hero

Jaka powinna być szerokość bramy wjazdowej?

Porady i trendy

Jaka powinna być szerokość bramy wjazdowej?

Brama wjazdowa jest najważniejszym elementem każdego ogrodzenia, to ona zapewnia bezpieczeństwo i komfort korzystania z posesji. Ważne są dobrze dopasowane do potrzeb rodzaj i funkcje mechanizmu, estetyka, a w szczególności – szerokość bramy wjazdowej. Przepisy prawa narzucają w tej kwestii minimalne wartości, ale jak to wygląda w praktyce?

Minimalna szerokość bramy wjazdowej – przepisy prawne

Nowelizacja Prawa budowlanego z 2015 roku znacznie uprościła procedurę stawiania ogrodzenia, ale inwestorzy nadal mają obowiązek stosować się do wytycznych. Prawo reguluje najważniejsze kwestie związane z wymaganiami technicznymi płotu – nie mogło w nich zabraknąć wzmianki o bramie!

Jaka powinna być szerokość bramy wjazdowej? Minimum 2,4 m (w świetle wjazdu) – według Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 roku w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. W przepisach określono także minimalną szerokość furtki – 0,90 m oraz maksymalną wysokość ogrodzenia – 2,2 m (bez obowiązku zgłaszania budowy). Na pewno warto też zerknąć na zapisy dotyczące aspektów bezpieczeństwa ogrodzenia, z których najważniejszym jest zakaz montażu ostro zakończonych elementów (np. grotów) poniżej 1,8 m wysokości płotu.

Wracając natomiast do samej bramy – 2,4 m to szerokość minimalna, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by brama wjazdowa była szersza. Wręcz przeciwnie – zdecydowanie warto zastanowić się nad szerszym modelem, bo to zapewni kierowcom komfort. Biorąc pod uwagę, że przeciętny samochód osobowy jest szeroki na 1,8 m, zostaje naprawdę niewiele miejsca, zwłaszcza gdy podjazd jest krótki lub na posesję wjeżdża się bezpośrednio z ulicy.

Jaka szerokość bramy wjazdowej jest więc optymalna?

Można by stwierdzić, że im szersza brama, tym lepiej! Jest w tym sporo prawdy, ale z drugiej strony zwiększone wymiary bramy podnoszą jej koszt. Dodatkowo nie zawsze montaż bardzo szerokiej bramy jest w ogóle możliwy, a wiele zależy od uwarunkowań przestrzennych samej posesji.

Jaka szerokość bramy wjazdowej na posesje szerokie i duże?

Posesja duża i szeroka daje największe pole do popisu podczas planowania wjazdu – o bezpieczeństwo i wygodę można zadbać nawet bez większych strat w przestrzeni użytkowej i zdecydować się na w zasadzie dowolny rodzaj bramy. Warto zadbać o szerokość bramy wjazdowej wynoszącą co najmniej 3,5 m.

Dysponując taką przestrzenią w świetle wjazdu, redukujemy ryzyko uszkodzeń (np. otarć) pojazdu oraz oczywiście samej bramy, nawet podczas wjeżdżania pod kątem. Za taką decyzję z pewnością będą wdzięczni również dostawcy mebli czy sprzętu AGD, kurierzy i ekipy remontowe! To także szczególnie ważne, jeśli któryś z domowników używa większego pojazdu – nawet będąc dobrym kierowcą oraz dobrze „czując” swój samochód, warto po prostu wyeliminować niepotrzebne sytuacje stresujące i zapewnić sobie codzienny komfort!

Długi, wygodny podjazd przed bramą wjazdową

Wygodę i bezpieczeństwo zapewnia również dodatkowy długi podjazd przed bramą – jeśli tylko wymiary działki i plan zagospodarowania posesji nie wadzą, warto podjąć decyzję o jego przedłużeniu. Długi podjazd to brak konieczności wjeżdżania na posesję pod kątem i dodatkowy parking dla gości.

Zapewniając sobie odpowiednio długi podjazd przed bramą, można też zdecydować się na ciut węższy model bramy. Wjeżdżając w nią prostopadle, bez manewru skrętu, ryzyko otarcia jest bardzo małe. Podjazd o takiej długości, aby mógł na nim parkować samochód, jest niezbędny, jeśli na posesję wjeżdża się z ruchliwej ulicy, a bramę trzeba otwierać ręcznie. Pozostawienie pojazdu na drodze to zagrożenie dla wszystkich uczestników ruchu drogowego.

Automatyczna brama wjazdowa przesuwna

Na dużej i szerokiej posesji genialnie sprawdzają się bramy przesuwne z automatem. Poruszają się w linii ogrodzenia, dzięki czemu nie zabierają miejsca na podjeździe. Taki wariant bramy zwykle zapewnia od 3-4 m szerokości wjazdu i umożliwia parkowanie na podjeździe – tuż za skrzydłem. Automat z kolei gwarantuje komfort – nie trzeba siłować się z bramą, moknąć i marznąć!

Jaka szerokość bramy wjazdowej na posesje wąskie i małe?

Posesje nieduże i wąskie sprawiają nieco kłopotu podczas projektowaniu wjazdu, ale i w tym wypadku warto postawić na szerokość bramy przynajmniej 3 m, czyli zapewnić sobie komfort, bezpieczeństwo i wszystkie inne korzyści, które wskazaliśmy wyżej! Tylko jak to zrobić? Montaż bramy przesuwnej może nie być osiągalny, ale jest jeszcze kilka innych rozwiązań!

Klasyczna brama wjazdowa dwuskrzydłowa

Bramy skrzydłowe są obecnie dostępne w wielu różnych rozmiarach – zapewniają szerokość wjazdu od minimalnych, „odgórnych” 2,4 m do nawet kilku metrów. Nie potrzebują miejsca wzdłuż ogrodzenia, zatem skromna szerokość działki nie jest problemem. Trzeba oczywiście wziąć pod uwagę to, że skrzydła otwierają się do wewnątrz posesji, więc niemożliwe będzie parkowanie tuż za bramą. Bramy jedno- i dwuskrzydłowe są także wyposażane w automatykę.

Problemem może być natomiast bardzo krótki podjazd pod dom (skrzydła zabierają nieco tego miejsca) oraz pochyłość działki. W tych dwóch przypadkach warto zerknąć na jeszcze inne rozwiązanie!

Bramy wjazdowe składane i teleskopowe

Gatigo opracowaliśmy dwa modele nowoczesnych bram wjazdowych specjalnie dla takich „problematycznych” posesji – małych, wąskich bądź nierównych. Chcieliśmy zapewnić ich właścicielom jednocześnie sporą szerokość wjazdu i oszczędność miejsca. W ten sposób powstała brama składana i teleskopowa.

Oba modele bram są zbudowane z segmentów, które „łamią się” i składają (brama składana) lub wchodzą jeden w drugi (brama teleskopowa). Tym samym zapewniają szerokość wjazdu na poziomie 3-3,5 m lub więcej, ale w zasadzie nie potrzebują wolnej przestrzeni ani wzdłuż ogrodzenia, ani na podjeździe. Dodatkowo wyróżniają się nowoczesnym, minimalistycznym wzornictwem!

Jak ustalić właściwe wymiary bramy wjazdowej?

Pierwszym kryterium do uwzględnienia są już same gabaryty pojazdów domowników (lub innych osób korzystających z posesji). Dodatkowo należy wziąć pod uwagę promień skrętu pojazdu, który w przypadku samochodów osobowych wynosi ok. 5-6 m. Jeśli stawiamy na minimalną szerokość bramy, powinniśmy zadbać o długi na 5-6 m podjazd, aby umożliwić prostopadły wjazd. W przeciwnym razie szerokość bramy powinna wynosić co najmniej 3-3,5 m.

Skontaktuj się z nami!

FAQ:

Jakiej szerokości brama wjazdowa jest zgodna z przepisami?

Według przepisów (Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 roku w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie) minimalna szerokość bramy wjazdowej to 2,4 m.

Na jaką szerokość bramy wjazdowej na posesję się zdecydować?

Warto zdecydować się na szerokość bramy przynajmniej 3-3,5 m, dzięki czemu ryzyko uszkodzeń samochodu i bramy podczas manewrów będzie mniejsze.

Jaka powinna być odległość bramy wjazdowej od ulicy?

Bramę wjazdową warto zamontować w odległości ok. 5-6 m od ulicy. Tyle wynosi (zwykle) promień skrętu samochodu, dzięki czemu do bramy będzie można wjeżdżać prostopadle. Jeśli nie jest to możliwe, warto zdecydować się bramę szerszą.