hero

Najpopularniejsze rodzaje bram wjazdowych – na jaką bramę się zdecydować?

Porady i trendy

Najpopularniejsze rodzaje bram wjazdowych – na jaką bramę się zdecydować?

Brama wjazdowa jest najważniejszym elementem ogrodzenia – używana jest przecież codziennie, ma zapewniać domownikom czy użytkownikom bezpieczeństwo i komfort. Aktualnie, gdy w sprzedaży dostępne są różne rodzaje bram wjazdowych, dopasowanie tego elementu do wymagań oraz specyfiki posesji przestaje być problemem, jeśli tylko dobrze orientujemy się w tym temacie – w czym pomagamy tym krótkim poradnikiem!

Popularne rodzaje bram wjazdowych na posesję – bramy przesuwne i skrzydłowe

Dwa znane, bardzo popularne i chętnie wykorzystywane rodzaje bram wjazdowych to bramy przesuwne i skrzydłowe (bramy rozwierane). Obie znajdują zastosowanie w ogrodzeniach zarówno domów, jak i obiektów firmowych, przemysłowych czy też publicznych. Obie mają też swoje wady i zalety oraz ograniczenia, czyli wymagają do sprawnej pracy odpowiednich warunków!

Bramy wjazdowe przesuwne

Bramy przesuwne są tak niezwykle popularne, ponieważ praktycznie nie zabierają miejsca na posesji – pojazd można zaparkować nawet tuż za bramą, bez obawy o jego uszkodzenie czy zarysowanie. Sam podjazd może być więc bardzo krótki. Brama składa się tylko z jednego skrzydła, które przesuwa się w linii ogrodzenia. To skrzydło bramy przesuwnej może mieć różną długość, dzięki czemu można zapewnić sobie wjazd o komfortowej szerokości – co najmniej kilku metrów!

Wyróżnia się dwa rodzaje bram wjazdowych przesuwnych: szynowe i samonośne. W pierwszym wariancie brama jest wyposażona w kółka i przesuwa się po szynie (jest to zwykle nieco tańszy model, lecz trzeba pamiętać o regularnym czyszczeniu szyny). Bramy przesuwne samonośne poruszają się natomiast kilka centymetrów nad ziemią.

Główne zalety bramy wjazdowej przesuwnej to:

 • oszczędność miejsca na posesji,
 • duży wybór (rozmiar, konstrukcja, estetyka),
 • możliwość dopasowania np. pod względem stylistyki,
 • możliwość montażu systemu do automatyki czy antywłamaniowego.

Wadą tego rodzaju bramy wjazdowej jest konieczność zapewnienia miejsca wzdłuż linii ogrodzenia (często nawet kilkanaście metrów), co nie jest możliwe na wąskich posesjach.

Bramy wjazdowe skrzydłowe

Wariant skrzydłowy bramy wjazdowej ma wciąż mnóstwo zwolenników. To nie dziwi – ten rodzaj bram wyróżnia prosta, a tym samym niesprawiająca problemów konstrukcja. Przy tym dostępne są w tak wielu różnych wariantach, że perfekcyjne dopasowanie do preferencji jest jak najbardziej możliwe. Wciąż dostępne są w sprzedaży np. klasyczne, bogato dekorowane bramy jedno- lub dwuskrzydłowe ze stylową ornamentyką, ale tuż obok nich pojawiają się nowoczesne, minimalistyczne modele.

Bramy rozwierane, skrzydłowe dobrze sprawdzają się na posesjach wąskich, bo nie trzeba im zapewnić przestrzeni w linii ogrodzenia. Brama zabiera niemal tylko tyle miejsca, ile faktycznie wynosi światło wjazdu. Mimo to pojawiają się liczne ograniczenia: skrzydła bramy potrzebują miejsca na podjeździe i w bezpośrednim ich sąsiedztwie nie można zaparkować pojazdu, a ponadto brama ta nie sprawdzi się na pochyłym, nierównym terenie.

Bramę wjazdową skrzydłową wyróżnia przede wszystkim:

 • możliwość montażu na wąskiej działce,
 • często niższy koszt w porównaniu z wariantem przesuwnym,
 • mnogość wariantów i różnorodna stylistyka,
 • prosta konstrukcja i bezawaryjna praca.

Nowoczesne rodzaje bram wjazdowych na posesję – składana i teleskopowa

Bramy wjazdowe przesuwne oraz skrzydłowe zapewniają komfort poruszania się po posesji, lecz muszą mieć odpowiednie warunki. Brama przesuwna potrzebuje działki szerokiej, czyli sporo miejsca w linii ogrodzenia. Brama wjazdowa dwuskrzydłowa wymaga z kolei nieco dłuższego podjazdu i równego terenu.

A co w przypadku posesji zarówno wąskiej, jak i z bardzo krótkim podjazdem? Takiej, na której dosłownie każdy centymetr przestrzeni jest na wagę złota? Na której pojazd regularnie lub nawet okazyjnie musi być parkowany tuż przy bramie?

Bramy stworzone dla posesji wąskich i z krótkim podjazdem

W Gatigo opracowaliśmy dwa rozwiązania dla takich „problematycznych” posesji – bramę składaną i bramę teleskopową. Skrzydło (lub skrzydła) bramy składanej „łamią się”, a segmenty bramy teleskopowej „wchodzą” jeden w drugi. W przypadku wariantu składanego po otwarciu brama zajmuje zaledwie 1-2 m na podjeździe (w zależności od liczby skrzydeł i wymiarów). Brama teleskopowa jest automatycznie nieco szersza, ale nadal możliwa do montażu na bardzo wąskiej działce. Oba rodzaje bram wjazdowych są zautomatyzowane.

Bramy łamane i teleskopowe mają szereg zalet, a najważniejsze to:

 • możliwość montażu na działkach wąskich,
 • komfort poruszania się po krótkich podjazdach,
 • możliwość montażu na terenie pochyłym,
 • bezpieczeństwo przy wjeździe bezpośrednio z ulicy,
 • w pełni zautomatyzowana praca,
 • nowoczesny design i komfort użytkowania.

Rodzaje otwierania bram wjazdowych – ręcznie kontra automatycznie

Bramy składane i teleskopowe Gatigo są produkowane w wersji zautomatyzowanej. Bramy przesuwne i bramy dwuskrzydłowe coraz częściej można kupić już w wersji z automatem lub wyposażyć je w ten mechanizm oddzielnie. Wciąż jeszcze natomiast funkcjonują modele otwierane ręcznie. Czy mechanizm jest niezbędny? Niezbędny nie, ale wyjątkowo praktyczny, ponieważ:

 • nie trzeba mocować się z ciężką konstrukcją bramy,
 • nie trzeba moknąć, marznąć, przerywać rozmowy z pasażerem lub
 • tracić okazji do wysłuchania ulubionej piosenki czy audycji,
 • bramę można otwierać pilotem lub nawet smartfonem,
 • pracę bramy można zaprogramować,
 • brama automatyczna przyspiesza wjazd i wyjazd,
 • mechanizm można połączyć z systemem tzw. smart home i za pomocą,
 • jednego urządzenia sterować bramą, furtką i urządzeniami domowymi,
 • brama automatyczna zapewnia bezpieczeństwo – zwłaszcza gdy wjeżdża się na posesję bezpośrednio z ulicy,
 • taka brama może również automatycznie się blokować.

Jeśli właśnie kupujemy bramę, warto od razu zdecydować się na model wyposażony w mechanizm. Jeśli obecna brama jest w dobrym stanie, warto dokupić i zamontować automatykę, aby usprawnić jej pracę.
W przypadku pytań czy wątpliwości lub potrzeby pomocy w wyborze odpowiedniego rozwiązania zapraszamy do kontaktu ze specjalistami Gatigo!

Skontaktuj się z nami!

FAQ:

Jakie są rodzaje bram wjazdowych na posesję?

Najpopularniejsze dwa rodzaje bram wjazdowych to: przesuwne (przesuwające się w linii ogrodzenia) i skrzydłowe (ze skrzydłami otwieranymi do wewnątrz posesji). Dwa nowoczesne rodzaje bram wjazdowych to: składane (łamane) i teleskopowe.

Jaki rodzaj bramy wjazdowej na posesję wąską i z krótkim podjazdem?

Na posesji wąskiej i z krótkim podjazdem dobrze sprawdzi się brama teleskopowa (jej segmenty „wchodzą” jeden w drugi) lub składana (skrzydła „łamią się”). Modele nie zajmują miejsca ani w linii ogrodzenia, ani na podjeździe, a jednocześnie zapewniają odpowiednio wygodną szerokość bramy wjazdowej. Są zautomatyzowane.

Czym charakteryzują się bramy składane i teleskopowe?

Bramy składane mają skrzydła, które się załamują i składają jak harmonijka. Bramy teleskopowe składają się z segmentów, które „chowają się” jeden w drugi. Praca obu rodzajów bram jest zautomatyzowana. Przeznaczone są na posesje wąskie, małe, z krótkimi podjazdami czy też spadkami terenu.