hero

Zalety bram samonośnych – czy warto je wybrać?

Porady i trendy

Zalety bram samonośnych – czy warto je wybrać?

Podczas projektowania przestrzeni wokół domu, jedną z najważniejszych decyzji, jaką musi podjąć właściciel posesji, jest wybór ogrodzenia, w tym furtki oraz bramy.

Ta druga powinna nie tylko doskonale wyglądać, lecz także wyróżniać się trwałością oraz funkcjonalnością. Dziś na rynku dostępne są różne jej rodzaje, dostosowane do odmiennych potrzeb oraz oczekiwań klientów. Do jednych z najciekawszych rozwiązań należą bramy samonośne. Dlaczego warto na nie postawić?

Czym są bramy samonośne?

Brama samonośna, znana również jako brama przesuwna samonośna, to doskonały wybór dla osób, którym zależy na zaoszczędzeniu miejsca na swojej posesji. Jej skrzydło, podczas otwierania, odsuwane jest na bok, a nie, jak w przypadku tradycyjnego rozwiązania – na zewnątrz. Ten typ bramy porusza się po szynie, zamontowanej w belce dolnej, co odróżnia go od innej opcji przesuwnej, w przypadku której mechanizm powinien zostać umieszczony w ziemi. Bramy samonośne występują z przeciwwagą, choć pojawiają się nowe rozwiązania, które nie wymagają jej zastosowania.

Bramę samonośną możesz wyposażyć w automatykę. Warto zdecydować się na to rozwiązanie, ponieważ zakup systemu zamykającego i otwierającego skrzydła znacznie zwiększa komfort domowników. Za jego sprawą, kierowca po zatrzymaniu auta przed ogrodzeniem, nie musi już wysiadać z samochodu i używać siły, aby móc wjechać na posesję. Wystarczy, że naciśnie odpowiedni guzik na pilocie, a brama samonośna zostanie otwarta automatycznie i to w zaledwie kilka sekund.

Jakie zalety mają bramy przesuwne samonośne?

Główną zaletę bram samonośnych stanowi sposób ich otwierania. Ma to znaczenie szczególnie dla właścicieli posesji, na których podjazd jest bardzo wąski. Opisywane rozwiązanie umożliwia zaparkowanie samochodu niemal przy samym ogrodzeniu bez obaw, że auto zostanie uszkodzone podczas otwierania lub zamykania skrzydeł. Ponadto ten rodzaj bramy wygląda niezwykle elegancko, dzięki czemu po jego montażu, cała posesja zyskuje wyszukany charakter.

Plusem jest również fakt, że cała brama samonośna znajduje się nad ziemią – to sprawia, że liście czy zalegający przy płocie śnieg nie uniemożliwiają szybkiego przesuwania skrzydeł. Docenią to przede wszystkim domownicy, którzy zwykle wstawali zimą lub jesienią wcześniej, aby posprzątać teren przy wjeździe. Komfort mieszkańców posesji znacznie zwiększa także wspomniana już automatyzacja, ponieważ dzięki niej można wyjechać z terenu działki szybciej oraz wygodniej.

Brama samonośna – o czym musisz pamiętać?

Bramy przesuwne samonośne świetnie się sprawdzają na działkach, na których garaż jest umiejscowiony bardzo blisko płotu. Powinny je wybrać także osoby często parkujące blisko ogrodzenia. Jednak stawiając na ten typ bramy, należy mieć na uwadze, że skrzydła, przesuwając się na bok, zajmują miejsce wzdłuż linii ogrodzenia odpowiadające długości bramy powiększonej o długość przeciwwagi, czyli około 40% długości bramy. Uniemożliwia to posadzenie roślin lub postawienie ozdób tuż przy ogrodzeniu, ponieważ mogą one zostać zniszczone podczas otwierania lub zamykania bramy.

Przed montażem trzeba też przemyśleć, gdzie ma być umieszczona furka. Pozwoli to uniknąć sytuacji, w której odsunięte skrzydło nie pozwala na swobodne wchodzenie na działkę. Jeżeli brama samonośna otwiera się w lewą stronę, wejście należy umieścić po prawej stronie i odwrotnie. Dzięki temu bezpiecznie przejdziesz przez furtkę, nawet gdy w tym samym czasie ktoś będzie chciał otworzyć bramę. Przeszkodą dla montażu opcji samonośnej jest jednak bardzo pochyły teren, ponieważ na nim mechanizm otwierający i zamykający skrzydła może nie działać poprawnie.

Bramy przesuwne samonośne – dopasuj bramę do płotu

Jeśli chcesz, aby brama przesuwna samonośna wyglądała doskonale, dopasuj ją do pozostałych części ogrodzenia. Dziś nie musisz ograniczać się do klasycznych wzorów. Brama, podobnie jak płot czy furtka, może zostać ozdobiona ciekawymi motywami nawiązującymi do natury, np. wzorami przypominającymi morskie fale, polne kwiaty czy gwieździste niebo. Takie rozwiązanie bez wątpienia sprawi, że cała posesja zyska niepowtarzalny design.

Ciekawie wygląda również ogrodzenie w naturalnym odcieniu wzbogacone o elementy w wyrazistych, przyciągających wzrok kolorach. Wybór bramy samonośnej ozdobionej ciekawymi detalami pomoże w nadaniu ogrodowi niepowtarzalnego stylu. Jeżeli jednak wolisz minimalistyczne aranżacje, postaw na klasyczne motywy oparte na prostych formach. Takie bramy prezentują się szczególnie elegancko oraz doskonale współgrają zarówno z nowoczesną, jak i tradycyjną architekturą.

Brama samonośna – wybór na lata

Bramy przesuwne samonośne Gatigo są wykonane z najwyższej jakości materiałów, dzięki czemu mogą służyć domownikom przez wiele lat. Wszystkie wykorzystywane przez nas surowce poddajemy szczegółowym badaniom zarówno w warunkach laboratoryjnych, jak i podczas rzeczywistej eksploatacji. Oferowane bramy samonośne są odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne m.in. na deszcz, śnieg czy bardzo wysokie lub niskie temperatury. Nie ulegają one korozji i nawet pomimo upływu czasu, zachwycają doskonałym wyglądem.

Bramy samonośne, które tworzymy, wykazują odporność także na uszkodzenia mechaniczne. Stabilna konstrukcja oraz sprawny mechanizm stanowią gwarancję, że brama zawsze będzie spełniać swoją funkcję. W przypadku każdego ogrodzenia istotne są też detale. W związku z tym również stosowane przez nas okucia czy zawiasy pochodzą wyłącznie od sprawdzonych dostawców. Dzięki temu mechanizm nawet przy bardzo częstym użytkowaniu działa sprawnie, a Ty nie musisz płacić za kolejne naprawy lub wymianę części.

Automatyzacja stosowana w każdej bramie przesuwnej samonośnej zapewnia komfort wszystkim mieszkańcom posesji. Tworzone przez niemieckiego producenta systemy, które wykorzystuje nasza firma, przechodzą wiele testów świadczących o ich niezawodności. Co więcej, obsługa bramy wyposażonej w napęd jest niezwykle prosta i bezpieczna dla użytkowników. Zautomatyzowany mechanizm płynnie oraz szybko otwiera, a także zamyka bramę, dlatego stawiając na to rozwiązanie, zyskujesz pewność, że nie spóźnisz się do pracy czy na ważne spotkanie.

Brama przesuwna samonośna – funkcjonalność i estetyka

Bramy samonośne to doskonałe rozwiązanie dla każdego, komu zależy na użyteczności połączonej ze świetnym wyglądem. Ta opcja, ze względu na swoje zalety, spełni oczekiwania nawet najbardziej wymagających właścicieli posesji. Jeżeli postawisz na ten typ bramy, nie tylko zyskasz dodatkowe miejsce w swoim ogrodzie, lecz także sprawisz, że Twoja posiadłość będzie wyglądać niezwykle elegancko. Ponadto cały system bez problemu zautomatyzujesz, dzięki czemu korzystanie z bramy będzie jeszcze łatwiejsze.

Wszystkie bramy przesuwne samonośne możesz zaprojektować zgodnie z własnymi potrzebami. Niezależnie od tego, jak będzie wyglądać Twój dom czy ogród, znajdziesz pasującą do posiadłości bramę, która spodoba się każdemu z domowników. Co więcej, wybierając doświadczoną i słuchającą klienta firmę, masz gwarancję, że brama będzie doskonale spełniać swoją funkcję przez wiele lat, niezależnie od częstotliwości jej użycia czy warunków pogodowych.