hero

W jakiej odległości sadzić tuje od płotu sąsiada?

Porady i trendy

W jakiej odległości sadzić tuje od płotu sąsiada?

Obsadzone tujami ogrodzenie pięknie się prezentuje przez cały rok, a co więcej – zapewnia domownikom prywatność! Rośliny te komponują się doskonale z każdym rodzajem ogrodzenia, a siatce czy panelom dodają walorów estetycznych. Powodują też nieco kłopotów – wiele osób pyta m.in. o to, w jakiej odległości sadzić tuje od granicy działki czy płotu sąsiada. Poniżej odpowiadamy na to pytanie i serwujemy jeszcze kilka porad dotyczących obsadzania ogrodzenia żywotnikami. Zapraszamy!

W jakiej odległości sadzić tuje od ogrodzenia?

Zwykle przyjmuje się, że tuje powinny zostać zasadzone w odległości przynajmniej 50 cm od ogrodzenia. Natomiast to pytanie zawsze najlepiej zadać bezpośrednio sprzedawcy sadzonek – zwłaszcza pracownikom szkółki roślin, którzy mają w tym zakresie dużo wiedzy i doświadczenia. 

Oczywiście to, w jakiej odległości sadzić tuje od płotu, wynika przede wszystkim z tego, na jaki rodzaj rośliny się zdecydujemy. A nawet w obrębie tego samego gatunku rośliny mogą wzrastać w specyficzny dla siebie sposób, dlatego pomoc osoby, która je dobrze zna, jest nieoceniona!

Dlaczego nie należy sadzić tui bezpośrednio przy ogrodzeniu?

Zachowanie pewnej odległości tui od ogrodzenia jest podyktowane głównie dwoma względami – praktycznym i estetycznym. Niewielkie sadzonki rosną w dość szybkim tempie i za kilka lat może się okazać, że zaczyna brakować im miejsca. Bariera dla tui, jaką będzie stanowić ogrodzenie, może zdeformować ich wygląd – zwłaszcza jeśli jest to ogrodzenie pełne (w całości wypełnione materiałem). W przypadku siatki czy nowoczesnego ogrodzenia panelowego gałęzie tui mogą przedostać się na sąsiednią posesję, a to rodzi kilka problemów:

  • rośliny mogą przeszkadzać sąsiadowi, może on zażyczyć sobie podcięcia ich gałęzi, co jest syzyfową pracą – rośliny szybko odrastają i ten pracochłonny zabieg trzeba regularnie powtarzać;
  • samo podcinanie tui, gdy ich gałęzie wychodzą na sąsiednią działkę, nie jest zbyt wygodne – ogrodzenie może przeszkadzać w pracy, więc konieczne może być podcinanie ich zza ogrodzenia, czyli będąc na działce sąsiada.

W jakiej odległości sadzić tuje od granicy działki?

Jeśli chcemy posadzić szpaler tui zamiast stawiania ogrodzenia, również powinniśmy zachować pewną odległość, aby zapobiec rozrastaniu się tui na sąsiednią posesję. Co prawda polskie prawo nie reguluje w żaden sposób sadzenia żywopłotów, natomiast jeśli mają one pełnić funkcję ogrodzenia, to warto w tej kwestii trzymać się regulacji Prawa budowlanego i Kodeksu cywilnego.

Ogrodzenie, czyli w tym wypadku żywopłot, powinno znaleźć się w całości w granicy naszej działki – nie powinno wychodzić ani na granicę, ani poza nią. Chyba że w tej kwestii porozumiemy się z sąsiadem i zasadzimy tuje pomiędzy działkami, jako wspólne ogrodzenie. 

Warto również pamiętać, że w świetle polskiego prawa ogrodzenie nie powinno być wyższe niż 2,2 m, jeśli nie chcemy zgłaszać go urzędnikom. Co prawda dotyczy to ogrodzenia, ale wyrośnięte tuje warto co kilka lat podcinać, aby ewentualnie uniknąć niepotrzebnych sporów sąsiedzkich. W końcu wysokie drzewka mogą zacieniać ogród sąsiada, co faktycznie może być dla niego problemem.

W jakiej odległości sadzić tuje, aby uzyskać zwarty żywopłot?

Kolejną problematyczną sprawą jest to, w jakiej odległości sadzić tuje, aby stworzyły gęsty, zwarty żywopłot i tym samym zapewniły nam upragnioną prywatność. Wiele zależy od odmiany roślin.

W jakiej odległości sadzić tuje szmaragdowe i brabant?

Dwie najpopularniejsze odmiany tui ogrodowych to szmaragd i brabant.

Pierwszą z nich sadzi się w odległości ok. 50-80 cm od siebie. Tuja szmaragd rośnie szybko i dopiero po kilku latach jej wzrost zwalnia. Ma charakterystyczny stożkowy kształt, przez co nieco trudniej jest uzyskać zwarty żywopłot. Szerokie u dołu rośliny będą się łączyć, ale już w górnych partiach mogą tworzyć się niewielkie prześwity. Dobrze jest regularnie przycinać ich wierzchołki, ale roślina ta po ok. 10 latach osiąga do 3 m wysokości, co nie powinno sprawiać większych problemów sąsiadom.

Tuję brabant można sadzić co 50 cm. Jest to odmiana rozłożysta i wysoka (nawet do 5 m). Posadzona w takiej odległości szybko się rozrośnie w gęsty żywopłot, który szczelnie zasłoni posesję. Oczywiście odległość tui od siebie można nieco zwiększyć i w tym wypadku uzyskamy równy, estetyczny szpaler drzewek. Pojawią się co prawda niewielkie prześwity, więc wszystko zależy od naszych preferencji, natomiast drzewka będą się ciekawie prezentować.

O czym pamiętać podczas sadzenia tui?

Odległość tui od siebie oraz od ogrodzenia czy płotu sąsiada to nie wszystko, o czym trzeba pamiętać podczas sadzenia roślin. Jeśli kupujemy rośliny w szkółce, warto o porady dotyczące ich sadzenia zapytać sprzedawcę (specjaliści rekomendują zakup tui właśnie w szkółce lub od sprawdzonego sprzedawcy – w dużych marketach rośliny mogą nie mieć odpowiednich warunków i być w gorszej kondycji). O czym na pewno warto pamiętać?

  • Tuje powinno się sadzić w okresie wegetacyjnym, czyli od wczesnej wiosny do później jesieni (ale co najmniej kilka tygodni przed przymrozkami). Co prawda tuje są odporne na mróz, jednak świeżo posadzone, nie będą jeszcze dobrze ukorzenione.
  • Tuje nie mają dużych wymagań co do rodzaju gleby, choć oczywiście najlepiej, jeśli gleba jest żyzna i przepuszczalna (np. przekompostowana ziemia z ogrodu lub podłoże do iglaków, można też wykorzystać trochę odkwaszonego torfu, z którym zmieszamy ziemię).
  • Dołek pod tuję powinien być co najmniej dwa razy głębszy niż wysokość jej bryły korzeniowej. Należy go wyłożyć przygotowaną wcześniej ziemią.
  • Również trawę w promieniu ok. 50 cm od tui należy usunąć – w przeciwnym razie może zabierać roślinom składniki pokarmowe i wodę.
  • Przed zasadzeniem tui – jeszcze gdy są w doniczkach – należy je zanurzyć w wodzie na ok. 10 minut, aby bryła korzeniowa się nawodniła.
  • Zasadzone tuje należy do razu obficie podlać i przez kilka tygodni pamiętać o regularnym, codziennym nawadnianiu.
  • Po zasadzeniu tui warto wysypać wokół nich nieco kory sosnowej. Nie dość, że będzie świetnie wyglądać, to jeszcze zapobiegnie wyrastaniu chwastów oraz szybkiemu odparowywaniu wody z ziemi.

Czy warto posadzić tuje wzdłuż ogrodzenia?

Oczywiście! Nie są to rośliny wymagające w uprawie i poza regularnym podlewaniem oraz okresowym przycinaniem nie potrzebują uwagi. Rosną szybko i już po kilku latach przemieniają się w gęsty, piękny, zielony przez cały rok żywopłot. Szczególnie warto zasadzić tuje wzdłuż ogrodzenia z siatki, paneli lub mocno ażurowego – i  w ten sposób zapewnić sobie możliwość nieskrępowanego korzystania z uroków prywatnego ogrodu.

Skontaktuj się z nami!

FAQ:

W jakiej odległości od płotu sąsiada można sadzić tuje?

Tuje powinniśmy posadzić na terenie własnej działki – ok. 50 cm od jej granicy, aby rosnące rośliny nie przekroczyły granicy posesji i nie zaczęły opierać się o płot sąsiada – w ten sposób unikniemy ewentualnych niepotrzebnych sporów!

W jakiej odległości sadzić tuje szmaragd na zwarty żywopłot?

Najpopularniejsze gatunki – tuje szmaragd i brabant – sadzi się w odległości ok. 50-80 cm od siebie. Zawsze najlepiej dopytać sprzedawcę roślin o to, jak gęsto sadzić tuje na żywopłot, aby był on zwarty i bez żadnych prześwitów.

Jak przygotować podłoże do sadzenia tui?

Należy usunąć trawę w promieniu ok. 50 cm od tui, a przygotowany pod sadzonkę dołek wypełnić przekompostowaną ziemią, podłożem do iglaków lub ziemią z ogrodu zmieszaną z odkwaszonym torfem.