hero

Skrzynka na listy na ogrodzenie – jakie rozwiązanie sprawdzi się najlepiej?

Porady i trendy

Skrzynka na listy na ogrodzenie – jakie rozwiązanie sprawdzi się najlepiej?


Skrzynka na listy na ogrodzenie – montowana na płocie lub wbudowana w niego – jest wygodna zarówno dla domowników, jak i dla listonosza, a różna stylistyka i szeroka gama kolorów pozwala dopasować akcesorium do estetyki ogrodzenia. Jak wybrać model takiej skrzynki pocztowej, aby była zgodna z przepisami i funkcjonalna? Serwujemy kilka wskazówek!

Skrzynki pocztowe na ogrodzenie a przepisy prawne

Niewielu spodziewa się, że zakup skrzynki na listy może w ogóle sprawić trudność, a tymczasem poza ogromnym wyborem tego rodzaju produktów w sprzedaży trzeba się zmierzyć także z regulacjami prawnymi zebranymi w prawie pocztowym i w dokumentach pokrewnych.

Po pierwsze właściciel budynku mieszkalnego, stanowiącego odrębną nieruchomość, jest zobowiązany do montażu skrzynki pocztowej, i to w łatwo dostępnym miejscu. Za niedopełnienie tego obowiązku może grozić kara pieniężna (od 50 do 10 000 zł). Po drugie korespondencję umieszczoną w skrzynce należy też chronić przed kradzieżą i czynnikami zewnętrznymi – skrzynka musi być zamykana na klucz, zabudowana i stworzona z trwałych materiałów.

Wreszcie odgórnie regulowane są również wymiary skrzynki na listy – musi się w niej zmieścić przesyłka o formacie co najmniej C4, czyli w rozmiarze 23 × 32,4 cm, o grubości 6 mm. Oczywiście warto zdecydować się na nieco większą, bo gdy przesyłka nie zmieści się w skrzynce, listonosz nie ma obowiązku jej dostarczyć, może ją zostawić w punkcie odbioru.

Skrzynka na listy na ogrodzenie panelowe i modułowe – czy to się sprawdzi?

Przepisy prawne nie precyzują miejsca, w którym powinniśmy skrzynkę zamontować. Mowa jest tylko o łatwo dostępnej lokalizacji, więc skrzynka na listy wbudowana w ogrodzenie lub też zamontowana na nim to odpowiednie rozwiązanie

Możemy ją przymocować na ogrodzeniu panelowym czy modułowym, a w zasadzie na każdym rodzaju płotu, natomiast najlepiej wybrać frontową część, np. furtkę lub bramę bądź sąsiadujące z nimi przęsła, murki, filary czy ścianki. Istotne jest też to, aby była widoczna, czyli nieosłonięta np. roślinnością.

Skrzynka na listy na ogrodzenie daje łatwy dostęp listonoszowi i dostawcy przesyłki, a jednocześnie jest wygodna dla domowników, użytkowników czy zarządcy budynku. Wchodząc na posesję, automatycznie wyciągamy korespondencję, a z reguły od razu widzimy, czy w skrzynce coś jest – nie musimy do niej zaglądać, a to oszczędza czas.

Skrzynka na listy na ogrodzenie panelowe i modułowe – jakie rozwiązanie wybrać?

Po uwzględnieniu wytycznych prawnych dotyczących miejsca montażu, wymiarów i materiału oraz zabezpieczenia skrzynki na listy mamy w zasadzie pełną dowolność w wyborze produktu pod kątem konstrukcji, kształtu, kolorystyki czy sposobu montażu. W rzeczywistości do rozważenia mamy kilka rozwiązań.

Rodzaj skrzynki pocztowej

Rodzaj skrzynki pocztowej wyznacza się pod kątem jej konstrukcji, pojemności oraz miejsca i sposobu montażu. Każda kategoria ma własne charakterystyczne cechy!

  • Skrzynka na listy do montażu na ogrodzeniu. To prosta, jednostronna skrzynka pocztowa. Przytwierdzamy ją do przęsła płotu za pomocą uchwytów montażowych. Świetnie sprawdza się montowana na ogrodzeniu modułowym i panelowym, jest też wygodna i relatywnie tania. Zazwyczaj jest w niej szczelina do wrzucania przesyłek i drzwiczki z zamkiem do wyciągania korespondencji.
  • Skrzynka na listy przelotowa (na ogrodzenie). Tego typu skrzynkę na listy wbudowujemy w ogrodzenie – w przęsło, słupek czy murek. Jest dwustronna – na zewnątrz znajduje się otwór do wrzucania przesyłek, a drzwi do odbioru korespondencji mamy od wewnątrz posesji, od strony domu. To wygodne (bo nie musimy wychodzić z posesji), a zarazem bardzo estetyczne rozwiązanie. 
  • Wielofunkcyjny słupek ogrodzeniowy ze skrzynką. Jest to nowoczesne rozwiązanie, dzięki któremu oszczędzamy miejsce i osiągamy estetyczny efekt. W słupku, który montujemy obok furtki, mamy skrzynkę pocztową, a zwykle też domofon i automatykę do bramy wjazdowej. Na ogrodzeniu widzimy tylko jeden mały gustowny panel, który prezentuje się elegancko i schludnie.
  • Skrzynka na listy na ogrodzenie z numerem domu. Zarówno skrzynka na listy wbudowana w ogrodzenie, jak i skrzynka montowana na płocie może znacząco ułatwić życie listonoszom i dostawcom przesyłek. Warto zdecydować się na model, na którym umieścimy dane adresowe – ulicę i numer domu. To zminimalizuje ryzyko pomyłek doręczenia i związanych z nimi niedogodności. 
  • Skrzynka na paczki. W dobie sprzedaży wysyłkowej coraz więcej właścicieli posesji decyduje się na montaż przed domem dodatkowej skrzynki na paczki – oczywiście w niej także listonosz może zostawić listy. Skrzynki tego typu są już większe, mają szufladę, dzięki której kurier może załadować paczkę, i komorę do dyspozycji właściciela. Kurier doręcza paczkę, gdy nie ma nikogo w domu!

Materiał i zabezpieczenie skrzynki na listy

To materiał, z którego wykonano skrzynkę na listy, oraz sposób jego zabezpieczenia mają największe znaczenie, jeśli chodzi o trwałość akcesorium i ochronę przesyłek.

Znaczną część skrzynek produkuje się ze stali nierdzewnej szczotkowanej lub stali ocynkowanej oraz pomalowanej proszkowo. W obu przypadkach mamy do czynienia ze skuteczną ochroną przed korozją, dzięki której skrzynka na listy na lata zachowuje ładny wygląd i właściwości. Dobrą alternatywą dla stali nierdzewnej szczotkowanej jest aluminium – skrzynka aluminiowa ma tę zaletę, że jest lekka, więc dobrze sprawdzi się np. na ogrodzeniu panelowym.

Również z drewna tworzy się na skrytki na listy. Skrzynki takie zwykle są wyjątkowo ozdobne i unikatowe (np. tradycyjnie rzeźbione), ale trzeba pamiętać o regularnej ich konserwacji, ponieważ drewno nie jest odporne na czynniki atmosferyczne.

Skrzynka z dodatkowym wyposażeniem i dopasowana do ogrodzenia

Warto wiedzieć, że nowoczesne skrzynki na listy mają też liczne udogodnienia. Takim dodatkowym wyposażeniem jest np. czujnik elektroniczny. Dzięki niemu, gdy przesyłka trafia do skrzynki, jesteśmy o tym informowani poprzez specjalny panel w domu lub powiadomienie w aplikacji na smartfon.

Aby z kolei uzyskać estetyczny efekt, warto skomponować skrzynkę na listy z płotem. Np. jeśli zdecydowaliśmy się na minimalistyczne ogrodzenie nowoczesne, wybierzmy skrytkę prostą, stonowaną, czyli bez zdobień. A gdy dom okala ogrodzenie klasyczne z bogactwem dekoracji, warto pomyśleć o skrzynce finezyjnie zdobionej i w ciekawym kształcie. Dodatkowo szeroka gama kolorów pozwala dopasować skrzynkę do barwy ogrodzenia czy budynku.

W projektowaniu nowoczesnej przestrzeni do życia najmniejsze szczegóły mają duże znaczenie, dlatego też Gatigo tworzymy ogrodzenia wielozadaniowe, które oszczędzają czas i energię, dają komfort i chronią prywatność – zachęcamy do zapoznania się z ofertą i do kontaktu z naszymi specjalistami.

Skontaktuj się z nami!

FAQ:

Jak może zostać zamontowana na ogrodzeniu skrzynka na listy?

Montaż na ogrodzeniu skrzynki na listy polega zazwyczaj na jej przytwierdzeniu za pomocą dołączonych do zestawu uchwytów montażowych. Jeśli jest to skrzynka na listy przelotowa (na ogrodzenie), to wbudowujemy ją w przęsło lub murek.

Jakie korzyści daje skrzynka na listy wbudowana w ogrodzenie?

Wbudowana w ogrodzenie skrzynka jest przede wszystkim wygodna. To od wewnątrz posesji, od strony domu, znajdują się drzwiczki do wyciągania korespondencji, a to sprawia, że nie musimy wychodzić poza furtkę. Rozwiązanie jest też estetyczne.

Jak dopasować skrzynkę na listy do ogrodzenia?

Warto zwrócić uwagę na materiał i stylistykę ogrodzenia. W przypadku metalowego płotu możemy wybrać skrzynkę ze stali nierdzewnej szczotkowanej. Jeśli ogrodzenie jest proste, stawiamy na minimalistyczną skrzynkę; jeśli ozdobne, to warto zadbać o skrzynkę dekoracyjną i w ciekawym kształcie.