hero

Ile kosztuje ogrodzenie działki?

Porady i trendy

Ile kosztuje ogrodzenie działki?

Współcześnie, gdy coraz ważniejsza staje się dla nas prywatność, ale też coraz trudniej zadbać o bezpieczeństwo, ogrodzenie posesji staje się w zasadzie niezbędne. Niezależnie od skali budowa ogrodzenia zawsze jest inwestycją, na którą trzeba przeznaczyć pewną ilość środków. W artykule odpowiadamy na pytanie: ile kosztuje ogrodzenie działki, uwzględniając różne czynniki, które na ten koszt mogą wpływać. Zapraszamy!

Od czego zależy koszt ogrodzenia działki?

  • Rozmiar działki, czyli im większa posesja, tym dłuższa jest linia ogrodzenia i tym więcej potrzeba elementów, a więc wzrasta koszt całej inwestycji.
  • Uwarunkowania działki – niektóre posesje są specyficzne, np. wąskie bądź nierówne i pofałdowane. W takim wypadku konieczne może być zastosowanie specjalistycznych rozwiązań (np. lanej podmurówki), konkretnego rodzaju ogrodzenia (lekkiego i stabilnego) bądź nowoczesnej bramy np. teleskopowej. To może podnieść koszt przedsięwzięcia.
  • Rodzaj ogrodzenia – tych na rynku jest sporo, a rozbieżności cenowe mogą być ogromne. Na cenę ma wpływ zarówno materiał ogrodzenia (rodzaj, ilość, jakość), jak i projekt, marka producenta czy sposób zabezpieczenia.
  • Rodzaj bramy wjazdowej – także w obrębie samych bram (a to przecież jest najważniejszy element ogrodzenia) różnice cenowe są łatwo dostrzegalne. Brama zautomatyzowana będzie naturalnie droższa od otwieranej ręcznie, ale na koszt ma wpływ też model zastosowanego mechanizmu.
  • Podmurówka – oczywiście w części przypadków ogrodzenie nie wymaga podmurówki, ale czasem jest ona konieczna (aby je ustabilizować), a czasem buduje się ją, aby podnieść walory wizualne i użytkowe płotu. Również sam koszt podmurówki do ogrodzenia może być różny w zależności od użytych materiałów oraz sposobu budowy (np. wylewka kontra prefabrykowane elementy).
  • Sposób montażu płotu – część ogrodzeń można zamontować we własnym zakresie i tym samym zaoszczędzić, ale nie zawsze jest to możliwe. Koszt montażu przez fachowców może być różny w zależności m.in. od zakresu prac oraz rodzaju ogrodzenia (np. od kilkuset złotych do kilku tysięcy).

Najtańsze ogrodzenie działki. Ile kosztuje siatka?

Najtańszym rodzajem ogrodzenia jest standardowa siatka ze stalowych drutów, którą rozciąga się na słupkach montażowych, a która kosztuje już od ok. 8 zł za metr bieżący. Ogrodzenie z siatki można zamontować bezpośrednio nad gruntem i samodzielnie, a do tego potrzeba jedynie kilku elementów – słupków, obejm, drutu naciągowego i pręta napinającego, które kosztują od kilku do kilkunastu złotych. Łącznie metr ogrodzenia z siatki kosztuje średnio kilkanaście złotych.

Siatka na ogrodzenie dostępna jest zwykle w kilku wariantach, które różnią się m.in. średnicą drutu, sposobem zabezpieczenia (m.in. ocynk, otulina PVC), kolorem oraz rodzajem połączenia (pleciona, zgrzewana). Poszczególne warianty różnią się ceną w zakresie kilku złotych za metr bieżący. Takie ogrodzenie jest chętnie montowane „na tyłach” i z boku posesji, a od frontu łączone z innym rodzajem płotu, o nieco wyższych walorach estetycznych.

Ekonomiczne ogrodzenie działki. Ile kosztuje ogrodzenie panelowe?

Nieco droższym ogrodzeniem, ale nadal z ekonomicznej półki cenowej, są panele – przęsła produkowane z grubego i sztywnego drutu tworzącego oczka, również w wariancie z dodatkowymi przetłoczeniami (drut wygięty na kształt litery „V”). Jest to ogrodzenie solidne i estetyczne, chętnie wybierane do ogrodzenia całej działki,  zwłaszcza że w wersji panelowej dostępne są również furtki i bramy wjazdowe.

Jedno przęsło ogrodzenia panelowego kosztuje od ok. 35 do 250 zł. Na cenę wpływa przede wszystkim wysokość i szerokość panelu oraz średnica drutu. Również lepiej zabezpieczone panele będą nieco droższe. Do każdego panelu doliczyć trzeba słupek montażowy, który kosztuje ok. 40-60 zł oraz obejmy bądź spinki (7-9 zł za jedną). Z kolei furtkę kupimy już za 350-400 zł, a bramę wjazdową z automatem za ok. 4500 zł.

Kompromis między ceną a jakością. Ile kosztuje modułowe ogrodzenie?

Znaczna część właścicieli posesji decyduje się jednak na ogrodzenie modułowe – nie tylko solidne i trwałe (odporne na niekorzystne warunki pogodowe i uszkodzenia mechaniczne), ale też atrakcyjne wizualnie, które można dobrze wkomponować w styl domu i aranżacji przestrzeni przydomowej, przemieniając je w kompozycyjną klamrę. Jest to natomiast obszerna kategoria ogrodzeń, a cena jednego przęsła może wynieść od ok. 200 zł do ponad 1000 zł.

Ogrodzenia z niższej półki cenowej

Te tańsze propozycje to zazwyczaj ogrodzenia mniej wyszukane, o nieco bardziej powtarzalnych wzorach oraz ogrodzenia ażurowe (mniej materiału). Niższa cena ogrodzenia często wynika również z tego, że nie jest zabezpieczone przed korozją – decydując się na samodzielnie pomalowanie ogrodzenia, można więc nieco zaoszczędzić.

Ogrodzenia ze średniej półki cenowej

Ogrodzenia ze średniej półki cenowej, których jedno przęsło kosztuje od 300 do 600 zł, wyróżniają się wizualnie, bazują na ciekawych projektach i zwykle są już dobrze zabezpieczone przed czynnikami zewnętrznymi (np. powłoką cynkową i farbą proszkową). W tej kategorii znajdziemy też mniej ażurowe ogrodzenia, wypełnione w dużej części (lub w całości) materiałem (np. żaluzjowe).

Ogrodzenia z kategorii „premium”

Ogrodzenia z kategorii „premium”, których jeden element kosztuje od 600 zł w górę, potrafią skutecznie podnieść prestiż całej posesji! Najczęściej są to dość nowoczesne propozycje, realizujące artystyczne założenia np. formę otwartą, jak kolekcja Linea. Poza oryginalnym wzornictwem możemy mieć pewność, że cena przekłada się na najlepsze materiały i najsolidniejsze wykończenie, a ogrodzenie nie straci swojej fabrycznej kondycji przez lata.

Koszt ogrodzenia a brama wjazdowa

Istotnym elementem każdego ogrodzenia jest także brama wjazdowa, której cena jest w głównej mierze uzależniona od wyposażenia w mechanizm, ale też od wymiarów bramy, wariantu (skrzydłowa, przesuwna lub nowoczesna – brama łamana czy brama teleskopowa) oraz oczywiście od kolekcji ogrodzenia. Bramy otwierane ręcznie są znacznie tańsze (nawet do 1000 zł), a wersje zautomatyzowane kosztują zwykle co najmniej 3000-4000 zł.

Jak obliczyć, ile kosztuje ogrodzenie działki?

Biorąc pod uwagę powyższe rozważania, nie da się precyzyjnie określić, ile kosztuje ogrodzenie działki, ponieważ jest to zależne od zbyt wielu różnorodnych czynników. Szacunkowo możemy przyjąć następujące wartości:

  • 10-20 zł za metr bieżący ogrodzenia z siatki,
  • 50-70 zł za metr bieżący ogrodzenia panelowego,
  • 150-1000 zł za metr bieżący ogrodzenia modułowego.

W pierwszym kroku zawsze należy zmierzyć długość przyszłego ogrodzenia. Po wyborze konkretnej kolekcji można już w miarę precyzyjnie określić, ile przęseł i elementów montażowych będziemy potrzebować, i pomnożyć ich liczbę przez cenę.

Następnie pozostaje wybrać furtkę i bramę wjazdową i dodać ich ceny do obliczeń. Do budżetu powinniśmy także włączyć koszt wykonania podmurówki (materiały i robocizna) oraz montażu ogrodzenia.

Skontaktuj się z nami!

FAQ:

Ogrodzenie działki – ile kosztuje w najtańszej wersji?

Najtańsze ogrodzenie działki zbudujemy z siatki, a jest to koszt ok. 10-20 zł za metr. Nieco droższe, ale bardziej estetyczne i idealne na ogrodzenie stałe, są panele – to ok. 50-70 zł za metr bieżący ogrodzenia. Oba rodzaje ogrodzenia można zamontować samodzielnie i nie potrzebują podmurówki.

Nowoczesne metalowe ogrodzenia działki – ile kosztują?

Ogrodzenia z metalu oraz w wersji modułowej (składające się z gotowych elementów) mają dość zróżnicowane ceny. Jedno przęsło ogrodzenia kosztuje od 200 zł do ponad 1000 zł – w zależności od projektu, producenta, budowy, stopnia wypełnienia i materiałów. Do tego trzeba doliczyć jeszcze furtkę (średnio 300-1000 zł) oraz bramę wjazdową (od ok. 1000 zł w wersji otwieranej ręcznie do nawet kilkunastu tysięcy w przypadku bram nowoczesnych np. teleskopowych i pracujących automatycznie).

Od czego zależy to, ile kosztuje ogrodzenie działki?

Najważniejsze dwa czynniki wpływające na koszt ogrodzenia działki to: 1. wymiary działki oraz 2. rodzaj ogrodzenia (rodzaj, ilość i jakość materiału, walory estetyczne, sposób zabezpieczenia, wymiary).