hero

Pomysły na ogrodzenie placu zabaw

Porady i trendy

Pomysły na ogrodzenie placu zabaw

Ogrodzenie placu zabaw nie jest koniecznością narzuconą prawnie, niemniej zdrowy rozsądek podpowiada, że jest to ważne, a wręcz niezbędne zabezpieczenie. Ogrodzenie na placu zabaw nie odbierze dzieciom radości ze swobodnej zabawy, ale będzie czuwać nad bezpieczeństwem najmłodszych i troszczyć się o spokojną „głowę” rodziców.

Jak powinno wyglądać ogrodzenie placu zabaw dla dzieci? Co mówią normy? Jakie rodzaje ogrodzenia najczęściej się w tym celu wykorzystuje? Wszystkie najważniejsze informacje znajdziesz w naszym artykule!

Polskie prawo a ogrodzenie placu zabaw

Przepisy polskiego porządku prawnego nie przewidują obowiązku zabezpieczenia placu zabaw ogrodzeniem. Może być to więc teren otwarty, dostępny dla każdego, niezabezpieczony w żaden sposób. Niemniej ze względu na bezpieczeństwo dzieci warto wyposażyć plac zabaw w ogrodzenie, które będzie chronić wydzielony obszar przed nieuprawnionymi osobami i działaniami, a jednocześnie zredukuje do zera możliwość nieszczęśliwych wypadków.

Choć ogrodzenie placu zabaw nie jest wymagane prawnie, istnieją normy, które określają, jakie warunki techniczne powinno spełnić takie zabezpieczenie. Odpowiednie informacje znaleźć można w grupie norm PN-EN 1176 i PN-EN 1177 odnoszących się do wyposażenia publicznych placów zabaw oraz bezpiecznej nawierzchni, w które powinny zostać wyposażone.

Funkcje, jakie pełni ogrodzenie na placu zabaw 

  • Wydzielenie obszaru zarezerwowanego dla dzieci i ich rodziców do zabawy i rekreacji na świeżym powietrzu.
  • Ograniczenie wstępu na teren placu osób nieuprawnionych i niepożądanych oraz aktów wandalizmu.
  • Zabezpieczenie terenu placu zabaw przed zwierzętami (i przede wszystkim przed pozostawianymi przez zwierzęta odchodami), możliwość utrzymania placu zabaw w pełnej czystości.
  • Ochrona przed nieszczęśliwymi wypadkami – np. przed wbiegnięciem dziecka pod koła przejeżdżającego nieopodal pojazdu (np. plac zabaw przy ulicy czy parkingu). Ogrodzenie działa też jako bodziec dla kierowców, aby zachowali szczególną uwagę.
  • Ułatwienie kontroli rodzicielskiej – zapobieganie możliwości samodzielnego oddalenia się dziecka z miejsca zabawy.
  • Zabezpieczenie sprzętu (i innego mienia) na placu zabaw przed zniszczeniem przez osoby trzecie.

Bezpieczne ogrodzenie na placu zabaw

Wyżej wymienione normy dotyczące wyposażenia publicznych placów zabaw są podstawą do budowy bezpiecznego ogrodzenia na placu zabaw. Poza warunkami technicznymi, które dyktują normy, warto też słuchać głosu rozsądku i zaprojektować rozwiązanie z myślą o bezpiecznej i atrakcyjnej zabawie najmłodszych.

Ogrodzenie placu zabaw musi być stabilne

Istotne są zarówno materiały, z których je wykonano, jak i prawidłowy sposób montażu. Żaden element ogrodzenia nie może stwarzać zagrożenia dla dzieci – ogrodzenie musi być na tyle bezpieczne, aby niemożliwe było wywrócenie się przęsła i przygniecenie jego ciężarem dziecka czy zaklinowania się małego człowieka pomiędzy elementami ogrodzenia.

Ogrodzenie placu zabaw musi być dobrze zabezpieczone

Dotyczy to zwłaszcza ochrony przed niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi i korozjąWierzchnia warstwa ogrodzenia nie może schodzić, łuszczyć się, odpadać. Musi to być powłoka trwała, nierozerwalna z powierzchnią (np. ogrodzenie cynkowane i malowane proszkowo). Ogrodzenie powinno zachować swój estetyczny wygląd oraz właściwości przez wiele lat.

Ogrodzenie placu zabaw bez ostrych elementów

Ogrodzenie placu zabaw nie może być wyposażone w żadne ostro zakończone elementy, którymi dziecko mogłoby się skaleczyć. Wszystkie krawędzie ogrodzenia, jego ram, przęseł, elementów montażowych powinny być gładkie, pozbawione nierówności i niemożliwe do przypadkowego demontażu.

Niedopuszczalne są takie elementy ogrodzenia na placu zabaw jak groty, druty kolczaste, tłuczone szkło.

Odpowiednia furtka do ogrodzenia na placu zabaw

Furtka ogrodzenia placu zabaw powinna się otwierać na zewnątrz, aby ułatwić ewentualną ewakuację. Powinna być tak skonstruowana, aby uniemożliwić przytrzaśnięcie małej rączki.

Furtka ogrodzenia placu zabaw powinna mieć przynajmniej 1 m szerokości, czyli zapewniać swobodny wjazd wózkiem dziecięcym na wydzielony teren. Liczbę furtek powinno uzależnić się od wielkości placu zabaw.

Podmurówka do ogrodzenia na placu zabaw

Zdecydowanie warto rozważyć uzupełnienie ogrodzenia na placu zabaw w postaci podmurówki, na której będzie się opierać. Oczywiście nie jest to konieczne, ogrodzenie można zamontować bezpośrednio nad ziemią. Jednak podmurówka nie tylko dodatkowo stabilizuje ogrodzenie, ale też zabezpiecza przed sforsowaniem ogrodzenia przez zwierzęta (podkopy).

Wysokość ogrodzenia na placu zabaw

Wysokość ogrodzenia na placu zabaw nie jest w żadnej sposób określona odgórnie, zwykle jest to przynajmniej 1 m.

Z jednej strony ogrodzenie powinno być na tyle wysokie, by zabezpieczać teren przed zwierzętami oraz przed możliwością sforsowanie płotu przez same maluchy. Z drugiej nie może być też zbyt wysokie – dobrze jeśli zapewnia rodzicom pełen wgląd w to, co dzieje się na placu zabaw oraz w żaden sposób nie ogranicza poczucia swobody dzieci.

Rodzaje ogrodzenia placu zabaw dla dzieci

Nie ma jednego typu ogrodzenia, które jest wykorzystywane na wszystkich placach zabaw świata! Osoby odpowiedzialne za bezpieczeństwo placu zabaw mają więc pełne pole do popisu – mogą zdecydować się na ogrodzenie z określonych materiałów, o konkretnej stylistyce. Oczywiście z zachowaniem wszystkich tych wytycznych, które określają aspekty bezpieczeństwa ogrodzenia na placu zabaw dla dzieci. Jakie są pomysły?

  • Niskie ogrodzenie panelowe – lekkie, stabilne, estetyczne, bezpieczne i w pełni ażurowe. Ten rodzaj ogrodzenia jest stosunkowo ekonomiczny, a przy tym wyjątkowo nieskomplikowany w montażu.
  • Stalowe ogrodzenie modułowe – niskie ogrodzenie ze stalowych profili z mniejszymi bądź większymi prześwitami, solidne i zamknięte w masywnych ramach, dobrze zabezpieczone. Można je dodatkowo dopasować do upodobań i zainteresowań dzieci (kolorystyka, wzornictwo).
  • Klasyczny płotek metalowy – który można dodatkowo pomalować na różne kolory, a w przypadku szerokich i masywnych profili dodatkowo ozdobić np. bajkowymi ilustracjami.
  • Standardowy płotek drewniany – tu jednak warto mieć na uwadze, że będzie wymagał umiejętnej pielęgnacji i okresowej renowacji.

Od czego zależy cena ogrodzenia placu zabaw?

Ceny ogrodzenia placu zabaw są uzależnione od konkretnych projektów, marki producenta, ilości i jakości zastosowanych materiałów, sposobu ich wykończenia i zabezpieczenia, dodatkowych funkcjonalności. Jedną z tańszych propozycji jest ogrodzenie panelowe, którego jedno przęsło (zwykle o długości 2,5 m) kosztuje jedynie kilkadziesiąt złotych.

Skontaktuj się z nami!

FAQ:

Ile kosztuje ogrodzenie placu zabaw?

Cena takiego ogrodzenia to zwykle od kilkudziesięciu do kilkuset złotych za jedno przęsło. Tańsze będzie ogrodzenie panelowe, a droższe designerskie, masywne, nowoczesne ogrodzenie stalowe. Wiele zależy od rodzaju, jakości i ilości materiału, zabezpieczeń antykorozyjnych czy dodatkowych funkcjonalności ogrodzenia.

Jakie powinno być bezpieczne ogrodzenie na placu zabaw?

Odpowiednio stabilne i wytrzymałe, odporne na uszkodzenia mechaniczne, pozbawione ostro zakończonych elementów, które mogłyby stwarzać zagrożenie dla dzieci. Ważne jest też odpowiednie rozmieszczenie wszystkich elementów, by dziecko nie mogło zaklinować się (lub jakiejś części swojego ciała) w ogrodzeniu bądź furtce.

Czy ogrodzenie na placu zabaw jest konieczne?

Nie, nie jest to prawnie określony obowiązek. Mimo to o ogrodzenie placu zabaw warto zadbać, aby umożliwić dzieciom swobodną, beztroską, a jednocześnie w pełni bezpieczną zabawę.