hero

Wysokie ogrodzenie – czym się charakteryzuje i kiedy okaże się przydatne?

Porady i trendy

Wysokie ogrodzenie – czym się charakteryzuje i kiedy okaże się przydatne?

Zakup odpowiedniego ogrodzenia działki wymaga sporo przygotowań. Istotny jest nie tylko wybór właściwego materiału ogrodzenia, dobrze zabezpieczonego, ale też samej jego stylistyki, która będzie spójna z zabudowaniami i będzie dobrze wpisywać się w wydzieloną przestrzeń. Kolejna kwestia to wybór wysokości ogrodzenia – choć może wydawać się to błahe, to ta decyzja przysparza sporo problemów. Wybrać ogrodzenie wysokie, a może niskie? Jak wysokie może być ogrodzenie? Omówmy tę kwestię w krótkim poradniku!

Jak wysokie może być ogrodzenie?

Warunki techniczne, którym musi odpowiadać ogrodzenie posesji, regulują przepisy polskiego Prawa budowlanego, zawarte w odpowiednich ustawach (Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane – Dz. U. nr 89, poz. 414 z późniejszymi zmianami) i rozporządzenia Ministra Infrastruktury.

Wysokość ogrodzenia a przepisy prawne

Według stosownych zapisów ogrodzenie powinno mieć maksymalnie 2,2 m wysokości – wtedy faktu jego budowy nie trzeba zgłaszać urzędowo.

Oczywiście ogrodzenie wyższe niż 2,2 m jest dozwolone, jednak wymaga odpowiedniej zgody. W takim wypadku zgłoszenie budowy ogrodzenia (wraz z jego specyfikacją techniczną) należy dostarczyć do odpowiedniego starostwa powiatowego. Jeśli w ciągu 21 dni od daty złożenia nie nadejdzie odpowiedź odmowna, można rozpocząć prace.

Wysokość ogrodzenia a ostro zakończone elementy

Z wyżej wymienionymi prawnymi normami dotyczącymi wysokości ogrodzenia wiąże się jeszcze jedna ważna kwestia. Poniżej wysokości 1,8 m ogrodzenia nie mogą zostać zamontowane żadne niebezpieczne, ostro zakończone elementy, np. groty, drut kolczasty czy elementy dekoracyjne ze szkła.

Wysokość ogrodzenia a sąsiedztwo posesji

Niezależnie od tego, z jakim terenem sąsiaduje grodzona działka – czy jest to posesja prywatna sąsiada, czy ulica bądź miejsce publiczne, zasada jest taka sama. Maksymalna wysokość ogrodzenia bez konieczności informowania o fakcie jego budowy urzędników to 2,2 m. Oczywiście ogrodzenie w linii graniczącej z drogą powinno zostać skonsultowane z jej zarządcą.

Dobrą praktyką jest też rozmowa sąsiedzka, czyli wspólne ustalenie wysokości ogrodzenia. Ważne jest to, aby wysokie ogrodzenie posesji nie przeszkadzało sąsiadom – nie przysłaniało światła, okien, nie było w żaden sposób niekomfortowe.

Wysokość ogrodzenia a plan zagospodarowania przestrzennego

Przed zakupem konkretnego ogrodzenia zawsze warto zerknąć do miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego bądź warunków zabudowy na wyznaczonym terenie. Może zdarzyć się tak, że na danym obszarze możliwe do wybudowania ogrodzenie ma odgórnie określoną, niezmienną wysokość. Czasem w tego typu dokumentach są też nakreślone warunki budowy ogrodzenia dotyczące jego materiałów, kolorystyki czy obecności podmurówki.

Jakie są zalety wysokiego ogrodzenia?

  • Pełna ochrona posesji. Ogrodzenie wyższe niż 1,8 m można wyposażyć w dodatkowe zabezpieczenia (drut kolczasty, groty). Staje się więc bardzo trudne do sforsowania, doskonale zabezpiecza teren przed wtargnięciem osób nieproszonych, uniemożliwia włamania i akty wandalizmu.
  • Doskonała ochrona prywatności. Wysokie ogrodzenie bez prześwitów lub ogrodzenie ażurowe będzie w pełni chronić prywatność domowników czy użytkowników posesji przed ciekawskimi spojrzeniami osób trzecich. Uniemożliwi podglądanie, zasłoni teren, da poczucie swobody.
  • Dodatkowe funkcjonalności. Ogrodzenie wysokie można doposażyć w dodatkowe gadżety, np. tablicę z obręczą do gry w koszykówkę czy inne rozwiązania ułatwiające rekreację na świeżym powietrzu, które nie będą dodatkowo zabierać przestrzeni wokół domu.
  • Dodatkowa ochrona przed zanieczyszczeniami i hałasem – dotyczy zwłaszcza budynków usytuowanych w bezpośrednim sąsiedztwie ruchliwej szosy czy zakładów przemysłowych.

Niskie czy wysokie ogrodzenie posesji, jakie wybrać?

W przypadku ogrodzeń posesji prywatnych zwykle wybierane są ogrodzenia wysokie na maksymalnie 2,2 m, przy czym do wysokości płotu należy też doliczyć wysokość ewentualnej podmurówki pod ogrodzeniem. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby wykorzystać ogrodzenie wyższe, jeśli fakt ten zostanie odpowiednio zgłoszony urzędowo i skonsultowany z właścicielami działek sąsiednich.

Zwykle dostępne w sprzedaży ogrodzenia produkowane są w różnych wysokościach, więc dobór tej pożądanej nie powinien być problematyczny. Warto jednak pamiętać też o minusach wysokiego ogrodzenia – jeśli będzie to dodatkowo ogrodzenie pełne, to może skutecznie zasłaniać widok na pobliską okolicę. Najczęściej sprzedawanymi ogrodzeniami w wariancie wysokim (nawet kilkumetrowym) są ogrodzenia panelowe. Służą zarówno do zabezpieczenia posesji prywatnych (domów), jak i budynków firmowych, przemysłowych, użytku publicznego bądź skwerów, placów, terenów przemysłowych instalacji czy obszarów rekreacyjnych.

Kiedy sprawdzi się wysokie ogrodzenie panelowe?

  • Jako ogrodzenie posesji firmowej, siedziby firmy, biura, zakładu pracy, fabryki – wyposażone w dodatkowe elementy i monitoring będzie strzegło wydzielonego terenu przed zniszczeniami, aktami wandalizmu, włamaniami.
  • Jako ogrodzenie terenu prywatnego z elementami infrastruktury (np. lotnisko, parking) bądź wszelkiego typu instalacjami. Dobrym przykładem jest farma słoneczna, której ogrodzenie musi być wysokie i bardzo dobrze zabezpieczone.
  • Jako ogrodzenie terenów rekreacji czy ogrodzenie boisk sportowych. W tym wypadku wysokie ogrodzenie panelowe będzie uniemożliwiać wyrządzenie jakiejś szkody przez wybitą z impetem piłkę, chronić kibiców i przechodniów.
  • Jako ogrodzenie terenów zielonych, parków, skwerów, fragmentów lasu, które zamyka się przed osobami nieupoważnionymi do wstępu na ich teren.

Jakie w wyborze wysokości ogrodzenia ma znaczenie wielkość działki?

Rozmiar działki ma fundamentalne znaczenie przy wyborze wysokości ogrodzenia. Bardzo wysokie ogrodzenie na niewielkiej, prywatnej posesji może przytłaczać zabudowania, ograniczać poczucie wolności i przestrzeni jej mieszkańców czy użytkowników.

W przypadku działek dużych, rozległych, wysokie ogrodzenie lepiej zda egzamin – zamiast przytłoczyć, wyeksponuje naturalne położenie terenu i usytuowane na nim budynki. Im większa działka, tym lepszą ochronę trzeba zapewnić, a wysokie ogrodzenie z powodzeniem podniesie bezpieczeństwo o kilka poziomów.

Skontaktuj się z nami!

FAQ:

Jak wysokie może być ogrodzenie?

Ogrodzenie może mieć dowolną wysokość, natomiast jeśli będzie wyższe niż 2,2 m, trzeba na jego budowę dostać pozwolenie. Należy też mieć na uwadze, że poniżej wysokości 1,8 m ogrodzenie nie może być wyposażone w żadne ostro zakończone elementy (np. groty, drut kolczasty).

Jakie wybrać wysokie ogrodzenie?

Panelowe – na przykład! To ogrodzenie panelowe zazwyczaj produkowane jest w wysokościach niestandardowych. Jest lekkie i jednocześnie stabilne, a przy tym stosunkowo ekonomiczne, dlatego sprawdza się na dużych terenach, które muszą być odpowiednio zabezpieczone (np. boiska, farmy fotowoltaiczne, tereny przemysłowe, fabryki).

Czy budowę wysokiego ogrodzenia trzeba zgłosić?

Jeśli ogrodzenie ma być wyższe niż 2,2 m, jego budowę (wraz ze specyfikacją ogrodzenia) należy zgłosić w starostwie powiatowym lub urzędzie miasta. Po 21 dniach, jeśli urzędnicy nie zgłoszą sprzeciwu, można przystąpić do prac.