hero

Rodzaje ogrodzeń metalowych – przegląd popularnych rozwiązań

Porady i trendy

Rodzaje ogrodzeń metalowych – przegląd popularnych rozwiązań

Ogrodzenia metalowe wybieramy dziś chętniej niż ogrodzenia betonowe i drewniane. Nic dziwnego są dostępne w wielu wariantach wzorniczych, solidne i odporne na warunki pogodowe, a dzięki temu zachowują ładny wygląd na dekady. Jest jeszcze coś: różne rodzaje ogrodzeń metalowych, które dopasujemy do posesji, oczekiwań, budżetu. Sprawdźmy popularne rozwiązania!

Najtańsze ogrodzenie metalowe: siatka ogrodzeniowa

Siatka produkowana ze stalowych drutów ocynkowanych lub powleczonych PVC oraz plecionych albo zgrzewanych punktowo to najtańszy rodzaj ogrodzenia. Dobrze wyznacza granice działki, chroni w podstawowym stopniu, jej dużą zaletą jest łatwy montaż. Wciąż chętnie wykorzystuje się ją jako ogrodzenia tymczasowe (na placu budowy) i stałe. Najczęściej zabezpiecza tereny przemysłowe, a także lasy, pastwiska, parki i skwery.

W przypadku ogrodzeń posesji prywatnych i domów siatkę wykorzystuje się głównie na bokach i na tyłach działki, czyli od frontu siatka łączy się z innym, nieco już bardziej reprezentacyjnym rodzajem ogrodzenia domu. Największą zaletą siatki ogrodzeniowej jest bez wątpienia niski koszt – od kilku złotych za metr bieżący, lecz i nieskomplikowany montaż. Świetnie prezentuje się obsadzona bujną roślinnością.

Ekonomiczne ogrodzenia panelowe

Ogrodzenie panelowe jest rozwiązaniem podobnym do tradycyjnej siatki – je również produkuje się ze stalowych drutów, lecz z grubszych i sztywniejszych. Druty łączy się w siatkę o podłużnych oczkach. Taka konstrukcja tworzy przęsło, a po zamknięciu w solidnej stalowej ramie – również furtkę i bramę. Panele ogrodzeniowe są stabilniejsze i estetyczniejsze, więc dobrze się prezentują nawet od frontu posesji. 

Poza tym panelowe ogrodzenia są kompletne – do przęseł dobierzesz od razu furtkę i bramę (dwuskrzydłową lub przesuwną, również automatyczną), żeby utrzymać całość w jednym stylu. A szybki i łatwy montaż ogrodzenia panelowego możesz też zrealizować samodzielnie, obniżając koszt inwestycji.

Ogromną zaletą ogrodzenia panelowego są aspekty ekonomiczne: jedno przęsło zwykle o długości 250 cm kosztuje od zaledwie 40-50 złotych. Przy tym ogrodzenie panelowe, jeżeli jest w pełni zabezpieczone przed korozją (ocynkowane i pomalowane proszkowo), staje się inwestycją na lata oraz nie wymaga od właścicieli złożonej okresowej konserwacji czy renowacji.

W sprzedaży znajdziesz dwa rodzaje ogrodzeń panelowych:

  • panele ogrodzeniowe 2D – są zbudowane z prostych drutów, tworzących oczka (druty mocowane pionowo i poziomo, w jednej płaszczyźnie);
  • panele ogrodzeniowe 3D – są dodatkowo w kilku miejscach przetłoczone, (drut wygięty na kształt litery „V”), co lepiej uodparnia je na wiatr.

Nowoczesne, minimalistyczne rodzaje ogrodzeń posesji

W Gatigo dokładamy wszelkich starań, by nasze ogrodzenia odpowiadały na aktualne trendy architektoniczne czy aranżacyjne. Najchętniej wybieranym rodzajem ogrodzeń ogrodowych i domowych jest nowoczesny płot modułowy utrzymany w duchu minimalistycznym: oszczędny dekoracyjnie. Ten rodzaj ogrodzenia składa się z modułów, gotowych elementów montażowych: przęseł, furtki i bramy.

Metalowe ogrodzenie posesji w otwartej formie

Hitem ostatnich kilku lat jest ogrodzenie otwarte nieograniczone sztywną formą, czyli pozbawione ram przęseł. Jak wygląda? Pojedyncze płaskie profile konstrukcji montowane są jedynie do podstawy. Ogrodzenie jest pozbawione górnej, zamykającej je belki i bocznych ram i w ten sposób realizuje tzw. formę otwartą, czyli jedno z głównych założeń koncepcji minimalistycznych.

Przykładem ogrodzenia marki Gatigo w formie otwartej jest kolekcja Linea – rytmiczna, estetyczna kompozycja, która doskonale wpisuje się w architekturę domu, a przy tym pozostawia dużą swobodę interpretacyjną i opowiada nieco o charakterze swoich właścicieli.

Metalowe ogrodzenia posesji zdobione perforowaną blachą

Nowoczesne rodzaje ogrodzeń domu są raczej oszczędne, jeśli chodzi o dekoracje czy zdobienia. Minimalizm pozwala co prawda na odrobinę szaleństwa np. z kontrastem kolorów czy materiałów albo pewnym nieuporządkowaniem formy, jednak klasyczne ozdoby jak groty i metaloplastyczne dekory nie są pożądane. Zamiast nich pojawiają się delikatne wkładki z perforowanej blachy.

Tego typu zdobienia wykorzystaliśmy m.in. w inspirowanej pięknem przyrody kolekcji Natura – perforowana wkładka wieńczy każde przęsło ogrodzenia, furtkę i bramę, a zajmuje około jednej trzeciej całego elementu. Przygotowane w blasze małe otwory są stylizowane na listki drzew, kwiaty, gwiazdy, krople deszczu i morskie fale.

Ogrodzenie żaluzjowe: poczucie bezpieczeństwa i prywatności

Nowoczesne ogrodzenia mają nie tylko realizować aktualne założenia stylistyczne, ale wręcz stawać się integralną częścią perfekcyjnie zaprojektowanej przestrzeni życiowej mieszkańców. Muszą to być ogrodzenia wielozadaniowe, funkcjonalne i praktyczne, a przy tym dbające o prywatność właścicieli.

Przykład? Nowoczesne żaluzjowe ogrodzenia domu – w ofercie Gatigo to np. model Stante. Sztachety płotu są przymocowane pod kątem i zachodzą na siebie, z wyglądu przypominają zatem okienne żaluzje. Wypełniają w całości zarówno przęsła, jak i furtkę i bramę. W ogrodzeniu nie ma prześwitów, więc domownicy są w pełni ukryci przed postronnymi obserwatorami.

Ogrodzenia stalowe w tradycyjnym stylu

Tradycyjne budownictwo nawiązujące np. do architektury staropolskich dworków czy pałacyków wymaga klasycznych rozwiązań – dlatego część rodzajów ogrodzeń posesji nazywamy „klasycznymi”. To rozwiązania czerpiące z bogatej metaloplastycznej ornamentyki tradycyjnych ogrodzeń, które zaskakują formą i wzornictwem.

Klasyczne rodzaje ogrodzeń domu składają się już z nieco cieńszych stalowych profili, które zwykle mocuje się w pewnej odległości od siebie. Wyjątkowo pożądane są łuki, przegięcia i fale, które przydają ogrodzeniu wrażenia lekkości, rzeźbienia w metalu bądź misternie odlewane twory jak rozetki, listki, kwiaty, kule oraz ozdobne szpiczaste groty. Ten rodzaj ogrodzenia genialnie wpisuje się w tradycyjne zabudowania, dodaje też posesji prestiżu i staje się jej wizytówką. 

Ogrodzenia kute: kunszt wyrobów kowalstwa artystycznego

Ogrodzenia posesji kute ze stali to wyjątkowo prestiżowy, ale jednocześnie najdroższy i najtrudniejszy w realizacji rodzaj rozwiązania. Największą ich zaletą jest możliwość pełnej personalizacji, gdyż produkuje się je na zamówienie, według wcześniej zaprojektowanego przez klienta i wykonawcę wzoru. Z charakteru są zwykle podobne do ogrodzeń określanych mianem „klasycznych” – ich istotą są oryginalne zdobienia, tyle że wykonuje je ręcznie kowal-artysta.

Metalowe przęsła kute są bardzo ciężkie i masywne, co komplikuje montaż – prawie zawsze potrzebny jest ciągły fundament z betonu lanego i solidna podmurówka, która ustabilizuje konstrukcję i przełoży jej ciężar na grunt. Fundamenty muszą mieć dużą głębokość (sięgać poniżej strefy przemarzania gruntu). Całość prac powinno się zlecić doświadczonej ekipie budowlanej, co znów podnosi koszt całości inwestycji.

A jeśli nie ogrodzenia metalowe, to jakie?

Ogrodzenia metalowe zdobią większość posesji w Polsce i nie tylko: za wyborem tego rodzaju płotu przemawia wieloletnia trwałość, modułowa budowa (to gotowe przęsła, furtka, brama) i rozsądny koszt inwestycji. W praktyce jednak do budowy ogrodzeń wykorzystuje się jeszcze wiele innych materiałów beton, kamień naturalny, cegłę czy drewno. Metalowe przęsła uzupełniają też murowane ściany lub filary. Zastosowania tych tak różnych surowców w przygotowaniu konstrukcji płotu można mnożyć – sprawdźmy więc te najpopularniejsze!

Ogrodzenia betonowe: prefabrykaty i bloczki

Ogrodzenie betonowe ma kilka gigantycznych plusów – jest solidne, trwałe i odporne na warunki atmosferyczne, ale przy tym masywne i nieprześwitujące. Staje się murem, który ukrywa przestrzeń przed wzrokiem sąsiadów i przechodniów – zapewnia maksimum prywatności i silne poczucie bezpieczeństwa. Można kupić je w formie prefabrykowanej – jako segmenty przęseł, które wystarczy na sobie ułożyć i całość umieścić pomiędzy dwoma słupkami z przygotowanymi rowkami. Jeden taki segment to koszt 40-60 złotych, montaż nie wymaga skomplikowanych budowlanych prac. Prefabrykaty mają różne struktury i faktury (np. deski, cegły) i po pomalowaniu ciekawie imitują inne rodzaje konstrukcji: ogrodzenia murowane czy drewniane.

Ogrodzenia typu mur buduje się też z betonowych bloczków ogrodzeniowych pustaków układanych na kleju lub zaprawie i zalewanych betonem. Ściany pozostawia się w takiej minimalistycznej formie lub wykańcza tynkiem mozaikowym bądź okładziną z płytek elewacyjnych. Surowe ogrodzenie murowane z bloczków – w formie kilku ścian i filarów – często wypełniają nowoczesne metalowe przęsła.

Ogrodzenia gabionowe i pustaki łupane

Sporą popularnością cieszy się też ogrodzenie gabionowe, zbudowane z koszy metalowych z wypełnieniem w postaci naturalnego kamienia, żwiru, kory czy tłuczonego szkła. Dużą zaletą rozwiązania jest poczucie prywatności i wieloletnia trwałość: odporność na zmienne warunki atmosferyczne, lecz także ciekawa estetyka, która eksponuje surowe materiały i geometryczne bryły nowoczesnych domów.

Gabiony od kilkunastu lat wypierają tradycyjne ogrodzenia murowane z naturalnego kamienia. Natomiast nie tylko one: inwestorzy chętnie dziś wykorzystują do budowy ogrodzeń również pustaki łupane, imitację naturalnego surowca. To bloczki fakturowane, o nierównych krawędziach, z charakterystycznymi dla kamienia przebarwieniami i wypukłościami. Jeszcze innym rozwiązaniem są płytki i okładziny wiernie naśladujący naturalny łupany kamień tkwiący w zaprawie. 

Zawsze modne ogrodzenia drewniane

Drewno nigdy nie wychodzi z mody, roztacza ciepły, rustykalny urok i jest unikatowe, dlatego wielu inwestorów wciąż decyduje się na ogrodzenie drewniane. 

Najczęściej spotykane rodzaje ogrodzeń drewnianych to tradycyjne płoty ze sztachet i bali oraz prefabrykowane panele. Takie rozwiązania mają jednak dość poważną wadę – są trudne w utrzymaniu, trzeba je umiejętnie, regularnie konserwować. Zaniedbane ogrodzenie szybko się zniszczy, a zamiast zdobić, zacznie straszyć. Dlatego warto też rozważyć zastosowanie desek kompozytowych lub drewna polimerowego. Są to wierne imitacje surowca, ale o odporności tworzywa sztucznego, dzięki czemu na długo zachowują pierwotny wygląd i właściwości.

FAQ:

  1. Jakie są najpopularniejsze rodzaje ogrodzeń metalowych?

Wśród rodzajów ogrodzeń metalowych najczęściej wymienia się siatkę ogrodzeniową oraz ogrodzenia panelowe (2D, 3D), ogrodzenia modułowe z profili – nowoczesne (minimalistyczne) lub klasyczne (bogato zdobione) – i ogrodzenia kute ze stali.

  1. Jakie są rodzaje ogrodzeń panelowych?

Ogrodzenia panelowe produkowane są zwykle w dwóch wersjach – 2D (proste) i 3D (z dodatkowymi przetłoczeniami, czyli wygięciem drutu w literę „V”).

  1. Ile kosztują popularne rodzaje ogrodzeń?

Ceny ogrodzeń zależą od ich rodzajów, jakości i ilości wykorzystanego materiału oraz sposobu jego zabezpieczenia i samego projektu. Najtańsze ogrodzenia to siatka (kilka złotych za metr) oraz ogrodzenie panelowe (od kilkudziesięciu złotych za przęsło). Na średniej półce cenowej plasują się modułowe ogrodzenia klasyczne i nowoczesne.

FAQ:

Jakie są najpopularniejsze rodzaje ogrodzeń metalowych?

Wśród rodzajów ogrodzeń metalowych najczęściej wymienia się siatkę ogrodzeniową oraz ogrodzenia panelowe (2D, 3D), ogrodzenia modułowe z profili – nowoczesne (minimalistyczne) lub klasyczne (bogato zdobione) – i ogrodzenia kute ze stali.

Jakie są rodzaje ogrodzeń panelowych?

Ogrodzenia panelowe produkowane są zwykle w dwóch wersjach – 2D (proste) i 3D (z dodatkowymi przetłoczeniami, czyli wygięciem drutu w literę „V”).

Ile kosztują popularne rodzaje ogrodzeń?

Ceny ogrodzeń zależą od ich rodzajów, jakości i ilości wykorzystanego materiału oraz sposobu jego zabezpieczenia i samego projektu. Najtańsze ogrodzenia to siatka (kilka złotych za metr) oraz ogrodzenie panelowe (od kilkudziesięciu złotych za przęsło). Na średniej półce cenowej plasują się modułowe ogrodzenia klasyczne i nowoczesne.