hero

Brama przesuwna bez przeciwwagi – dlaczego warto?

Porady i trendy

Brama przesuwna bez przeciwwagi – dlaczego warto?

Budowa ogrodzenia wymaga podjęcia paru ważnych decyzji. Jedną z nich jest wybór bramy wjazdowej, która przecież używana będzie codziennie – musi być wygodna, praktyczna, bezpieczna i atrakcyjna wizualnie. Coraz więcej inwestorów decyduje się na bramę przesuwną bez przeciwwagi. Co to za rozwiązanie i jakie ma zalety? Dlaczego warto? Wyjaśniamy!

Brama przesuwna bez przeciwwagi – co to za rozwiązanie?

Brama przesuwna bez przeciwwagi to jeden z dwóch wariantów bramy przesuwnej. 

Tego typu bramy wjazdowe składają się z pojedynczego skrzydła i przesuwają się wzdłuż ogrodzenia, nie zabierając tym samym miejsca na podjeździe. Zwykle mówi się o nich niejako w opozycji do bram dwuskrzydłowych, które otwierają się do wewnątrz posesji i potrzebują nieco przestrzeni do prawidłowej pracy. Produkuje się głównie metalowe i aluminiowe bramy przesuwne. 

Bramy przesuwne standardowo dzielą się na dwa rodzaje.

  • Brama przesuwna szynowa – skrzydło bramy porusza się po specjalnej szynie (prowadnicy z tzw. ogranicznikiem maksymalnego otwarcia się bramy), która stabilizuje jego pracę, więc nie wymaga przeciwwagi. Brama szynowa to właśnie brama przesuwna bez przeciwwagi.
  • Brama przesuwna samonośna – bez przeciwwagi raczej się nie obędzie, gdyż porusza się kilka centymetrów nad ziemią, na specjalnych wózkach.

W przypadku bramy samonośnej, która nie porusza się po szynie jezdnej, konieczne jest wyposażenie jej w przeciwwagę, czyli trójkątne zakończenie o wymiarze ok. 1/3 długości całej bramy. Brama szynowa z kolei nie wymaga takiego „ogona”, dzięki czemu jej wymiary są znacznie mniejsze.

Brama przesuwna bez przeciwwagi – jak działa ten mechanizm?

Zasada działania bramy przesuwnej bez przeciwwagi jest prosta. Brama porusza się wzdłuż ogrodzenia, przesuwając się po szynie jezdnej, zabezpieczonej tzw. ogranicznikiem otwarcia (który zapobiega wysunięciu się bramy z szyny). 

Tego typu brama może się poruszać zarówno w prawą, jak i w lewą stronę oraz być wyposażona w automatykę (również w zaawansowane technologicznie siłowniki, które można łączyć z całym systemem tzw. smart home).

Jak wygląda brama przesuwna bez przeciwwagi? Projekt projektowi nierówny!

Bramy przesuwne bez przeciwwagi mają kilka wspólnych cech, np. niezbędny do ich działania jest montaż szyny jezdnej. Poza tym wyglądają zupełnie odmiennie – dotyczy to ich wymiarów, kolorów czy stylistyki i wynika po prostu z projektu.

Nowoczesne i klasyczne bramy przesuwne bez przeciwwagi

Gatigo stawiamy przede wszystkim na nowoczesny charakter ogrodzeń. Wierzymy, że ogrodzenie ma być nie tylko praktyczne, bezpieczne i wygodne, ale też estetyczne i dopasowane do charakteru całej przestrzeni przydomowej. Wykorzystujemy trendy takie jak minimalizm, kontrasty kolorystyczne, zabawa formą i inspiracje naturą. W takim wydaniu brama przesuwna bez przeciwwagi składa się z płaskich profili, montowanych pionowo lub poziomo i jest pozbawiona zdobień (lub obecne są oryginalne dekoracje, np. wkładki z perforowanej blachy). Doskonale wpisuje się w nowoczesny styl architektoniczno-aranżacyjny.

Na rynku można natomiast spotkać także bardziej „klasyczne” bramy przesuwne bez przeciwwagi, czyli składające się z węższych profili i ram wygiętych w łuki, z bogatymi dekoracjami (metaloplastyczne zdobienia – np. figury geometryczne, rozety, liście i kwiaty, rzeźbione kule) oraz tradycyjnymi grotami.

Ogrodzenia zwykle są produkowane jako kolekcje – warto więc wybrać komponującą się ze stylem budownictwa i aranżacją ogrodu linię, na którą składać się będą przęsła, furtka i brama przesuwna bez przeciwwagi, i wszystkie w takim samym stylu.

Jakie zalety ma brama wjazdowa przesuwna bez przeciwwagi?

Brama przesuwna bez przeciwwagi ma sporo zalet i można je podzielić na praktyczne oraz estetyczne. Nie jest to jednak rozwiązanie zupełnie pozbawione wad – wymaga od swoich właścicieli nieco uwagi, czyli przede wszystkim regularnego oczyszczania szyny jezdnej. 

Brama bez przeciwwagi to spora oszczędność miejsca

Brama wjazdowa bez przeciwwagi jest krótsza od wariantu samonośnego z dodatkowym „ogonem”. Biorąc pod uwagę, że bramy przesuwne potrzebują nieco miejsca do pracy wzdłuż ogrodzenia, może się okazać, że na węższej posesji możliwy będzie tylko montaż bramy przesuwnej bez przeciwwagi.

Jednocześnie w porównaniu z bramą skrzydłową brama przesuwna bez przeciwwagi w ogóle nie zabiera miejsca na podjeździe. Nie dość, że może być on krótszy, to jeszcze dodatkowo samochód można parkować tuż za bramą, co w przypadku bram dwuskrzydłowych nie jest możliwe. 

Brama bez przeciwwagi to estetyka bez „zakłóceń”

Przeciwwaga to metalowe trójkątne zakończenie bramy, które potrafi mocno się kłócić ze stylistyką bramy i ogrodzenia, zwłaszcza jeśli są bardziej ażurowe. Zarówno w przypadku nowoczesnej (czyli minimalistycznej, prostej), jak i tradycyjnej (ozdobnej) bramy przeciwwaga wywołuje efekt „niedopasowania”, obniża jej walory wizualne. Osobom o wysokim wyczuciu estetyki może to przeszkadzać. 

Brama bez przeciwwagi to automatyzacja w służbie komfortu

Brama przesuwna bez przeciwwagi jest dostępna w wariancie otwieranym ręcznie lub automatycznie. Mechanizm zawsze dokupić i zamontować można oddzielnie. Brama wyposażona w siłownik jest wygodna – nie trzeba wysiadać z pojazdu (czyli marznąć, moknąć, przerywać audycji bądź rozmowy) i męczyć się z ciężkim metalem, wystarczy nacisnąć guzik lub nawet tylko zbliżyć się do bramy.

Nowoczesna automatyka do bramy przesuwnej bez przeciwwagi umożliwia łączenie urządzeń w jednym systemie tzw. smart home. Zdalnie, za pomocą smartfona, można otwierać i zamykać bramę oraz furtkę, ale też zarządzać pracą żaluzji i rolet, a nawet ogrzewaniem, oświetleniem i zużyciem energii.

Jak montowana jest brama przesuwna bez przeciwwagi?

Montaż bramy bez przeciwwagi powinni przeprowadzać tylko specjaliści, zwłaszcza jeśli jest wyposażona w automatykę. Rozmieszczenie każdego elementu bramy musi najpierw zostać precyzyjnie zaplanowane, również z uwzględnieniem warunków technicznych indywidualnych dla każdej posesji.

Brama przesuwna bez przeciwwagi wymaga montażu szyny jezdnej oraz słupków posadowionych na fundamencie. Po montażu szyny i rolek prowadzących pozostaje przytwierdzić bramę i sprawdzić, czy działa prawidłowo. Wszystkie elementy muszą precyzyjnie ze sobą współpracować.

A co jeśli… nawet brama bez przeciwwagi się nie zmieści?

Niektóre posesje są specyficznie ukształtowanie – działka jest bardzo wąska, wjeżdża się na nią bezpośrednio z ulicy lub podjazd ma raczej symboliczną długość. W takich sytuacjach zachęcamy do rozważenia montażu bramy łamanej lub bramy teleskopowej. To nowoczesne bramy, których segmenty „łamią się” lub wchodzą jeden w drugi, a tym samym praktycznie nie zabierają miejsca, oferując przy tym wygodną szerokość i automatyczną pracę.

Skontaktuj się z nami!

FAQ:

Dlaczego warto kupić bramę przesuwną bez przeciwwagi?

Brama wjazdowa przesuwna bez przeciwwagi jest krótsza niż wariant z dodatkowym trójkątnym zakończeniem, czyli sprawdza się na węższych działkach, a dodatkowo przeciwwaga nie zaburza walorów wizualnych bramy.

Jak działa brama przesuwna bez przeciwwagi?

Brama przesuwna bez przeciwwagi porusza się po szynie jezdnej i zazwyczaj pracuje automatycznie. Ważnym jej elementem jest ogranicznik otwierania bramy, który dba o to, aby brama nie wysunęła się z szyny.

Ile kosztuje brama przesuwna bez przeciwwagi?

Cena bramy przesuwnej bez przeciwwagi jest uzależniona od kolekcji ogrodzenia, której jest częścią, oraz od montażu automatyki i sposobu zabezpieczenia (bramy ocynkowane i malowane proszkowo są droższe niż niezabezpieczone, ale są odporne na korozję). Zwykle kosztuje od ok. 2500 do 7000 zł.