hero

Rodzaje ogrodzeń metalowych – przegląd popularnych rozwiązań

Porady i trendy

Rodzaje ogrodzeń metalowych – przegląd popularnych rozwiązań

Ogrodzenia metalowe – najczęściej stalowe – są solidne i trwałe oraz odporne na niekorzystne warunki pogodowe, przez co zachowują swój estetyczny wygląd na lata. Dostępnych w sprzedaży rodzajów, kolekcji i modeli ogrodzeń metalowych jest tak wiele, że każdy może postawić na rozwiązanie perfekcyjnie dopasowane do specyfiki posesji i oczywiście swojego gustu. Jakie są rodzaje ogrodzeń metalowych? Przejrzyjmy popularne rozwiązania!

Standardowa siatka ogrodzeniowa

Siatka ogrodzeniowa produkowana jest ze stalowych drutów ocynkowanych lub powleczonych PVC oraz plecionych bądź zgrzewanych punktowo. Wciąż jest chętnie wykorzystywana jako ogrodzenie tymczasowe lub stałe. Zabezpiecza tereny prywatne i przemysłowe, lasy, pastwiska, parki i skwery.

W przypadku ogrodzeń posesji prywatnych siatkę wykorzystuje się głównie po bokach bądź na tyłach działki. Od frontu siatka łączy się z innym, bardziej reprezentacyjnym rodzajem ogrodzenia domu.

Zaletą siatki ogrodzeniowej jest przede wszystkim niski koszt (już od kilku złotych za metr) oraz nieskomplikowany montaż. Świetnie prezentuje się obsadzona bujną roślinnością.

Ekonomiczne ogrodzenie panelowe

Ogrodzenie panelowe jest alternatywą dla tradycyjnej siatki. Je także produkuje się ze stalowych drutów, lecz z jeszcze grubszych i bardziej sztywnych. Przęsła ogrodzenia panelowego są stabilne i estetyczne, dobrze się prezentują również od frontu posesji. Do tego typu przęseł produkowane są też kompatybilne bramy i furtki, więc całość ogrodzenia można utrzymać w tym samym stylu.

Ogromną zaletą ogrodzenia panelowego są aspekty ekonomiczne. Jedno przęsło (zwykle o długości 2,5 m) kosztuje już nawet kilkadziesiąt złotych. Przy tym ogrodzenie panelowe, jeśli jest w pełni zabezpieczone przed korozją, staje się inwestycją na lata, nie wymaga od właścicieli okresowej konserwacji i renowacji.

Rodzaje ogrodzeń panelowych:

  • 2D – zbudowane z prostych drutów tworzących oczka (druty mocowane pionowo i poziomo, czasem dodatkowo wzmocnione);
  • 3D – ogrodzenie panelowe z dodatkowymi przetłoczeniami, czyli wygięciem drutu na kształt litery „V” w kilku miejscach przęsła.

Nowoczesne i minimalistyczne rodzaje ogrodzeń domu

Gatigo dokładamy wszelkich starań, aby nasze ogrodzenia odpowiadały na aktualne trendy architektoniczne i aranżacyjne. Najchętniej wybieranym rodzajem ogrodzeń ogrodowych i domowych jest nowoczesne ogrodzenie modułowe utrzymane w duchu minimalistycznym. Tego typu ogrodzenie składa się z modułów, czyli gotowych elementów montażowych (przęseł, słupków, furtki, bramy).

Ogrodzenia posesji w otwartej formie

Hitem ostatnich lat jest ogrodzenie otwarte, nieograniczone żadną formą, czyli pozbawione ram przęseł. Jak wygląda? Pojedyncze płaskie profile ogrodzenia montowane są jedynie do podstawy. Ogrodzenie pozbawione jest górnej, zamykającej je ramy i w ten sposób realizuje tzw. formę otwartą, czyli jedno z głównych założeń koncepcji minimalistycznych.

Przykładem ogrodzenia w formie otwartej od marki Gatigo jest kolekcja Linea – rytmiczna, estetyczna kompozycja, która doskonale wpisuje się w architekturę domu, a przy tym pozostawia dużą swobodę interpretacyjną i opowiada nieco o charakterze swoich właścicieli.

Ogrodzenia posesji zdobione perforowaną blachą

Nowoczesne rodzaje ogrodzeń domu są raczej oszczędne jeśli chodzi o dekoracje i zdobienia. Wciąż można pozwolić sobie na odrobinę szaleństwa z kontrastem kolorystycznym czy pewnym nieuporządkowaniem formy, lecz klasyczne ozdoby jak groty czy metaloplastyczne dekory nie są pożądane. Zamiast nich pojawiają się delikatne wkładki z perforowanej blachy.

Tego typu zdobienie wykorzystaliśmy m.in. w inspirowanej pięknem przyrody kolekcji Natura. Perforowana wkładka ozdabia każde przęsło ogrodzenia (oraz furtkę i bramę), a zajmuje około jednej trzeciej całości. Przygotowane w blasze otwory są stylizowane na listki drzew, kwiaty, gwiazdy, krople deszczu czy morskie fale.

Ogrodzenia chroniące prywatność domowników

Nowoczesne ogrodzenia mają nie tylko realizować aktualne założenia stylistyczne, ale wręcz stawać się integralną częścią perfekcyjnie zaprojektowanej przestrzeni życiowej mieszkańców. Muszą to być ogrodzenia wielozadaniowe, a przy tym dbające o prywatność właścicieli.

Przykład? Nowoczesne żaluzjowe ogrodzenia domu – w ofercie Gatigo to np. ogrodzenie Stante. Profile w przęsłach montowane są pod kątem, co z wyglądu przypomina okienne żaluzje. Sztachety zachodzą na siebie, w ogrodzeniu nie ma prześwitów, więc domownicy są w pełni ukryci przed postronnymi obserwatorami.

Klasyczne i dekoracyjne rodzaje ogrodzeń posesji

Tradycyjne budownictwo nawiązujące np. do architektury staropolskich dworków wymaga klasycznych rozwiązań. Dlatego część rodzajów ogrodzeń posesji nazywamy „klasycznymi”. To rozwiązania czerpiące z bogatej metaloplastycznej tradycji, które zaskakują formą i wzornictwem.

Klasyczne rodzaje ogrodzeń domu składają się z cieńszych stalowych profili, które zwykle mocowane są w pewnej odległości od siebie. Wyjątkowo pożądane są łuki, przegięcie i fale (które przydają ogrodzeniu wrażenia lekkości) oraz rzeźbienia w metalu bądź misternie odlewane twory jak rozetki, listki, kwiaty, kule czy szpiczaste groty. Tego typu ogrodzenia dobrze pasują zwłaszcza do tradycyjnych zabudowań, dodają posesji prestiżu i stają się jej wizytówką. 

Kute ze stali ogrodzenia posesji

Ogrodzenia posesji kute ze stali to wyjątkowo prestiżowy, ale jednocześnie najdroższy i najtrudniejszy w realizacji rodzaj ogrodzeń. Największą ich zaletą jest możliwość pełnej personalizacji, bo zwykle produkuje się je na zamówienie i według wcześniej zaprojektowanego przez klienta i wykonawcę wzoru. Z charakteru są zwykle podobne do ogrodzeń określanych mianem „klasycznych” – ich istotą są oryginalne zdobienia.

Ogrodzenia kute są też bardzo ciężkie i masywne, co komplikuje montaż. W tym wypadku prawie zawsze potrzebna jest odpowiednio przygotowana podmurówka, która ustabilizuje przęsła i przeniesie ich ciężar na grunt. Fundamenty muszą mieć właściwą głębokość, a całość prac powinno się zlecić doświadczonej ekipie budowlanej, co znów podnosi koszt całości inwestycji.

Skontaktuj się z nami!

FAQ:

Jakie są najpopularniejsze rodzaje ogrodzeń metalowych?

Wśród rodzajów ogrodzeń metalowych najczęściej wymienia się siatkę ogrodzeniową oraz ogrodzenia: panelowe (2D, 3D), modułowe (nowoczesne i minimalistyczne), klasyczne (bogato zdobione) i kute ze stali (duże możliwości personalizacji).

Jakie są rodzaje ogrodzeń panelowych?

Ogrodzenia panelowe produkowane są zwykle w dwóch wersjach – 2D (proste) i 3D (z dodatkowymi przetłoczeniami, czyli wygięciem drutu w literę „V”).

Ile kosztują popularne rodzaje ogrodzeń?

Ceny ogrodzeń zależą głównie od ich rodzajów, jakości i ilości wykorzystanego materiału oraz sposobu jego zabezpieczenia, a także samego projektu. Najtańsze ogrodzenia to standardowa siatka (kilka złotych za metr) i ogrodzenie panelowe (kilkadziesiąt złotych za przęsło). Na średniej półce cenowej plasują się nowoczesne ogrodzenia modułowe i bogato zdobione ogrodzenia klasyczne (kilkaset złotych za przęsło). Najdroższe są ogrodzenia stalowe kute, które zwykle produkuje się według konkretnego wzoru i na zamówienie.