hero

Ogrodzenie posesji – jakie wybrać?

Porady i trendy

Ogrodzenie posesji – jakie wybrać?

Perfekcyjnie dobrane ogrodzenie posesji staje się ważną, wręcz integralną częścią przestrzeni życiowej domowników. Odpowiada na potrzeby mieszkańców, chroni przed nieproszonymi gośćmi, współgra ze stylem aranżacyjnym domu i ogrodu, zapewnia prywatność i przemienia się w wizytówkę posesji. Tylko jak wybrać to jedno idealne ogrodzenie spośród ogromu dostępnych modeli? Podpowiadamy, jakie kryteria warto wziąć pod uwagę przy tej trudnej decyzji.

Czy ogrodzenie posesji jest regulowane przez przepisy prawne?

Tak, kwestie dotyczące budowy ogrodzenia i jego warunków technicznych regulują przepisy polskiego Prawa budowlanego (znowelizowanego w 2016 r.) i zapisy Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz.U. Nr 75, poz. 690 z późn. zm.). Najważniejsze informacje zebrać można w kilku punktach.

  • Na budowę ogrodzenia nie jest potrzebne pozwolenie, chyba że będzie usytuowane od strony ulicy czy w bezpośrednim towarzystwie miejsc publicznych (np. parku) lub jego wysokość przekroczy 2,2 m (mierzone od poziomu gruntu).
  • Ogrodzenie nie może stwarzać niebezpieczeństwa dla ludzi i zwierząt, dlatego poniżej wysokości 1,8 m nie mogą być zamontowane ostro zakończone elementy (kolce, ostre groty, siatka kolczasta itp.).
  • Minimalna szerokość bramy wjazdowej ogrodzenia to 2,4 m.
  • Ogrodzenie można wznieść w linii rozgraniczającej dwie działki, jednak wymagana jest na to zgoda właściciela sąsiedniej posesji.
  • Ogrodzenie od frontu posesji nie może przekraczać linii rozgraniczającej od drogi – nie może w żaden sposób ograniczać widoczności i stwarzać niebezpieczeństwa dla użytkowników ruchu drogowego.

Ponadto przed budową ogrodzenia warto spojrzeć na plan zagospodarowania przestrzennego, w którym mogły dodatkowo zostać określone warunki usytuowania ogrodzenia, jego wysokość, a nawet materiały, z których nie może być zbudowane.

Niskie czy wysokie ogrodzenie posesji?

Niezależnie od wyboru konkretnego rodzaju ogrodzenia, trzeba będzie zdecydować się na jego wysokość. Większość dostępnych w sprzedaży ogrodzeń produkowana jest w różnych wymiarach. Czy zdecydować się na niski płotek, czy wykorzystać całe 2,2 m, które przewiduje polskie prawo? A może wybrać jeszcze wysokie ogrodzenie i po prostu zgłosić jego budowę do odpowiedniego urzędu?

Wiele zależy od konkretnych potrzeb i preferencji właścicieli czy użytkowników posesji. Jeśli ogrodzenie nie musi pełnić funkcji ochronnej, właściciele liczą się z tym, że może zostać łatwo sforsowane, a ich posesja wyposażona jest w świetne zabezpieczenia antywłamaniowe, faktycznie można zdecydować się na niższy płot. Niskie ogrodzenie sprawdzi się też w połączeniu z wysoką podmurówką i masywnymi słupkami – a w tym wydaniu będzie także dobrze zabezpieczać posesję.

Zamawiając ogrodzenie Gatigo, można dostosować jego wysokość do indywidualnych potrzeb, czyli idealnie „skroić” je pod preferowany czy potrzebny wymiar!

Ogrodzenie z prześwitami czy chroniące prywatność?

Istotną kwestią związaną z wyborem ogrodzenia jest obecność lub brak prześwitów. Mowa o tym, w jaki sposób ułożone są profile takiego ogrodzenia i jaką mają szerokość.

Profile ogrodzenia mogą być wąskie i ułożone w dużej odległości od siebie. Takie ogrodzenie nie będzie w pełni chronić prywatności domowników, ale z drugiej strony zapewni widok na piękną okolicę, ulicę czy sąsiadujące zabudowania.

Osoby, którym zależy na prywatności i ochronie posesji przed ciekawskimi spojrzeniami przechodniów, przejezdnych czy sąsiadów powinny wybrać ogrodzenie z profilami szerokimi i rozmieszczonymi gęsto. Prześwity w takim ogrodzeniu mogą być niewielkie, lub może nie być ich wcale.Takie jest na przykład ogrodzenie żaluzjowe – w ofercie Gatigo nazwaliśmy je Stante. Profile tego ogrodzenia ułożone są pod kątem, a całość tworzy stylową „kurtynę”, która skrywa dom, podjazd i ogród przed resztą świata.

Ogrodzenie tradycyjne czy nowoczesne?

Niezmiernie ważna jest też sama stylistyka ogrodzenia.

Czy wybrać ogrodzenie tradycyjne – z cieńszymi profilami, subtelnymi dekoracjami, wygięciami, rzeźbieniami, kutymi elementami? A może ogrodzenie nowoczesne – proste, geometryczne, minimalistyczne?

To z kolei zależy od stylu architektonicznego i aranżacyjnego budynku i przestrzeni wokół niego. Tradycyjne ogrodzenia będą pasować do klasycznych, standardowych brył domów czy dworków. Z kolei ogrodzenia nowoczesne są nieco bardziej uniwersalne, bo dobrze komponują się  i z tradycyjnym, i z nowoczesnym budownictwem.

Ogrodzenia nowoczesne przypadną do gustu wielbicielom minimalizmu i prostoty. To szerokie, płaskie profile i stonowana stylistyka, które jednak pozwala na odrobinę szaleństwa – zabawę ułożeniem profili (np. rzadziej od góry, gęściej od dołu), kontrastami kolorystycznymi (np. jeden szczebelek w każdym przęśle intensywnie kontrastujący z kolorystyką reszty ogrodzenia) czy niebanalnymi dekoracjami (np. perforowana blacha).

Sprawdź, jak podchodzimy do nowoczesnych ogrodzeń w Gatigo – poznaj kolekcje Linea, Metric czy Natura i przekonaj się, że minimalizm potrafi być wyjątkowo niebanalny!

Jak dobrać ogrodzenie do stylistyki domu i ogrodu?

Jeśli ogrodzenie ma stać się częścią przydomowej przestrzeni życiowej, powinno dobrze się w nią wkomponować. A to oznacza, że podczas wyboru ogrodzenia, warto zwrócić uwagę na wygląd zewnętrzny budynku – kolorystykę elewacji, ozdoby, balustrady, okiennice

Dobrze dobrane ogrodzenie będzie skutecznie uzupełniać tę przestrzeń. Można pokusić się o kolorystykę kontrastującą z elewacją (np. beżowa elewacja z grafitowym ogrodzeniem) lub wybrać podobną barwę i pobawić się jej odcieniem. Jeśli dom z zewnątrz pokrywa deska elewacyjna, warto zdecydować się na kilka szczebli ogrodzenia z drewna polimerowego.

Ogrodzenie pionowe czy poziome?

Istnieją ogrodzenia pionowe (wertykalne) lub poziome (horyzontalne). Jeśli w architekturze i aranżacji budynku pojawiają się elementy poziome (np. balustrady, części elewacji), to warto zdecydować się właśnie na ogrodzenie horyzontalne. Wszystkie poziome elementy, łącznie z ogrodzeniem, będą działać optycznie na rzecz poszerzenia i obniżenia budynku, co jest szczególnie pożądane w nowoczesnym budownictwie.

Ogrodzenie dobrane do… ogrodu?

Pod uwagę zdecydowanie dobrze jest wziąć także ogród, nawet jeśli nie jest jeszcze zagospodarowany. Dlaczego? Być może w planach jest uprawa ozdobnych roślin z barwnymi kwiatami? Te mogłyby stać się inspiracją do zabawy z kontrastami kolorystycznymi ogrodzenia. A może całość ma zostać obsadzona iglakami, które same w sobie będą zasłaniały posesję? Wtedy warto pomyśleć o ogrodzeniu z mniejszymi prześwitami, dzięki czemu piękno ogrodu zostanie skutecznie wyeksponowane.

Ogrodzenie posesji od ulicy – inne, czy takie samo?

Front ogrodzenia to najbardziej reprezentacyjna jego część, ale też najważniejsza z punktu widzenia ochrony posesji. Oczywiście warto wybrać tylko jeden rodzaj ogrodzenia i zabezpieczyć nim całość posesji. Jeśli jednak nie pozwala na to budżet, można zamontować wybrany typ ogrodzenia od frontu i połączyć go z bardziej ekonomicznym rozwiązaniem np. ogrodzeniem panelowym.

Skontaktuj się z nami!

FAQ:

Ogrodzenie posesji – jakie wybrać?

Wybór ogrodzenia trzeba uzależnić od własnych potrzeb (np. prywatność) i upodobań. Zdecydowanie warto przyjrzeć się wcześniej stylom architektonicznym i aranżacyjnym budynku i ogrodu, by idealnie wkomponować je w przestrzeń życiową domowników.

Czy kwestię ogrodzenia posesji regulują przepisy prawne?

Tak, stosowane zapisy znaleźć można w Prawie budowlanym oraz w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz.U. Nr 75, poz. 690 z późn. zm.). Regulacje prawne dotyczą m.in. wysokości ogrodzenia, jego umiejscowienia na działce, również względem innych obiektów czy elementów infrastruktury, a także kwestii bezpieczeństwa.

Jakie wybrać ogrodzenie posesji od ulicy?

Wybierając ogrodzenie posesji od ulicy, czyli ogrodzenie frontowe, warto w pierwszej kolejności pomyśleć o bramie wjazdowej. Nie zawsze warunki na działce pozwalają na montaż dowolnej bramy. Jest to też najbardziej reprezentacyjna część ogrodzenia, dlatego powinna dobrze współgrać z budynkiem i przestrzenią wokół niego.