hero

Tanie ogrodzenie dobrej jakości – czy to możliwe?

Porady i trendy

Tanie ogrodzenie dobrej jakości – czy to możliwe?

Niska cena i porządna jakość zdają się sobie przeczyć, ale świat pełen jest wyjątków! Na przykład dzisiaj już da się kupić tanie ogrodzenie, które nie tylko dobrze wygląda, ale jest też praktyczne, solidne i trwałe. Przeczytaj, co wpływa na cenę ogrodzenia oraz które modele zalicza się do kategorii „ekonomicznych”. Sprawdź nasz pomysł na tanie ogrodzenie domu!

Czy tanie ogrodzenia zawsze są gorsze od drogich?

Przywykliśmy, że jeśli coś jest tanie, to ostatecznie słono nas kosztuje – okazuje się, że nie spełnia oczekiwań czy szybko się zużywa. Ale nie musi tak być! Na przykład na rynku ogrodzeń znajdziemy przęsła w cenie ponad tysiąca złotych, ale i takie, które kosztują tylko kilkadziesiąt złotych. I choć istotnie się różnią, nie można powiedzieć, że te tańsze są gorsze zawsze i pod wszystkimi względami.

Zazwyczaj tanie ogrodzenia są po prostu inaczej skonstruowane, powstają z innych, tańszych materiałów i na podstawie uniwersalnych projektów, a proces ich produkcji jest krótszy i łatwiejszy. Dzięki temu mniej kosztuje, zatem cena wyrobu też jest niższa. 

Od czego zależy cena ogrodzenia?

  • Rodzaj materiału. Ogrodzenie metalowe i drewniane, ogrodzenie betonowe, z tworzywa lub z kompozytu – do produkcji płotów wykorzystuje się przeróżne materiały, a każdy z nich pozyskuje i obrabia inaczej. Różne mają właściwości, zalety i wady, a to wszystko wpływa na ich rynkową wartość, która przekłada się bezpośrednio na cenę.
  • Ilość zastosowanego materiału. Mamy ogrodzenia i w całości wypełnione materiałem (np. ogrodzenie żaluzjowe, ogrodzenie betonowe), i płoty ażurowe, złożone z pojedynczych elementów montowanych w dużej odległości od siebie. Więc nie tylko rodzaj i jakość, ale też ilość materiału wpływa na cenę ogrodzenia – im więcej go wykorzystano podczas produkcji, tym droższe jest ogrodzenie.
  • Sposób zabezpieczenia. Niezależnie od konstrukcji i materiału, każda część ogrodzenia powinna być w dobrym stopniu zabezpieczona przed czynnikami zewnętrznymi. Dzięki temu stal nie koroduje, drewno nie butwieje, a beton nie pęka, czyli ogrodzenie jest trwałe. Zastosowane nowoczesne technologie, np. ocynk ogniowy i malowanie proszkowego, podnoszą jednak cenę ogrodzenia.
  • Design i estetyka. Tanie, ładne ogrodzenie to m.in. ogrodzenie panelowe czy nowoczesna siatka ogrodzeniowa. Nie można odmówić im estetyki, ale tworzy się je jako uniwersalne propozycje. Na drugim biegunie mamy już pomysłowe ogrodzenia projektowane na podstawie świeżych trendów i przez specjalistów wzornictwa – artystów. Niebanalna forma czy intrygujące zdobnictwo kosztują więcej niż projekt w głównej mierze odtwórczy i prosty.
  • Funkcjonalność. Dotyczy z jednej strony ogrodzenia w całości i jest to m.in. możliwość połączenia płotu z akcesoriami do wypoczynku i rekreacji, z drugiej automatyzacji elementów ogrodzenia – bram i furtek. Automatycznie, zdalnie obsługiwana i programowalna brama kosztuje kilka razy więcej niż taki sam model, ale otwierany i zamykany ręcznie, bez żadnych dodatkowych funkcji.

Tanie ogrodzenie działki – od siatki ogrodzeniowej po nowoczesny płot modułowy

Współcześnie ogrodzenia posesji to setki wariantów, z których poszczególne modele zalicza się do jednej z kilku kategorii cenowych. I tak np. siatka ogrodzeniowa i tanie ogrodzenie panelowe to propozycje „ekonomiczne”, ale i wśród metalowych płotów w typie modułowym da się znaleźć model w niskiej cenie, estetyczny i solidny. 

Tanie ogrodzenie panelowe

Ogrodzenie panelowe kosztuje od ok. 30 do 300 zł za jedno przęsło, w niskiej cenie kupimy również furtkę i bramę panelową (ok. 3000-5000 zł za bramę automatyczną). Pośrodku tego przedziału cenowego plasują się ogrodzenia panelowe produkowane z już grubszych drutów stalowych, których wykorzystuje się więcej, aby stworzyć gęstą „siatkę”. Jeśli producent ocynkuje ogrodzenie panelowe, będzie odporne na korozję i posłuży przez lata, nie tracąc właściwości i estetyki. 

Ogrodzenie panelowe wygląda schludnie i elegancko. Jest uniwersalne, więc komponuje się z różnymi stylami aranżacyjnymi. Dobrze spełnia swoje funkcje, nie wymaga konserwacji (w wersji cynkowanej i malowanej proszkowo), a w dodatku można je zamontować samodzielnie, co znów obniża koszt inwestycji.

Tania siatka ogrodzeniowa

Tańszym niż ogrodzenie panelowe rozwiązaniem jest tylko siatka ogrodzeniowa, a kosztuje od zaledwie kilku złotych za metr. Nowoczesne siatki ogrodzeniowe cechuje estetyczny wygląd i solidne wykonanie. Grube stalowe druty, zgrzewane lub plecione tworzą ciekawe wzory, a zabezpiecza się je powłoką cynkową i otuliną PCV. Siatka nie niszczeje i służy wiele lat. Choć jest najmniej reprezentacyjna ze wszystkich rodzajów ogrodzenia, to przy ograniczonym budżecie jest dobrym pomysłem na tanie ogrodzenie posesji, zwłaszcza na jej „tyłach”.

Tanie nowoczesne ogrodzenie metalowe

Tanie nowoczesne ogrodzenie metalowe kupimy już nawet za 100-200 zł za jedno przęsło. Za pasującą furtkę zapłacimy kilkaset złotych, a za bramę z dobrym napędem kilka tysięcy. Tego rodzaju „ekonomiczne” ogrodzenia powstają z profili stalowych i są to modele raczej ażurowe. Pod względem stylu cechuje je prostota i minimalizm (brak zdobień). Może nie są to wzory wyszukane czy intrygujące, ale na pewno estetyczne i eleganckie.

Takie niedrogie ogrodzenia metalowe mają konstrukcję modułową – elementy płotu są już przygotowane do montażu, więc prace trwają krócej i kosztują mniej. Najtańsze modele z tej grupy nie zawsze są zabezpieczone przed korozją, więc trzeba pomalować je we własnym zakresie i regularnie konserwować, by były odporne na warunki atmosferyczne. 

Tanie ogrodzenie betonowe z przęsłami metalowymi

Ogrodzenie nowoczesne metalowe łączy się też z podmurówką i z elementami ogrodzenia betonowego – słupkami, filarami czy nawet ściankami. A tych już nie trzeba też przygotowywać od zera na posesji, bo w sprzedaży dostępne są niedrogie prefabrykaty, wykończone na różne sposoby (m.in. imitacją kamienia i cegły). Jeden taki element kosztuje kilkadziesiąt złotych.

Pomysł na tanie ogrodzenie? Od frontu dekoracyjnie, z tyłu ekonomicznie!

Tanie, ładne ogrodzenie, porządnej jakości – to możliwe! Ten wybór natomiast warto dobrze przemyśleć. W końcu jest to inwestycja na lata, a ogrodzenie staje się wizytówką posesji i powinno jak najlepiej służyć właścicielom.

Gatigo wierzymy, że ogrodzenie to integralna część posesji, dlatego przykładamy ogromną wagę do designu, wielozadaniowości i trwałości – np. ogrodzenie żaluzjowe Stante w pełni chroni prywatność domowników, Linea intryguje formą, a ogrodzenia z kolekcji Natura doskonale wpisują się w malowniczą okolicę.

Droższe, ale bardziej reprezentacyjne i funkcjonalne ogrodzenie można połączyć też z innym, ekonomicznym modelem, czyli tanie ogrodzenie frontowe zamienić na oryginalną propozycję, a tył posesji zabezpieczyć panelami lub siatką.

W Gatigo z przyjemnością pomożemy Państwu dopasować ogrodzenie do posesji oraz do oczekiwań, preferencji i budżetu. Zapraszamy!

Skontaktuj się z nami!

FAQ:

Jakie wybrać tanie ogrodzenie frontowe?

Wybierając tanie ogrodzenie frontowe, warto zdecydować się na estetyczne panele ogrodzeniowe lub na tańszy model z grupy ogrodzeń modułowych, który połączymy z podmurówką z prefabrykowanych elementów betonowych.

Które rodzaje ogrodzenia działki są najtańsze?

Dwa najtańsze ogrodzenia działki to siatka ogrodzeniowa i ogrodzenie panelowe.

Jak zaoszczędzić na ogrodzeniu?

Warto zdecydować się na ładne, reprezentacyjne ogrodzenie frontowe, a na pozostałej części działki wykorzystać ogrodzenie z siatki lub panele.