hero

Wiata śmietnikowa w ogrodzeniu – jak ją zaplanować?

Porady i trendy

Wiata śmietnikowa w ogrodzeniu – jak ją zaplanować?

Często bywa tak, że najprostsze rozwiązania są jednocześnie najlepsze – takim jest wiata śmietnikowa w ogrodzeniu frontowym zamiast na tyłach posesji. Śmietnik w ogrodzeniu jest praktyczny, a skutecznie się „chowa” i można go skomponować z aranżacją przydomowej przestrzeni. Dowiedz się, gdzie i jak ulokować wiatę – zgodnie z przepisami i dobrą praktyką!

Śmietnik w ogrodzeniu – przepisy i regulacje prawne

Polskie prawo reguluje nie tylko obowiązek segregacji i wywozu odpadów, ale także samo położenie oraz zagospodarowanie wiat śmietnikowych bądź miejsc gromadzenia odpadów stałych. W przepisach uwzględniono zarówno zabudowę wielorodzinną na osiedlach mieszkalnych, jak i również prywatne posesje z domami jednorodzinnymi. Wiata śmietnikowa w ogrodzeniu lub wolno stojąca, jeśli tylko jest zadaszona (a niewiele osób z takiego rozwiązania rezygnuje!), jest elementem małej architektury – musi spełniać stosowne wymagania.

Budowę wiat śmietnikowych reguluje Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w  sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Według przepisów wiata śmietnikowa:

 • nie może zostać usytuowana bliżej niż w odległości 3 m od okien i drzwi budynków mieszkalnych w zabudowie jednorodzinnej; w pozostałych przypadkach ta odległość wynosi aż 10 m;
 • nie może być zlokalizowana bliżej niż 2 m od granicy sąsiedniej działki, a w przypadku zabudowany wielorodzinnej – 3 m,
 • może zostać usytuowana na granicy sąsiadujących działek, ale tylko wtedy, gdy sąsiedzi zdecydują się na wspólne zadaszenie wiaty,
 • musi mieć utwardzony dojazd i dojście,
 • nie wymaga pozwolenia na budowę ani zgłoszenia w urzędzie,
 • umieszczenie wiaty śmietnikowej na posesji nie jest obowiązkowe – musi zostać natomiast wyznaczone miejsce do gromadzenia odpadów stałych.

Śmietnik w ogrodzeniu – wymiary wiaty śmietnikowej

Projektując wiatę śmietnikową w ogrodzeniu, jej wymiary trzeba dobrze przemyśleć, a zdać się na zdrowy rozsądek – wymiarów śmietnika nie narzucają przepisy prawa. Na pewno należy zaplanować na tyle dużo miejsca, aby pod wiatą zmieściły się wszystkie potrzebne kontenery na odpady. 

Do kubłów musimy mieć także komfortowy dostęp, aby móc nimi swobodnie manewrować. To ważne dla domowników, ale też dla firm wywożących odpady, którym w ten sposób ułatwimy pracę.

Liczbę oraz pojemność kontenerów na odpady trzeba uzależnić od ilości śmieci, które „produkuje” gospodarstwo domowe. Według szacunków czteroosobowa rodzina wytwarza średnio ok. 120 l odpadów w ciągu tygodnia.

Śmietnik w ogrodzeniu – projekt praktycznej wiaty śmietnikowej

Budowę wiaty śmietnikowej w linii ogrodzenia najlepiej przemyśleć już nawet na etapie planowania zagospodarowania przestrzeni przydomowej, a najpóźniej podczas wyboru ogrodzenia posesji. Na co trzeba zwrócić uwagę, o czym pomyśleć?

Miejsce na śmietnik w ogrodzeniu

Wiata śmietnikowa jest tym elementem, który najchętniej ulokowalibyśmy na tyłach posesji, możliwie jak najdalej od domu i ogrodu, poza zasięgiem wzroku. Tymczasem takie usytuowanie wiaty jest po prostu niepraktyczne – zarówno na co dzień, podczas wyrzucania śmieci, jak i w przypadku wywozu odpadów. Gdzie najlepiej zaplanować miejsce na śmietnik w ogrodzeniu? We frontowej części ogrodzenia, np.:

 • w rogu ogrodzenia – jeśli tylko pozwalają na to warunki techniczne oraz zastosujemy się do regulacji prawnych; wiatę śmietnikową można zaplanować więc w sporej odległości od wjazdu, bramy i furtki;
 • obok furtki – gdy posesja jest dość wąska i nie ma innej możliwości; trzeba natomiast pamiętać o tym, by wiata śmietnikowa w ogrodzeniu nie kolidowała z furtką, a warto też ją „zamaskować” zabudową lub roślinnością;
 • przed ogrodzeniem, czyli „wypchnąć” wiatę poprzez cofnięcie ogrodzenia w głąb posesji; wtedy wiata śmietnikowa wystaje poza ogrodzenie i jest wizualnie oddzielona, nie zabiera miejsca na posesji, a dostęp do niej jest ułatwiony.

Walory wizualne wiaty śmietnikowej w ogrodzeniu

Planując budowę wiaty śmietnikowej we frontowym ogrodzeniu, trzeba ją ukryć czy zamaskować, uczynić nierzucającym się w oczy elementem płotu. Dlatego najlepiej zbudować wiatę z dokładnie tych samych materiałów, co całe ogrodzenie. Dzięki temu stworzymy spójną kompozycję, a śmietnik wtopi się w otoczenie i będzie w zasadzie niezauważalny dla domowników oraz ich gości.

Montując ogrodzenie z wiatą śmietnikową, warto zdecydować się na taką nowoczesną propozycję, czyli ogrodzenie zbudowane z płaskich i szerokich profili stalowych, które albo wypełniają całe przęsła, albo tworzą jedynie niewielkie prześwity. Z kolei jeśli ogrodzenie jest bardziej „klasyczne” i ażurowe, warto je uzupełnić podmurówką i tych samych materiałów użyć do wymurowania śmietnika w ogrodzeniu.

Podłoga i zadaszenie wiaty śmietnikowej

Zadaszenie wiaty śmietnikowej nie jest obowiązkowe, lecz nie warto z niego rezygnować. Bez zadaszenia odpady są narażone na silne nasłonecznienie, a to przyspiesza ich rozkład oraz wzmaga niezbyt przyjemny zapach. Dodatkowo opady – deszcz i śnieg, utrudniają korzystanie z wiaty i nawet już najprostsza konstrukcja zapewnia codzienną wygodę. Zadaszenie też dodatkowo ukrywa wiatę!

Jeśli chodzi o podłogę w śmietniku w ogrodzeniu, nie trzeba jej dodatkowo budować. Można wykorzystać płyty betonowe i kostkę brukową, czyli tę nawierzchnię, z której zbudowany jest podjazd. Podłogę warto też wyłożyć w tej samej linii, co resztę nawierzchni przed domem, aby móc sprawnie manewrować kontenerami, oraz wybrać taki materiał, który łatwo się czyści. 

Dojazd i dojście do śmietnika w ogrodzeniu trzeba natomiast utwardzić – to wymaganie narzucają przepisy prawa.

Furtka do śmietnika w ogrodzeniu

Wiaty śmietnikowe, ze względów praktycznych, są zwykle wyposażone w dwie furtki zamykane na klucz. Furtka wewnętrzna służy domownikom, a zewnętrzna – firmie wywożącej śmieci. Dzięki takiemu rozwiązaniu pracownicy odbierający odpady nie muszą wchodzić na posesję, a domownicy nie muszą wywozić kontenerów przed dom. W wiacie śmietnikowej, zwłaszcza w jej furtce zewnętrznej, warto także zamontować dobry zamek i zminimalizować ryzyko „podrzucania” śmieci przez osoby trzecie!

Aranżacja wiaty śmietnikowej w ogrodzeniu i codzienne użytkowanie

Jeśli w wiacie będą znajdować się jakiekolwiek otwory, warto jeszcze pomyśleć o kilku elementach „maskujących”. Najprostszym i estetycznym rozwiązaniem jest obsadzenie śmietnika w ogrodzeniu roślinnością. Świetnie sprawdzą się rdestówka, winorośl czy powojnik. 

Warto też pamiętać o paru zasadach korzystania z wiaty:

 • wiatę i kontenery należy co jakiś czas dezynfekować (minimum dwa, trzy razy w roku) – można to zrobić samodzielnie (kupując specjalistyczny preparat) lub skorzystać z usług profesjonalnej firmy,
 • kontenery na odpady trzeba zawsze zamykać, nie należy też zostawiać obok wiaty worków z odpadami organicznymi i innymi, które mogłyby stać się zagrożeniem dla zwierząt domowych czy dzikich.

Zdecydowanie warto również zaplanować budowę kompostownika, dzięki któremu znaczną część odpadów organicznych zamienimy w odżywczy nawóz do roślin!

Skontaktuj się z nami!

FAQ:

Czy budowa wiaty śmietnikowej na posesji jest obowiązkowa?

Nie, obowiązkowe jest jedynie zorganizowanie miejsca do magazynowania odpadów stałych, a to mogą być nawet pojedyncze kubły postawione obok domu. Śmietnik (w ogrodzeniu czy poza nim) jest natomiast rozwiązaniem praktycznym i schludnym.

Jak postawić śmietnik w ogrodzeniu zgodnie z prawem?

Śmietnik w ogrodzeniu (na posesji z zabudową jednorodzinną) trzeba zbudować w odległości przynajmniej 3 m od okien i drzwi budynku mieszkalnego oraz 2 m od granicy działki sąsiadującej. Dojazd i dojście do śmietnika muszą zostać utwardzone.

Jak zbudować śmietnik w ogrodzeniu?

Wymiary wiaty śmietnikowej trzeba dostosować do potrzeb oraz ilości wytwarzanych odpadów – tak, aby zmieściły się wszystkie kontenery i był do nich swobody dostęp. Śmietnik warto zbudować z tych samych materiałów, co całe ogrodzenie. Warto też zadbać o zadaszenie wiaty śmietnikowej i utwardzone podłoże. Jeśli budowana jest wiata śmietnikowa drewniana, należy dobrze zaimpregnować materiał.