hero

Siatka maskująca na ogrodzenie – kiedy warto?

Porady i trendy

Siatka maskująca na ogrodzenie – kiedy warto?

Ogrodzenie placu budowy jest wymagane prawnie – jako zabezpieczenie przed groźnymi wypadkami – i dyktowane zdrowym rozsądkiem: chroni w końcu także mienie przed zniszczeniem i kradzieżą. Jakie powinno być ogrodzenie budowlane? Czy musi to być konstrukcja tylko tymczasowa? I jak zamontować je najtaniej? A jak najkorzystniej? Podpowiadamy!

Czym jest i jak wygląda siatka maskująca na ogrodzenie?

Siatki maskujące (inaczej maty bądź osłony), nazywane często także cieniującymi czy zaciemniającymi lub osłonowymi, to arkusze materiału, zazwyczaj z tworzywa sztucznego, np. polietylenu HDPE, które służą do zasłaniania konstrukcji takich jak ogrodzenia domów i obiektów sportowych, balkony i tarasy, szklarnie czy rusztowania; są też szeroko wykorzystywane w ogrodnictwie i leśnictwie.

Siatka osłonowa ma różną wysokość, grubość, splot, fakturę i kolor, a także odmienne właściwości zacieniające. To duża grupa produktów, z których łatwo dobierzemy ten idealnie pasujący do naszego ogrodzenia. Zazwyczaj siatka cieniująca jest sprzedawca na praktycznej rolce i w zestawie z opaskami montażowymi.

Mata osłonowa na ogrodzenie pasuje do konstrukcji różnego typu: siatkę nakładamy na płot, naciągamy i spinamy ze sztachetami, prętami czy słupkami. Uniwersalność tego rozwiązania sprawia, że sprawdza się zarówno w wypadku standardowej siatki ogrodzeniowej, jak i paneli czy przęseł ogrodzenia metalowego.

Kiedy i jak sprawdzi się mata maskująca na ogrodzenie?

Omawiana siatka najczęściej jest wykorzystywana jako mata na ogrodzenie panelowe ze stalowego drutu, dzięki czemu płot może osłonić posesję przed wzrokiem sąsiadów czy przechodniów. Jednak ze względu na stabilizator UV i stopień zacienienia matę chętnie wykorzystuje się także do wielu jeszcze praktyczniejszych celów. Możliwości zastosowania siatki cieniującej same się mnożą!

Mata na ogrodzenie a większe poczucie prywatności

Gdy niezagospodarowana przestrzeń wokół naszych działek się kurczy, a nowe domy wyrastają tuż obok siebie, prywatność na własnej posesji zapewni tylko ogrodzenie. A choć możemy je wymurować czy zamontować wypełniony materiałem model taki jak ogrodzenie żaluzjowe, nie zawsze jest to korzystne rozwiązanie – potrafi przytłoczyć i czasem nie mieści się w budżecie. Szukając oszczędności, można zatem zdecydować się na tanią siatkę, panele ze sztywnego drutu czy inny ażurowy nowoczesny płot w ekonomicznym wariancie, a następnie go zasłonić.

Mata maskująca na ogrodzenie błyskawicznie zapewni prywatność i to niskim kosztem. Jest szeroko dostępna w różnych wariantach, a zamontujemy ją własnymi siłami. Zasłania posesję, zatrzymując wzrok sąsiadów i przechodniów, a jednocześnie nie przytłacza małej działki. Wygląda estetycznie i wpisuje się w każdą przestrzeń.

Mata cieniująca na ogrodzenie dla roślin w ogrodzie

Mata zaciemniająca na ogrodzenie skutecznie chroni także przed nadmiernym nasłonecznieniem – prawidłowe jej zastosowanie w tych strategicznych miejscach osłoni ozdobne rośliny w ogródku czy uprawę warzyw przed palącym letnim słońcem. Szybki montaż i jeszcze szybszy demontaż siatki cieniującej sprawiają, że możemy ją wykorzystywać również „na życzenie”  tylko wtedy, kiedy jest potrzebna. Każda siatka chroni przed promieniowaniem UV i zacienia w określonym stopniu – np. w 60 czy 80% – dzięki czemu podczas zakupu możemy dobrać produkt o stopniu zacienienia dobrze dopasowanym do potrzeb naszej uprawy.

Taka mata często i chętnie jest wykorzystywana jako osłona na ogrodzenie z siatki, które chroni pole uprawne czy ogród warzywny, ponieważ dzięki gęstemu splotowi zabezpiecza rośliny także przed silnym wiatrem.

Osłona na ogrodzenie panelowe od strony ulicy

Mata na ogrodzenie panelowe dobrze sprawdza się również jako osłona przed uciążliwościami sąsiedztwa ruchliwej ulicy – kurzem i hałasem. Naturalnie ani jednego, ani drugiego nie zatrzymuje w pełni, ale w sporym stopniu je ogranicza. Nie trzeba też martwić się o jej zabrudzenie, bo jeśli jest wykonana z tworzywa, wtedy wystarczy raz na czas użyć węża ogrodowego, żeby przywrócić jej czystość. Ponadto staje się skuteczną barierą zasłaniającą nam niemiły widok na drogę, a przejezdnym i przechodniom uniemożliwia podglądanie naszego życia prywatnego.

Osłona maskująca na ogrodzenie niezbyt reprezentacyjne

Wreszcie osłona na ogrodzenie skutecznie zakryje, zamaskuje sam płot, co bywa korzystne, jeśli wybraliśmy niezbyt reprezentacyjny model lub ma on już swoje lata i jest podniszczony. Dzięki temu odłożymy w czasie wymianę ogrodzenia na nowe, ale zarazem ukryjemy niewielkie ubytki czy uszkodzenia i schodzącą farbę.

Siatki cieniujące są dostępne w różnych kolorach, więc dopasujemy barwę maty np. do elewacji budynku czy dachu albo uzyskamy ciekawy kontrast. Siatkę cieniującą w stonowanym kolorze, np. szarym bądź brązowym, wykorzystamy też, aby podkreślić wygląd ogrodu – soczystość zieleni lub wielobarwność ozdobnych kwiatów.

Siatka maskująca na ogrodzenie – jak zamocować taką matę?

Montaż siatki cieniującej na ogrodzeniu jest szybki i prosty. Nie wymaga też wprawy czy użycia żadnych narzędzi, choć na pewno przyda się pomoc drugiej osoby. Warto tylko podczas zakupu dobrze dobrać wysokość maty do ogrodzenia, a wówczas będzie prezentować się estetycznie bez konieczności zawijania czy obcinania.

Przygotowane w macie oczka montażowe umożliwią prawidłowe, stabilne i szybkie spięcie jej z konstrukcją ogrodzenia. Nakładamy siatkę na płot, a opaski montażowe przeciągamy przez otwory i elementy ogrodzenia – drut w przęśle, oczko siatki ogrodzeniowej, sztachetę płotu czy słupek montażowy – i zaciskamy. Gotowe!

A jeśli nie maskująca siatka na ogrodzenie, to co?

Siatka na ogrodzenie maskująca to korzystne, ale niejedyne rozwiązanie do osłonięcia płotu. W przypadku paneli ogrodzeniowych świetnie sprawdzają się również taśmy ogrodzeniowe, które łatwo przeplatamy przez oczka przęseł. Pełnią podobne funkcje, co siatki cieniujące, a ich montaż jest jeszcze szybszy. Inne propozycje to maty bambusowe i wiklinowe lub technorattanowe, które dodatkowo ładnie wyglądają i można je skutecznie wpisać w aranżację przydomowej przestrzeni. Dobrą osłoną – zarówno przed ciekawskimi spojrzeniami, jak i palącym słońcem i silnymi podmuchami wiatru – są rośliny pnące się po ogrodzeniu czy rosnące wzdłuż niego w formie żywopłotu bądź szpaleru. Naturalnie musimy poczekać na ich wzrost, ale w tym czasie możemy wykorzystać właśnie omawiane maty i osłony.

Mata maskująca na ogrodzenie jest dobrym rozwiązaniem tymczasowym, zwłaszcza w przypadku ograniczonego budżetu, ale nie jest idealnym – w dłuższej perspektywie warto pomyśleć o wymianie ogrodzenia frontowego na nowoczesny model, który nie tylko zapewni prywatność, ale też sam zachwyci designem i oryginalnością. Po takie modele zapraszamy do Gatigo!

FAQ:

Do czego służy siatka cieniująca na ogrodzenie?

Siatkę cieniującą na ogrodzenie wykorzystujemy do osłonięcia posesji, aby zapewnić sobie prywatność. Szereg parametrów takiej maty, np. stabilizator UV i duża gęstość, sprawiają, że dobrze chroni także przed słońcem, silnym wiatrem, kurzem i hałasem.

Jak przebiega montaż siatki cieniującej?

Na obrzeżach siatki cieniującej znajdują się gotowe oczka, co umożliwia łatwy i szybki montaż maty do elementów płotu za pomocą opasek zaciskowych. Wystarczy rozpiąć siatkę na płocie i ją zamocować.

Ile kosztuje siatka maskująca na ogrodzenie?

Metr bieżący siatki maskującej na ogrodzenie kosztuje kilka złotych.