hero

Jakie powinny być wymiary bramy wjazdowej?

Porady i trendy

Jakie powinny być wymiary bramy wjazdowej?

Wymiary bramy wjazdowej są regulowane przepisami polskiego prawa, a ponadto uzależnia się je od specyfiki samej posesji – np. linii ogrodzenia czy długości i szerokości podjazdu przed domem. Odpowiednio dobrana brama wjazdowa wpływa nie tylko na komfort domowników, ale przede wszystkim na ich bezpieczeństwo! Sprawdź, jak ustalić wymiary bramy wjazdowej i o czym pamiętać podczas zakupu tego elementu ogrodzenia!

Wymiary bramy wjazdowej w świetle przepisów prawa

Niewiele osób (a przynajmniej dopóki nie stajemy przed koniecznością wzniesienia ogrodzenia) wie, że budowa ogrodzenia jest regulowana przepisami polskiego prawa. Dotyczą one m.in. dopuszczalnej wysokości ogrodzenia, obecności elementów ostro zakończonych czy lokalizacji płotu. Ponadto, poza prawem budowlanym istotne są także warunki zabudowy czy plany zagospodarowania przestrzennego, które mogą nakładać na inwestorów dodatkowe obowiązki w związku z budową ogrodzeń.

Szerokość bramy wjazdowej a prawo budowlane

Zgodnie z przepisami prawnymi szerokość bramy wjazdowej musi wynosić przynajmniej 2,4 m. Jest to absolutne minimum i jeśli tylko jest taka możliwość, warto zamontować bramę szerszą – popularna wartość to od 3,5 m do nawet 5 m szerokości.

Wysokość bramy wjazdowej a prawo budowlane

Z kolei wysokość bramy wjazdowej zwykle wynosi tyle, ile pozostałych elementów ogrodzenia. W tym wypadku należy pamiętać, że ogrodzenie nie może być wyższe niż 2,2 m – chyba że zgłosimy fakt jego budowy, a urzędnicy nie wyrażą sprzeciwu.

Natomiast poniżej wysokości 1,8 m na ogrodzeniu nie mogą być zamontowane żadne ostro zakończone czy niebezpieczne dla zwierząt i ludzi elementy – m.in. groty, drut kolczasty czy ozdobne tłuczone szkło.

Zarówno wymiary bramy wjazdowej, jak i jej kształt muszą być bezpieczne – dla domowników i ich gości, ale także dla wszystkich uczestników ruchu drogowego.

Wymiary bramy wjazdowej na dużej i szerokiej posesji

Szczęśliwi właściciele działek dużych i przede wszystkim – szerokich – mają pełną możliwość zaplanowania budowy i wymiarów bramy wjazdowej w taki sposób, aby była w pełni bezpieczna i komfortowa nawet wtedy, gdy „zmotoryzowanych” jest kilku domowników. O co warto zadbać?

  • Szerokość bramy wjazdowej równą lub większą niż 3,5 m. To minimalizuje ryzyko otarcia się o bramę pojazdu, zwłaszcza jeśli ma spore gabaryty, lub gdy na manewr skrętu z ulicy pozostaje niewiele miejsca. Warto pamiętać nie tylko o samochodach domowników, ale też np. o firmach dostarczających meble czy duży sprzęt.
  • Dodatkowy krótki podjazd przed bramą wjazdową. W idealnej sytuacji na takim dodatkowym podjeździe jest wystarczająco dużo miejsca, aby móc bezpiecznie zaparkować samochód bez stworzenia zagrożenia dla uczestników ruchu drogowego na sąsiadującej z działką ulicy.
  • Montaż bramy przesuwnej. Jeśli tylko pozwala na to szerokość działki, warto zdecydować się na wygodną bramę przesuwną z automatem. Zapewni to najwięcej przestrzeni do wjazdu i ułatwi manewrowanie, nie ograniczając przy tym miejsca na podjeździe.

Wymiary bramy wjazdowej na małej i wąskiej posesji

Właściciele działek niewielkich, a zwłaszcza bardzo wąskich, mają utrudnione zadanie – jednak korzystając z nowoczesnych rozwiązań, nadal można zaplanować wygodny i bezpieczny wjazd na posesję. O czym trzeba pamiętać?

  • szerokości bramy 3-4 m. Nawet jeśli posesja jest zbyt wąska, a podjazd zbyt krótki, aby zamontować klasyczną bramę przesuwną lub skrzydłową, to nadal można zaplanować tak wygodną szeroką bramę – np. harmonijkową! Z jednej strony zapewnia komfortowy przejazd, a z drugiej prawie nie zabiera miejsca na posesji.
  • automatyzacji pracy bramy. Możliwość automatycznego otwierania jest niezbędna zwłaszcza wtedy, gdy na posesję wjeżdża się bezpośrednio z ulicy. W takiej sytuacji konieczność opuszczenia i pozostawienia pojazdu na drodze to duże niebezpieczeństwo dla innych kierowców!
  • nowoczesnym rodzaju bramy. Warto poczytać o bramie harmonijkowej (składanej) oraz teleskopowej. Zostały zaprojektowane dla małych, wąskich i nierównych działek, na których klasyczne rozwiązania się nie sprawdzają. To dzięki tym modelom można zapewnić sobie sporą szerokość bramy, a zarazem maksymalną oszczędność miejsca na podjeździe.

Wymiary bramy wjazdowej a odległość od ulicy i promień skrętu

Poza indywidualnymi uwarunkowaniami działki oraz potrzebami i preferencjami ich właścicieli do dostosowania odpowiednich wymiarów bramy należy wziąć pod uwagę odległość od szosy i promień skrętu samochodu.

Warto pamiętać, że minimalny promień skrętu dla samochodu osobowego to 5-6 m. Taka też powinna być odległość od krawędzi szosy do bramy wjazdowej, a więc długość podjazdu. W takiej sytuacji będzie można bezpiecznie wjechać w bramę o szerokości nawet 2,5-3 m. Jeśli nie jest możliwe zachowanie takiej odległości, należy zdecydować się na szerszą bramę. Wtedy nawet wjazd pod kątem nie będzie stwarzał zagrożenia zarysowania pojazdu.

Wymiary bramy wjazdowej a jej rodzaj

Obecnie w sprzedaży dostępnych jest kilka rodzajów bramy wjazdowej i te modele mogą znacznie różnić się szerokością. Rodzaj bramy należy dostosować do wymiarów i ukształtowania działki. Sprawdźmy, jak się to prezentuje!

  • Brama przesuwna – poruszająca się w linii ogrodzenia, zwykle wyposażona w siłownik do automatycznego otwierania i zamykania. Nie zajmuje miejsca na podjeździe, ale do poprawnej pracy wymaga często ok. 10 m wzdłuż linii działki (wszystko zależy oczywiście od szerokości wjazdu). Jej szerokość zazwyczaj jest większa niż 3 m (najczęściej kupujący decydują się na 4 m), a może osiągnąć nawet ponad 10 m!
  • Brama skrzydłowa – składająca się z dwóch skrzydeł otwierających się do wewnątrz posesji. Zwykle zapewnia szerokość wjazdu na poziomie 3-5 m i można wyposażyć ją w automat. Sprawdza się na działkach wąskich, ale wymaga ok. 2-3 m podjazdu do rozwarcia skrzydeł. Nie zawsze da się ją zamontować na działce pochyłej.
  • Brama składana (harmonijkowa, łamana) – dwustronnie lub jednostronnie. To rozwiązanie dla wąskich posesji i krótkich podjazdów. W przypadku bramy dwustronnej często (choć nie zawsze) wystarczy 1 m podjazdu do bezpiecznej jej pracy. Otwiera się automatycznie i może być montowana nawet wówczas, gdy na posesję wjeżdża się od razu z ulicy. Może zapewnić wjazd o szerokości kilku metrów!
  • Brama teleskopowa – w pełni zautomatyzowana brama, której skrzydła zachodzą jedno na drugie. Jest to alternatywa dla klasycznej bramy przesuwnej w sytuacji, gdy działka jest zbyt wąska, a podjazd bardzo krótki. Jej szerokość to od 3,5 do nawet 8 m!

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą nowoczesnych bram wjazdowych od Gatigo. Masz pytania, potrzebujesz porady? Skontaktuj się z naszymi specjalistami!

Skontaktuj się z nami!

FAQ:

Jakie wymiary bramy wjazdowej trzeba wziąć pod uwagę?

Najważniejszym wymiarem bramy wjazdowej jest szerokość, która powinna wynieść ok. 3-3,5 m lub więcej. Do ustalenia odpowiedniej szerokość bramy należy wziąć pod uwagę m.in. odległość wjazdu na posesję do ulicy oraz promień skrętu samochodu.

Jakie wymiary bramy wjazdowej przewiduje prawo budowlane?

Zgodnie z polskim prawem budowlanym bramy wjazdowe nie mogą mieć mniej niż 2,4 m szerokości. W praktyce rzadko kiedy taka szerokość jest bezpieczna i wygodna.

Jakie są rodzaje bram wjazdowych?

Bramę wjazdową produkuje się obecnie głównie w czterech wersjach. Wyróżnia się bramy wjazdowe: przesuwne, skrzydłowe, teleskopowe i składane (harmonijkowe).