła.
 • Powstaje według własnego projektu. Wylewkę z betonu wykonamy także według własnego pomysłu: nie ogranicza nas inwencja producenta (ani zwykle wykonawcy). Precyzyjnie dobierzemy wysokość i szerokość murków i materiał wykończeniowy. Murki możemy również otynkować i pomalować. 

Jakie wady ma podmurówka w formie wylewki?

 • Wysoki koszt inwestycji. Podmurówka betonowa w formie wylewki to nie tylko koszt betonu, ale także materiałów potrzebnych na szalunki i zbrojenie czy dylatację. Do tego zwykle konieczna jest pomoc fachowców, czyli dochodzi koszt pracy ekipy budowlanej. Nierzadko zaangażować trzeba też ciężki sprzęt.
 • Potrzebna pomoc fachowców. Niewłaściwe wykonanie fundamentu może mieć opłakane skutki – dlatego, jeśli nie mamy doświadczenia budowlanego, powinniśmy skorzystać z pomocy fachowców. To oznacza, że musimy wybrać firmę, ustalić szczegóły, być do dyspozycji i poświęcić dodatkowe środki.
 • Długi czas trwania pracy. Zanim rozpoczniemy etap montażu ogrodzenia, beton musi dobrze wyschnąć i się związać – to może trwać nawet kilkanaście dni. Sporo czasu potrzeba też na przygotowanie i wykonanie fundamentów. To kilka naprawdę pracochłonnych i bardzo złożonych czynności.

Jak przygotować wylewkę betonową pod ogrodzenie?

Wykonanie podmurówki lanej pod ogrodzenie warto powierzyć fachowcy – zwłaszcza jeśli nie mamy wiedzy i doświadczenia w pracach budowlanych. Przebieg prac zależy od projektu podmurówki, ale też od specyfiki terenu i samego ogrodzenia.

W linii ogrodzenia należy przygotować rów pod fundament i – zwykle głębsze – doły pod słupki. Wykopy trzeba odeskować do określonej wysokości, fundament uzbroić, często też wykonać jego dylatację. Całość zalewa się betonem. Słupki można osadzić w wylewce lub przytwierdzić do gotowych murków.

Podmurówka lana czy prefabrykowana? Którą wybrać?

Wybór pomiędzy podmurówką prefabrykowaną a laną jest zawsze indywidualny. To zależy od ukształtowania terenu, typu podłoża i specyfiki ogrodzenia, ale i od preferencji czy oczekiwań inwestora. Podmurówka lana skutecznie stabilizuje ogrodzenie. Podmurówka prefabrykowana jest łatwiejsza w montażu i zwykle tańsza. 

Specjaliści Gatigo z przyjemnością doradzą w wyborze – prosimy o kontakt, a gdy poznamy szczegóły, potrzeby i oczekiwania, podpowiemy dobre rozwiązanie!

Skontaktuj się z nami!

FAQ:

Jak wygląda podmurówka prefabrykowana pod ogrodzenie?

Podmurówka prefabrykowana to gotowe do montażu murki pod ogrodzenie. Zwykle przytwierdza się je do łączników, a te nakłada na słupki ogrodzeniowe. Jest dostępna w sprzedaży w wielu wariantach rozmiarowych, kolorystycznych i stylistycznych.

Ile kosztuje podmurówka prefabrykowana?

Cena podmurówki prefabrykowanej to od ok. 40 złotych za jeden murek i kilkanaście złotych za łącznik betonowy.

Co lepiej się sprawdzi – podmurówka lana czy prefabrykowana?

To zależy od specyfiki ogrodzenia i ukształtowania terenu oraz preferencji. Wylewka betonowa skuteczniej stabilizuje konstrukcje ogrodzeń. Prefabrykaty są łatwiejsze w montażu (szybko zabezpieczymy dużą przestrzeń) i zwykle tańsze.