hero

Nowoczesne ogrodzenia – jakie trendy królują w ogrodzeniach?

Porady i trendy

Nowoczesne ogrodzenia – jakie trendy królują w ogrodzeniach?

Ogrodzenie posiadłości pełni wiele funkcji. Wyznacza granice działki, zabezpiecza ją przed osobami trzecimi, zapewnia prywatność domownikom. To najważniejsze, jednak wyłącznie użytkowe zadania. Warto pamiętać, że ogrodzenie domu to także najbardziej widoczna część posesji, przez co odgrywa również rolę reprezentacyjną i dekoracyjną.

Dobrze dobrane współgra ze stylem domu i stanowi jego idealne dopełnienie. Nowoczesne ogrodzenia powinny łączyć w sobie funkcjonalność, wielozadaniowość i niepowtarzalny szyk, co w połączeniu z aranżacją domu i ogrodu stworzy spójną całość i stanie się istotnym elementem przestrzeni życiowej mieszkańców. Jakie trendy królują w projektowaniu ogrodzeń w ostatnich latach? Jak wybrać modne ogrodzenie, które nie straci na swej nowoczesności przez wiele lat? Sprawdź, jak wykorzystujemy aktualne trendy w projektowaniu naszych niepowtarzalnych kolekcji ogrodzeń!

Modne ogrodzenia, czyli minimalizm i prostota wzornictwa

Silnym i mocno widocznym trendem architektonicznym i aranżacyjnym, który króluje już od dobrych kilku, a nawet kilkunastu lat jest minimalizm. To proste, estetyczne, geometryczne formy, których wyrazem w naszej marce Gatigo jest kolekcja ogrodzeń Linea.

Profile przęseł systemów ogrodzeniowych Linea montowane są regularnie, pionowo do podłoża, w równych odstępach. Ich układ tworzy rytmiczną, przyjemną dla oka kompozycję. Profile nie są dodatkowo dekorowane, jednak ogrodzenie można ozdobić kolorem. Standardowo nasze ogrodzenia malujemy na kolory ciemne i stonowane, na przykład:

 • księżycowy antracyt
 • wulkaniczny grafit
 • mocca brąz
 • karbonową czerń

Jednak w naszej ofercie nie mogło zabraknąć kolorów bardziej odważnych – żółci, czerwieni, zieleni, różu czy bieli. Wybrany kolor ogrodzenia (lub kilka) można zastosować do całości ogrodzenia lub tylko do poszczególnych, wybranych profili, by stworzyć niebanalne kontrasty kolorystyczne. Pomysłowym rozwiązaniem jest też drewno polimerowe, które wygląda bardzo naturalnie, a przy tym jest odporne na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych i świetnie komponuje się z surowością stali.

Inspiracja z natury, czyli dekorowane panele ogrodzeniowe                                        

Dom pod miastem czy na jego obrzeżach to dla wielu wymarzona odskocznia od wielkomiejskiego zgiełku i możliwość codziennego kontaktu z naturą. Zielona okolica i zadbany ogród sprzyjają relaksowi i rekreacji na świeżym powietrzu. W projektowaniu nowoczesnej przestrzeni do życia coraz więcej ludzi korzysta z piękna i mocy natury. Dlatego w Gatigo zaprojektowaliśmy kolekcję ogrodzeń Natura, której autorem jest nasza zdolna projektantka Agnieszka Wróbel. Nowoczesna forma paneli ogrodzeniowych łączy się tu ze wzornictwem inspirowanym przyrodą.

Ogrodzenia z tej kolekcji składają się z prostych, estetycznych przęseł z pionowo lub poziomo zamocowanymi płaskimi profilami. Elementy dekoracyjne, czyli pięknie zdobione profile o różnej szerokości montowane są w części każdego przęsła – równolegle lub prostopadle do podłoża, w zależności od indywidualnych preferencji Klienta. W stalowych panelach wycięte są różne wzory inspirowane otaczającą nas przyrodą. Kolekcja Natura to kilka wariantów ogrodzenia:

 • kwieciste łąki (delikatne, geometryczne wzory, które układają się na kształt kwiatów);
 • sosnowy las (eleganckie „jodełki”, które pięknie wkomponują się w porośnięty iglakami ogród);
 • subtelne listki (maleńkie, „łezkowate” listki, które równo, geometrycznie rozłożone prezentują się nie tylko zjawiskowo, ale i wyjątkowo estetycznie);
 • gwiaździste niebo (niewielkie otwory w profilach tworzą maleńkie prześwity i wyglądają jak Droga Mleczna na nocnym niebie);
 • wiosenny deszcz (podłużne i kwadratowe otwory ułożone są w taki sposób, by stworzyć skojarzenie z ciepłymi, wiosennymi strugami deszczu);
 • morska fala (podłużne wycięcia o różnych długościach rozmieszczone są w taki sposób, by stworzyć wrażenie falowania);
 • dekoracyjne gałązki (cienkie profile ułożone są pozornie chaotycznie – na różne strony, co przypomina gałęzie drzewa).

Nowoczesne ogrodzenie to ochrona prywatności

Nowoczesne ogrodzenia z wypełnieniem, bez prześwitów to doskonała propozycja dla osób, które cenią estetykę, a jednocześnie chcą ukryć swoją posesję przed wzrokiem osób trzecich – sąsiadów czy przechodniów. Takie rozwiązanie daje nie tylko poczucie bezpieczeństwa, ale też intymności i pozwala swobodnie spędzać czas z rodziną i przyjaciółmi na tarasie czy w ogrodzie.

Proste i efektowne ogrodzenie żaluzjowe Stante

W ofercie Gatigo nie mogło zabraknąć nowoczesnego ogrodzenia „żaluzjowego” z kolekcji Stante. Profile tego ogrodzenia ułożone są pod kątem i wyglądem przypominają właśnie okienne żaluzje. Dzięki temu zarówno domownicy, jak i ich goście mają poczucie prywatności. W tak zabezpieczonym ogrodzie można śmiało zażyć kąpieli słonecznej, poćwiczyć na macie czy zrobić grilla bez obaw o ciekawskie spojrzenia postronnych obserwatorów.

Prywatność, minimalizm i… niebanalny kontrast kolorystyczny!

Minimalizm w nowoczesnym projektowaniu nie musi oznaczać prostoty. Proste kształty mogą łączyć się z wyrazistymi formami i odważnymi połączeniami kolorystycznymi. Nasza kolekcja ogrodzeń Metric łączy w sobie nowoczesne trendy i możliwość eksperymentowania. Przęsła składają się z ciasno ułożonych (pionowo lub poziomo) profili stalowych, które tworzą minimalne prześwity, ale jednocześnie bardzo dobrze skrywają posesję.

Profile ogrodzeń z tej kolekcji są wymienne, co stwarza wyjątkową możliwość połączenia prostej formy z barwnymi detalami. Świetnym przykładem nietuzinkowego efektu są kompozycje kontrastowe – na przykład zestawienie stali z delikatną, naturalną fakturą drewna. W praktyce wygląda to tak, że część profilu stalowego albo jeden (lub więcej) w całości z danego przęsła wymieniamy na drewno polimerowe, czyli materiał imitujący drewno, całkowicie odporny na niekorzystne warunki pogodowe. Profile te można dodatkowo pomalować, dodając minimalistycznemu ogrodzeniu nieco kolorytu. Do oferty Gatigo włączyliśmy kilka odcieni różnych kolorów (żółci, zieleni, fioletu i różu, bieli, brązu, błękitu i szarości). 

Nowoczesne ogrodzenie to także nowoczesna brama

Istotną częścią ogrodzenia każdej posesji jest brama wjazdowa. Wybór nie zawsze jest prosty, bo rodzaj bramy jest zależny między innymi od wielkości i ukształtowania terenu działki oraz od długości podjazdu, a więc możliwości parkingowych poza garażem. W Gatigo bierzemy pod uwagę różne potrzeby Klientów, dlatego poza klasycznymi rozwiązaniami (bramy rozwierane, przesuwne) oferujemy różne rodzaje nowoczesnych, ergonomicznych bram wjazdowych, między innymi:

 • bramy teleskopowe (zautomatyzowane, oszczędzające miejsce na poziomie 40% w linii ogrodzenia);
 • bramy składane – łamane (automatyczne otwierane skrzydła składają się na pół i umożliwiają parkowanie samochodu w odległości zaledwie 1 m od bramy!).

Nowoczesne ogrodzenie to wielozadaniowe ogrodzenie

Nowoczesne, modne ogrodzenie warto wyposażyć w dodatkowe akcesoria, dzięki którym zyska na funkcjonalności. W Gatigo wierzymy, że nowoczesne ogrodzenie to coś więcej niż tylko ochrona domu. Nasze ogrodzenia i dodatki uzupełniające to wielozadaniowe produkty, dzięki którym domownicy wykorzystają swoją przestrzeń życiową do maksimum. Zamawiając ogrodzenia Gatigo warto od razu rozważyć kilka ciekawych opcji, na przykład stylowe palenisko, gadżety rekreacyjne czy huśtawkę ogrodową, które dzięki specjalnym uchwytom zamontujemy bezpośrednio na naszym nowym, nowoczesnym ogrodzeniu.